Aziz dostlar, bugün sizlere köşe yazımızın “Tarih Penceresi” nde bakacağız ve sesleneceğiz. “Alıntılı Yorumsuz Tarih Belgeleri” yazı dizimizin ana yapısı, tarihimizde yaşanmış “ibretli, açıklı ve dehşetli” olayların belgeleri yanında, “sevindirici ve göğüs kabartıcı” belgelerini de alıntılı olarak tamamen yorumsuz sizlere aktaracağız. Yapılmaları iyi mi olmuş veya kötü mü olmuş geniş yorumlarını en geniş boyutlarda tamamen sizler yapacaksınız. Bu konulardan olarak “Jön Türklerin İngiliz Büyükelçisinin Arabasını Çekişleri” isimli yazımı yayınlıyorum. Bu köşe yazımı seven ve isteyen tam metin veya kısmen beni kaynak göstererek istediği yerde, bana haber vermek kaydıyla izin almadan ve telif ücreti ödemeden yayınlayabilir.
20.02.2021 07:58
190 okunma
ALINTILI YORUMSUZ TARİH BELGELERİ YAZI DİZİSİ I
Süleyman Kocabaş

TARİH VE GÜNÜMÜZ PENCERESİNDEN

ALINTILI YORUMSUZ TARİH  BELGELERİ YAZI DİZİSİ  I

AMAN ALLAHIM AMAN TARİHİMİZDE NELER OLMUŞ NELER!...

JÖN TÜRKLERİN İNGİLİZ BÜYÜKELÇİSİNİN ARABASINI ÇEKİŞLERİ

31 Temmuz 1908

 

             Aziz dostlar, bugün sizlere köşe yazımızın “Tarih Penceresi” nde bakacağız ve  sesleneceğiz. “Alıntılı Yorumsuz Tarih Belgeleri” yazı dizimizin ana yapısı, tarihimizde yaşanmış “ibretli, açıklı ve dehşetli” olayların belgeleri yanında, “sevindirici ve göğüs kabartıcı”  belgelerini de alıntılı olarak tamamen yorumsuz sizlere aktaracağız.  Yapılmaları iyi mi olmuş veya kötü mü olmuş geniş yorumlarını en geniş boyutlarda tamamen sizler yapacaksınız. Bu konulardan olarak   “Jön Türklerin İngiliz Büyükelçisinin Arabasını Çekişleri” isimli yazımı yayınlıyorum. Bu köşe yazımı seven ve isteyen tam metin veya kısmen beni kaynak göstererek istediği yerde, bana haber vermek kaydıyla izin almadan ve telif ücreti ödemeden  yayınlayabilir.

                     Arabanın Çekilişine Refakat  Eden Jön Türklerden Ahmet İhsan’ın (Tokgöz) Yazdıkları

      “1908 Temmuzunun 23. günü İstanbul’da bulunmayan İngiliz Sefiri Lowther’in şehrimize döndüğü zaman Sirkeci istasyonunu baştanbaşa doldurmuştuk. Büyükelçiyi candan ve gönülden alkışlıyorduk. Nihayet coşkun gençler, büyükelçinin arabasını çeken atları söküp, arabayı kendi kollarıyla çekmişlerdi.

      Bu fıkrayı yazmaktan maksadım, Meşrutiyetin ilanına kadar Türk aydınlarının siyasi meylini ve düşüncesini göstermek içindir.” (Ahmet İhsan (Tokgöz), Matbuat Hatırlarım, C.I,  Ahmet İhsan Matbaası, İstanbul, 1933, s. 33)

Araba Çekişin Bir Canlı  Belgesi 


“İyi Yolculuklar Büyük Elçi Hazretleri” (!)

Almanya’nın  Osmanlı Hariciye Nezaretinden İstekleri: Gençleriniz Bizim  Büyükelçimizin de  Arabasını Çeksinler  

               Meşrutiyetin ilan edildiği günlerde Osmanlı Hariciye nezaretinde çalışan hariciyeci Galip Kemali Söylemezoğlu’nun görgü tanığı olarak hatıralarında yazdıkları: “Meşrutiyetin ilan edildiği günlerde Alman Büyükelçisi Kont Marschall   İstanbul’da değildi. Büyükelçi Almanya’dan dönmeden önce Alman Büyükelçiliği baş tercümanı Osmanlı Hariciye Nezaretine gelerek, büyükelçileri Sirkeci garına gelince, gençlerin İngiliz Büyükelçisinin arabasını çektikleri gibi onun arabasını da çekmelerini istemişti.

       Hariciye Nazırı Tevfik Paşa ona verdiği cevapta, İngiliz Büyükelçisinin arabasını gençlerin, kendisinin teşviki olmadan, kendi istekleriyle çektiklerini, gençlerin isterlerse Alman büyükelçisinin de arabasını çekebileceklerini söylemişti. Büyükelçi  25 Ağustos 1908’de Sirkeci garına  gelince, arabasını atlardan başka  çeken olmamış, onu  yalnızca küçük bir meraklı topluluk seyretmişti.” (Galip Kemali Söylemezoğlu, Hariciye Hizmetinde 30 Sene,  C.I. Maarif Basımevi, İstanbul, 1955, s. 128)

 

Fransız ve Alman Büyükelçilerinin  Jön Türklerden  İsteği: Bize de Gelin  ve Bizi de Kutlayın

         Jön Türlerden Rıza Nur’un hatıralarında yazdıkları: “Talebelerden, ahaliden birkaç kişi beni tutup omuzlarına aldılar. Nereye dediler? ‘Beyoğlu’na İngiliz Sefarethanesine (Büyükelçiliğine) dedim. Domuz sokağından yürüyorduk. Artık ben, talebe, ahali deli gibi olmuş, bağırıyorduk. Ara sıra nutuk söylüyordum. Tramvay yolundan İngiliz Sefarethanesine kadar geldik. İçeriye girmek, benim zorum buraya gelmek, İngilizlerin Türk hükümetine yardımını istemekti. Abdülhamid, Meşrutiyet yapmaz diye korkuyordum. Zannediyordum ki, İngiltere bize yardım eder, Meşrutiyeti yaptırır. Geçe mektepte (Tıbbiye’de)  bu bapta  8konuda)  bir mektup hazırlamıştım, avcumdaydı. Onu okudum. İngiltere’ye Türk dostluğu ve duasını söylüyordum. Diyordum ki, ‘Dünyanın denizlerini İngiliz donanması doldursun, sonra da İngiltere Türk’ün hürriyetine yardım etsin’ temennisiydi. Bu nutku okudum ve sefarethaneye teslim ettim. Otuz yaşında, doktor, profesördüm ama ne saf çocukmuşum. Bir devlete böyle bir dua ile yardım ediverirler mi?

    Bütün Türk milleti böyle saf, cahil, dünyadan bihaberdik. Oradan çıktık; Cadde-i Kebir’e (şimdiki İstiklal Caddesi) girdik.          

       Bununla beraber Alman ve Fransız Sefarethaneleri,  ‘Bize de gelsinler’ haberi gönderdiler. Kabul etmedim.” (Rıza Nur, Hayat ve Hatıratım, C. I, Altındağ Yayınları, İstanbul, 1968, s. 247)

İngiliz  Büyükelçisi Lowther’in Jön Türkleri Bir   Değerlendirmesi

      “Politik tecrübe ve deneyimden  yoksun, aralarında birlik bulunmayan iyi niyetli çocuklar topluluğu.” (M.S. Anderson, The Eastern Questıon, Macmillan Company, New York, 1966, s. 276)

Sultan II. Abdülhamid’in  Osmanlı Donanmasını Islahla Görevli İngiliz Amirali  Woods’ a, Mehmet Memduh Paşa’ya Söyledikleri  ve Hatırlarında Yazdıkları

         Woods’a söyledikleri:  “Hâkimiyet çocukların eline geçti, neler yapabileceklerini bekleyip görmek lazım.” 

(Henry F. Woods, Türkiye Anıları, Çev. F. Çoker, Milliyet Yayınları, İstanbul, 1976, s. 139)             

        Mehmet Memduh Paşa’ya söyledikleri: “Yapacağım bir iş kalmadı. Artık suyun akıntısına gideceğim.” (Mehmet Memduh Paşa, Kuvve – i İkbal Alâmet – i Zeval, Matbaa – i Hayriye ve Sürekası, İstanbul, 1329, s. 13)

          Hatıralarında yazdıkları:  “Bugün inkılap fikirleriyle mest (sevinçten çılgına dönmek) olan  bu adamlar, yarın tavsiye ettikleri bu yeniliklerin, felakete götüren yollar olduklarını  anlayacaklardır.”  (Sultan Abdülhamid, Siyasi Hatıratım, , Hareket Yayınları, İstanbul, 1974, s. 108 – 109)

     Sultan’ın ayrıca: “Korkarım İmparatorluğun, 10 yıl içinde bu tecrübesiz gençlerin ellerinde batacaktır” dediğinden de birçok kaynakta bahsedilir.

      Aziz dostlar, bütün bu olup bitenlerin yorumlarını sizin görüşlerinize bırakıyorum ve eğer görüş serdederseniz bana da bildirmenizi arz ve rica ederim. Vesselam. 18 Şubat 2021 


Süleyman KOCABAŞ
Tarihçi Yazar
kocabassuleyman@gmail.com
 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya