ABD ile olan ilişkilerimiz, yarım asırdır yoğunluk kazanmıştır. Truman Doktrini doğrul- tusunda yürürlüğe konan Marshall Planı uygulamasıyla somutlaşmıştır. ABD, Türkiye’ nin de dahil olduğu 16 ülkeye, Sovyetler Birliği’ nin yayılmacı politikasından korumak amacıyla bazı ekonomik yardımlarda bulunmuş, karşılığında da İncirlik Üssü gibi bazı ayrıcalıklar edinmiştir.
31.12.2020 06:51
1.041 okunma
TÜRKİYE, ABD ve AB
Mehmet Aktan

            1-Ülkemiz, asırlardan beri şimdi Avrupa Birliğini oluşturan devletlerle, bir asırdan beri de ABD ile ilişki halindedir.

            ABD ile olan ilişkilerimiz, yarım asırdır yoğunluk kazanmıştır. Truman Doktrini doğrul- tusunda yürürlüğe konan Marshall Planı uygulamasıyla somutlaşmıştır. ABD, Türkiye’ nin de dahil olduğu 16 ülkeye, Sovyetler Birliği’ nin yayılmacı politikasından korumak amacıyla bazı ekonomik yardımlarda bulunmuş, karşılığında da İncirlik Üssü gibi bazı ayrıcalıklar edinmiştir.

            Ayrıca, Kuzey Kore’ yle savaşması karşılığında da Türkiye NATO’ ya üye olarak kabul edilmiştir.

            İlk başta ABD. Oldukça masum niyet ve gerekçelerle Türkiye ile ilişkiler kurmuş, bu doğrultuda bir takım yardım ve desteklerde bulunmuş ise de; geçen zaman ABD’ nin bu iyi niyetli tavrını tamamıyla değiştirmesiyle sonuçlanmıştır.

Dışarıdan bakıldığında şimdi ABD; Dünyanın süper gücü, jandarması, iki dudağının arasından çıkan kanun, emirlerine riayet edilmemesi halinde parmak sallayıp sopa gösteren itaat edilmesi gereken bir efendi havasında!

Ülkemizde darbeler yapma teşebbüslerinde bulunur! Sığınan FETÖ elebaşını iade etmeye yanaşmaz!

Yunanistan Rusya’ dan S-300 alınca mesele yok, Türkiye alırsa yaptırım uygular!

Türkiye’ nin 40 yıldır düşmanı en baş problemi olan Teröristleri on binlerce tır bedava silahla destekler, bunu pervasızca açıkça yapmaktan hiç tereddüt etmez!

Ermenilerin tarihte yaptıkları katliamları, Hocalı soykırımını görmezden gelip, Türkiye’ yi soykırım yapmakla suçlar!

Parasını verdiğimiz, üretimine parçalar üreterek katkıda bulunduğumuz F-35 uçaklarını vermez!

Bu düşmanca tavırların sayısı belli değildir.

Özetle, ABD; Türkiye’ ye hiçbir zaman dostluk bir yana, müttefik gibi bile davranmayıp tam tersine net olarak düşman gibi davranmıştır. Hiçbir konuda ABD’ den bize karşı olumlu bir davranış sergilenmemiştir.

Bu durumda, Türkiye’ nin ABD’ ye ; “…Sen şöyle şöyle davranıyorsun, bu dostluğa, müttefikliğe sığar mı? “ gibi sitemlerde bulunmamız onurlu bir yaklaşım değildir.

ABD, Bize dost ya da müttefik değil, kelimenin tam anlamıyla DÜŞMANDIR!

Bu gerçeği görmemek, kabul etmemek onurlu bir davranış değildir!

2-Türkiye, tarih boyunca bize düşmanlık etmiş bulunan Avrupa ile dost ve müttefik olma siyaseti izlemeye başlamış, Avrupa da Türkiye’ nin bu yaklaşımına olumlu karşılık veriyormuş gibi gözükmüş, ancak gerçek hayatta, düşmanlığı asla elden bırakmamıştır!

Ülkemiz’ in baş belası teröristleri her zaman ve her yerde, her platformda desteklemiş, Teröristleri Kürtler olarak nitelendirip, kışkırtıp üzerimize salarak psikolojik, ekonomik, siyasi ve askeri gücümüzün çok önemli bir kısmını, terörizmle mücadele ayırmamıza, bu yüzden bir türlü ayağa kalkmamamıza neden olmuştur.

Kıbrıs davamızda, Azerbaycan’ nın Dağlık Karabağ meselesinde, Doğu Akdeniz’ de ve burada saymaya gerek duymadığım birçok meselede hep karşımıza dikilmiş ve düşmanca bir tavır takınmıştır.

 Ülkemiz’ in (Evvelki düşmanlıkların tarihte kaldığı şeklindeki yanlış düşüncesiyle) AB’ ne katılmak için 40 yıl önce yaptığı başvuruya bir sürü şartlar ileri sürerek devamlı oyalama taktiği uygulayarak Ülkemiz’ in siyasi onuruyla oynamıştır.

Gücü Hak’ ta görmesi gereken bir Türkiye’ nin; Hak’ kı güçte gören bir dünya ile dosta ya da müttefik olması mümkün değildir. Egemenliği’ ne sonuna kadar düşkün bir Ülke’ nin AB’ ye üye olarak egemenliğinin büyük bir kısmından vazgeçmeye razı olması söz konusu olamaz, olmamalıydı.

Sözgelimi Türkiye AB’ ye girmiş olsaydı, Kıbrıs, Azerbaycan, Doğu Akdeniz, terör meselesine bağlı Suriye, Irak Libya konularında bağımsız dış politika izleyebilecek miydi?

Değerli okuyucu; ABD’ nin, AB’ nin, BM’ nin ya da beynelmilel sermayenin güdümündeki diğer milletlerarası kuruluşların, (Mesela kredi derecelendirme kuruluşlarının) Türkiye lehine bir tavır, eylem ya da işlemine şahit olduk mu?

Kültür köklerimizle bağdaşmayan düşmanlığı apaçık belli ülkelerle dostluk, müttefiklik ya da birlik sevdalarıyla dış politikalar oluşturmak bize fayda yerine zarar getirir. Artık, bu büyük yanlıştan dönmenin zamanı çoktan gelmiş ve geçmektedir!

Her şeyden önce bizi düşman gören ülkelerle dost ya da müttefik olmaya çalışma gayreti milli onurumuzu zedelemektedir.

Yüce Allah’ tan Milli onurumuzun, Milli menfaatlerimizin gereğine uygun siyasi tavırlar nasip etmesini niyaz ediyorum.

 

Av. Mehmet AKTAN
28.12.2020

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya