Sevdamız neden memleket üstüne olmalı?.. Türk Milleti tarihiyle, özüyle, kültürüyle insanlığa örnek olmuş bir millettir… Ahlakı – adaleti – insanlığı, bilimi ve medeniyeti tarihe nakış nakış işlemiş olan bir milletin evlatlarıyız. Biz de bu sevdalıların peşinden koşarak gitmeliyiz. İnsanlığın umudu Türk Milleti’nin yükselişindedir. İnancımız budur. Türkiye Sevdasıyla Türk-İslam ruhunun uyanışına tanık olmak istiyoruz.
23.12.2020 05:49
1.051 okunma
SEVDAMIZ MEMLEKET ÜSTÜNEDİR
Ahmet Sargın

                Sevdamız neden memleket üstüne olmalı?.. Türk Milleti tarihiyle, özüyle, kültürüyle insanlığa örnek olmuş bir millettir… Ahlakı – adaleti – insanlığı, bilimi ve medeniyeti tarihe nakış nakış işlemiş olan bir milletin evlatlarıyız. Biz de bu sevdalıların peşinden koşarak gitmeliyiz. İnsanlığın umudu Türk Milleti’nin yükselişindedir. İnancımız budur. Türkiye Sevdasıyla Türk-İslam ruhunun uyanışına tanık olmak istiyoruz.

             Yozgat doğduğumuz vatanımız, her şeyimizi paylaştığımız bir şehir. Bu şehre sahip çıkarak, sevdamızı-aşkımızı bu şehir üstüne yönlendirmeyi insani ve milli görev sayıyoruz. Bunun tersi vatana ihanet olur. Yaşadığımız kente sahip çıkmak, halkın dertleri ve sıkıntılarıyla dertlenmek vazifemizdir. Yani, “Biz bu şehre- bu memlekete sevdalıyız, biz bu şehrin, bu milletin insanlarına aşığız” derdimiz de, dersimiz de memleket üstünedir. Bu düşüncemize sonuna kadar sadık kalacağız.

             Neden Türkiye, neden Yozgat biliyor musunuz? , Doğduğumuz, yaşadığımız, büyüdüğümüz memleket, yani Anavatanımız. Garip kalmış, sahipsiz bir şehir. Garipliği yüreğimizde bir yara olarak kanamakta, içimize dert- sıkıntı vermektedir. Birileri bu sevdayı anlayamaz, birilerinin yüreği yetmez, birilerinin de kapasitesi az gelir bu sevdayı anlamaya!...

              Sevdası para üstüne olanlar anlayamaz bizi. Çünkü onların tek bir amacı vardır, her şeyi para olarak görmek ve kazanma hırsı ile dolu olmak. Gözünü para bürümüş olanların memleket diye bir derdi olmaz. O bir şeyler satacak, bir şeyler alacak, kesesi-kasası dolacaktır, onun ruhunda para ve kazanma hırsı vardır. Ama yetmez! Ülke bana ne benim dolarım değer kaybediyor diyenleri bile gördük!”

             Sevdası ikbal üzerine olanlar da bizi anlayamazlar. Büyümek, tek adam olmak, benlik- kişilik kazanmak, adını duyurmak, bir yerlere gelmek onların tek derdidir..  Kısacası makam-mevki uğruna her şeyi göze almak ve sadece koltuk için savaşmak. Onların dilinden de anlarız, onları da biliriz; Zevk-i sefa içindedirler. Makam onlar için her şeydir.

               Sevdası menfaat üstüne olanlar da anlamaz bizi. Çünkü onların amacı oğlu, kızı ya da çevresidir. Nüfuz edinmek, adını duyurmak ya da menfaat sağlamak için siyaset yaparlar. Ayıplıyor, kınıyor muyuz? Hayır ama, bu sevdalar da bizim sevdalarımız değildir. Bu sevdalar bizi tatmin etmez.

              Cihanşümul tutkuların peşinden koşan ve insanlığın kurtuluşunu kendine rehber edinen bir milletin torunlarıyız. Biz de başka bir sevda aranır mı arkadaş?..  Türk Dünyasının bir araya gelmesi, kardeş ülkelerin birliği, İslam dünyasının bir arada bulunması adına sevdalara karışıp mücadele etmek bize yetmez mi?

             Bu sevdaya bir de Yozgat sevdasını eklemişizdir. Yozgat ve Yozgatlıya sahip çıkmak bizim için şereftir, şandır.  Ama asıl hedef insanlığın kurtuluşudur. Yozgat’tan dünyaya taşımalıyız kendimizi.  Yozgat’ın gelişmesini, kalkınmasını önemsiyoruz. Yozgat’a sahip çıkmayı, memlekete sahip çıkma olarak değerlendiriyoruz. “Sılay-ı Rahim” konusunu önemsiyoruz. Ama asıl konu memleket ve insanlık sevdasıdır.

             Kendi şehrine sahip çıkmayanların, memlekete kazandıracakları bir şey de yoktur. Sevdamız Yozgat üstünedir. Sevdamız memleket üstünedir!.. Derdimizi anlayan olur elbet, anlayanlara selam olsun…

                  Bizim sevdalarımız memleket üstüne, bizim sevdalarımız vatan ve millet üstünedir. Önce Yozgat, sonra Türkiye, sonra dünya, sonra tüm insanlık... Sevdalarınız vatan üstüne, insan üstüne, memleket üstüne olsun dostlar!.. Leyla’dan Mevla’ya ulaşamıyorsanız, bunun adına ben sevda mı derim?

                  Sevdamız neden Yozgat- memleket üstüne olmalı? Yaşadığımız şehir garip ve geri kalmış, mahrum bırakılmış, kaderine terk edilmiş bir şehir! Siyasetçisi de, bürokratı da, yazarı da, şairi de, fakiri-zengini de çıkmış. Hatta isim yapmışlar. Ama bu şehir fakir ve sahipsiz bırakılmaya terk edilmiş? Biz bu çaresizliği kabullenemiyoruz, bizim şehrimiz ve memleketimiz de diğer şehirler- memleketler gibi büyümeyi, kalkınmayı ve gelişmeyi fazlasıyla hak ediyor öyle değil mi dostlar?  Şimdi feryad ediyor diyoruz ki: nerede bu Memleket Sevdalıları? Uyansınlar ve memleketine sahip çıksınlar…

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya