Zor geçen bir yılın sonunda taze umutlarla 2021 yılına yöneldik. Bir virüsün etkisiyle çoğu alanda özgürlüklerimiz kısıtlandı.
27.12.2020 08:02
1 yorum
1.124 okunma
Özgürlük Hediyesi
Ali Akça

Zor geçen bir yılın sonunda taze umutlarla 2021 yılına yöneldik. Bir virüsün etkisiyle çoğu alanda özgürlüklerimiz kısıtlandı. Hayatı evlere sığdırdık. Ekonomik durumu iyi olan kesimlerin bahçe ve salonlarında Yılbaşı Ağaçları süslenip ışıklandırıldı. Şimdi insanlar sevdikleri için yeni yıl hediyesi olarak en doğru fikrin, en kusursuz ve sevindirici hediyenin ne olabileceğini araştırıyor. Hediye anımsama ve sevindirmedir. Sevgi her durumda yaşama anlam kazandıran tek şeydir. Sevdiklerimiz bizlerin mutluluk kaynağıdır. Yeni yılda onlara özgürlük hediye etmeyi hiç düşündünüz mü?

Sevdiklerimize en güzel hediye olarak değişik düşünce ve fikir önerisini sizlerle paylaşmak istiyorum. Onlara sorumluluk bilinciyle biraz istediklerini yapabilme yetkisi verelim. Bizim herhangi bir kısıtlamamıza, yönlendirmemize bağlı olmaksızın, herhangi bir şart içermeyen düşünme veya davranma serbestisi tanıyalım. Onlar kendi kendisini belirlesin, denetlesin, yönlendirebilsin ve düzenleyebilsin. Sevdiklerimiz, dış baskı, etki ya da zorlamalardan bağımsız olarak, kendi arzu ettikleri ideallerine, motiflerine ve isteklerine göre kendilerini yönlendirebilsin. Bizim istek, baskı ve hayat tarzımıza göre değil, etik değerler çerçevesinde kendi isteklerine göre davranabilmelerine olanak verelim.

Aklı Kullanma Özgürlüğü…

Sevdiklerinize sağlıklarını ve mutluluklarını koruma özgürlüğü sunalım. Cesur olmaları ve akıllarını kullanmaları konusunda destekleyelim. Birileri çıkıp, insanların yaşayışlarını, düşüncelerini, inançlarını avuçlarının içine alamasın. Aydınlanma aklın özgürlüğünü; insanın bir başkasının rehberliği olmadan kendi aklını kullanmaya muktedir oluşu, yani ergin hale gelişi değil midir? Bırakalım sevdiklerimiz, kendi kurallarını kendisi koyabilsinler. Kendi akıllarıyla özgür irade ve sorumluluk sahibi olmanın bilincine erişebilsinler. Korkmayalım, zira George Bernard Shaw’ın dediği gibi özgürlük sorumluluk altına girmektir.

Harekete geçme özgürlüğü…

Sevdikleriniz bir serbesti içinde, hayatlarının rolünü tam ve aktif olarak oynayabilsin ve artık başkalarının hayatında fazlalık olduğunu düşünmesinler. Harekete geçme özgürlüğü bir yaşantı hali olarak görülebilsin. Bırakalım bir şeyler yapsınlar, bildikleri şeyin en iyisini yapabilsinler, eğer bu istenilen biçimde olmazsa değiştirilebilir. Sevdiklerinizin hayal ettiklerini, zaman geçmeden, çok geç olmadan yapma özgürlüğünü onları isteklendirerek, güdüleyerek onlara bahşedelim. Böylece kendilerinde harekete geçebilmek için güç bulabilsinler. Kendi ideallerine, isteklerine ve hedeflerine uygun davranabilsinler. Onlara sizin hayat tarzınızı yahut olamadığınız şeyleri değil, kendi hayatlarını yaşamalarına fırsat tanıyınız.

Seçme özgürlüğü...

Sevdiklerimizin algısal ve kavramsal donanımına sızmaya çalışarak güdülerini değiştirmeyi amaçlamayalım. Tüm gerçekliğiyle, onlara sadece olduğu kişi gibi, olabilecekleri bir yaşamı seçme seçeneği sunulabilmelidir. Düşünme özgürlüğü ve kendilerini ifade edebilme şansı verilmelidir. Bırakalım her konuda istedikleri şekilde düşünebilsinler, yaşam biçimlerini belirlesinler. Onlara empoze edeceğimiz yaşam tarzı üzerinden belirli bir gruba ait olma, saygınlık sahibi olma, gösteriş gibi amaçlar edinmeyelim. Bırakalım hayattaki seçimlerini, mesleklerini özgürce yapabilsinler.

Cesaret Etme özgürlüğü...

Sevdiklerimiz gerçekten istediği ve daha önce yapmadıkları şeyi yapmaya cesaret edebilsinler. Despotluktan çok özgür konuşabilmeyi motive edelim. Sevebilsinler, hayatlarından tam anlamıyla zevk alabilsinler. Çünkü hayat, Anais Nin’in ifade ettiği gibi; “insanın cesaretine göre büyür veya küçülür.” Cesaretlendirelim ki, sevdiklerimizin hayatları genişlesin. Bizim keyif aldığımız şeyleri değil, kendi arzu ettikleri eylemleri gönülden yapabilsinler. Bu hediyeyi sevgi yumağı içinde sevdiklerinize veya kendimize vermemiz mümkündür. Bu özgürlükler mevcut gerçekliğimize uymayabilir, ancak onları sorumluluk içerisinde kullanmak; bunun neşe ve sevincine kavuşmak sevdiklerimiz kadar bizi de mutlu ve huzurlu kılacaktır.

Yaklaşan yeni yılda, alternatifler hediyeler arasında fark yaratacak bir şeyler için harekete geçmeliyiz. Hepimizi bu tür değişik bir eyleme götürecek itici gücümüz ise hür aklımız, onun dış dünyadan ve deneyden bağımsız tasarımlarının bizi yattığımız derin uykudan uyandırarak, özgür olduğumuzun aslında hep özgür olduğumuzun duru ve değişmez gerçekliğini bilmektir. Kimse sadece, eğilimlerine, güdülerine, arzularına göre hareket etmemektedir. Evrensel ahlâk kurallarına uygun eylemde bulunarak, bu tür duygularının ötesine geçmelidir. Bu nedenle, İnsan kendi davranış ve eylemlerinin sonuçlarından sorumlu olup bunları üstlenmelidir.

Haydi, çekingen davranmadan bu sene sevdiklerimize özgürlüğü; özgür düşünceyle dengeli eylem serbestisi sunalım. Alışılagelmiş bir düzen içinde sıradan bir hediye arayışına girmeden, rutin dışına çıkalım. Mutluluğun sırrına onlarla birlikte özgürce erişelim ve hep beraber yeni yıla heyecan ve umutla karşılayalım. Bu vesile ile okuyucularımın yeni yılını gönülden kutlarım.

Dostlukla…

Ali Akça

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
İnsanı Degerler
Azizim, günümüz gençliğinde olması gereken niteliklerin bir çerçevesini çizmişsin. Herkes bu değerleri verebilecek, mevcut eğitim sistemi bunları destekleyebilecek mi? Dahası, gençlerimiz yapay zeka ile başedebilecekler mi? O zaman onları geleceğe hazırlayacak sevgi, özgün düşünme, ortak çalışmada, sanatsal faaliyetler resim, müzik, el becerisi vs. gibi insanı değerleri de vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Sevgiyle kalın.
Yorum Ekleyen: Tayyar Süslü     3.01.2021 14:26:21
Ali Akça
DİĞER YAZILARI

Ali AKÇA, Uludağ İşletme Fakültesi'nden 1982 yılında mezun oldu. Fransa'nın Montpellier kentinde, Paul Valéry Universitési'nde 1982-84 yılları arasında dil eğitimi için bulundu ve muhtelif araştırmalar yaptı. 1984-1986 yıllarında yedek subay olarak askerliğini tamamladı. Fransa'nın Rouen Universitési'nde 1992-94 yıllarında İşletme Yüksek Lisansını tamamladı. Halen, bir kamu kuruluşunda görevini sürdürmektedir. Şiir ve deneme yazıları yazmaktadır.

 

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya