Manevi duygular ve bunları temsil eden kurumların başı olan din, tarih boyunca şeytan ve şeytanlaşmış insanlar tarafından hep istismar edilegelmiştir.
23.02.2021 10:55
1.076 okunma
Dini alet eden bir servete lanet olsun. Ve bir TV kanalı
Faruk Beşer

Manevi duygular ve bunları temsil eden kurumların başı olan din, tarih boyunca şeytan ve şeytanlaşmış insanlar tarafından hep istismar edilegelmiştir. Bunun temel sebepleri şunlardır; insanın mala-mülke, servete, şaşaaya karşı doyma bilmeyen ihtirası, hep en büyük olmak, hükmetmek, ilahlaşmak isteyen nefsi ve bunların karşısında duyguları ve duygusallıkları ile kandırılmaya müsait insanoğlu. Buna bir de cehaleti ve içine düştüğü çaresizlikleri eklenirse onun bedeni dahi istismar edilebilir.

Bu durum aynı zamanda din kurumunun gücünü de gösterir. Tasavvuf da dinin bir alt kurumu olarak yine bu gücü sebebiyle kullanılır. Tarikatların çoğu insanların her şeyini sömürürler. Bunu tasavvuf düşmanlığı için değil, tasavvufu sömürü aracı yapanlar için söylüyoruz. Bu sebeple Kitab’ı Sünnet’i ölçü alan tasavvuf erbabı böyle söylenmesinden gocunmaz, hatta bunu gerekli görür. Bu kayıtlarla birlikte bu sömürüyü dile getirenlere kızanlar varsa onların da bu sömürüden nasibi olduğuna hükmedebilirsiniz.

Sebep olarak bir de insanın bilinmeyene ve gayba karşı merakını ekleyebiliriz. Bu da diğer yönüyle gayb âleminin varlığına ve büyüklüğüne delalet eder. Bu sebeple duyuların ötesi akıl ve nasla sınırlandırılamazsa insan her türlü rezalete alet edilebilir. Tabii ki, alet edenlerin rezilliği, edilenlerinkinden bin kat fazladır. Hiçbirisi olmak istemeyiz ama öncelikle, alet edenlerden olmaktan Allah’a sığınırız. Onun için şair ırz, namus ve din kullanılarak elde edilen mala, mülke lanet olsun diyor.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya