Hz. Süleyman’la (as) ilgili Sâd Suresinde de Neml suresindeki gibi ilginç olaylar anlatılır. Daha önce de başka bir münasebetle değinmiştik, onun hayatı olağanüstülüklerle doludur. Rüzgarın emrine verilmesi, cinleri zor işlerde çalıştırması, Sebe’ kraliçesinin tahtını binlerce kilometreden göz açıp kapayıncaya kadar getirtmesi, kuş dilini bilmesi vb…
19.02.2021 04:55
402 okunma
Süleyman’ın (as) atları ve Miraç’taki elli vakit namaz
Faruk Beşer

Hz. Süleyman’la (as) ilgili Sâd Suresinde de Neml suresindeki gibi ilginç olaylar anlatılır. Daha önce de başka bir münasebetle değinmiştik, onun hayatı olağanüstülüklerle doludur. Rüzgarın emrine verilmesi, cinleri zor işlerde çalıştırması, Sebe’ kraliçesinin tahtını binlerce kilometreden göz açıp kapayıncaya kadar getirtmesi, kuş dilini bilmesi vb…

Şimdi sözünü edeceğimiz olay Kuranıkerim’de şöyle anlatılır: ‘Hani, Süleyman’ın durduğunda nizami duran, koştuğunda uçar gibi giden cins atları bir akşama doğru ona arz olunmuştu da o demek ki, ben serveti Rabbimin zikrine tercih ettim demişti. Atlar gözden kaybolunca, onları bana geri getirin dedi ve bacaklarını, boyunlarını vurmaya başladı’ (Sâd 31-33).

Bu ayeti kerimelerin işaret ettiği olayın keyfiyeti konusunda tefsirlerde pek çok hikâye anlatılır. Ama çoğunun sağlam delili yoktur. Ayeti kerimelerden anlaşılan Hz. Süleyman’ın cins atlarının olduğu ve bir akşamüzeri ona resmi geçitle tekmil verir gibi arz edilmeleridir. Atların bin tane oldukları ve Süleyman’ın (sa) onları niçin edindiği konusunda söylenenler de delilsizdir. Tevrat’ta da Süleyman’ın (sa) on iki bin atından söz edilir.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya