Pandemi döneminde ne kadar dost ve sevdiklerimizi kaybettiğimizi bilmeyen yoktur.
26.02.2021 11:48
1 yorum
1.617 okunma
“RANDEVUSUZ GELİR ÖLÜM”
Mustafa Yıldız
Pandemi döneminde ne kadar dost ve sevdiklerimizi kaybettiğimizi bilmeyen yoktur. 
Bu musibetten bütün dünya korunma çabalarına girdiği halde her şeye aykırı davranmayı alışkanlık haline getirmiş olan yerli ve yabancı aktörler, işbaşından hiç ayrılmadılar. 
Onlar, ev yanarken önce söndürmek yerine, bu yangını kim çıkarttı tartışmasını ortaya atıp zihinleri bulandırmaya çalıştılar. Onlara göre bu virüs, bilinçli olarak üretildi ve bütün insanlığı kontrol edecek dijital bir sistemle dünyayı esir alarak köle haline getirmek amacında olan zenginler tarafından ortaya sürüldü. Haklı oldukları bir tarafları yok mu? Elbette var. Ama ne kadar? 
Sayın ki, adamın biri bıçaklanmış, yaralarından kanlar akıyor ve ölüm riski var. Yapılması gereken, yaralıyı hastaneye yetiştirip müdahalesini sağlamaktır. Birileri bunu yaparken diğer birileri bıçağın kim tarafından ve nasıl üretildiğini tartışarak toplumu meşgul ediyorlar. Elbette onun sırası da gelmelidir; lakin bunu ölümlerin önüne çıkararak “asıl mesele budur; siz gafilsiniz; hasta ile uğraşacağınıza, bataklığı kurutun” diyerek sağlık tedbirinin öne çıkarılmasını yanlış buluyorlar. Bazıları ise “böyle bir hastalık yok, vuku bulan ölümler her zaman olan ölümlerdir; bizi büyük bir yalana inandırıyorlar” demektedirler.
Tabii ki trafik kazasında önce canlar kurtarılır, sonra araçlar ve trafik sorunları üzerinde durulur. Birini görüp ötekini yok sayma eksik anlayışı kabul edilemez.
Demem o ki, her iki görüş de ele alınmaya değer olmakla birlikte önceliği hangisine vermek gerektiğini okuyucularımızın takdirlerine bırakıyorum.
Sevdiklerimizin ölümü bu dönemde bize bir hayli şiir yazdırdığı gibi bu duygularla yazdığım son şiirimi de takdim ediyorum.
 
RANDEVUSUZ GELİR ÖLÜM
 
Gafil olma uyanık ol
Randevusuz gelir ölüm
Kabristana gel, tanık ol
Randevusuz gelir ölüm
 
Bir başakta kaç dane var?
Kudretine nişane var
Dünya denen bir hâne var
Randevusuz gelir ölüm
 
Atma zikrullahı kalpten
Mâsivayı bırak hepten
Bilmediğin bir sebepten
Randevusuz gelir ölüm
 
Ayrılma hiç doğru sözden
Yalvarışın olsun özden
Geldiğinde ecel tezden,
Randevusuz gelir ölüm
 
Ömrün olmuş rüya gibi 
Emellerin hülya gibi
Yaşı sayar dalya gibi 
Randevusuz gelir ölüm
 
Ecel bir pençedir onda
Hilaf yok ki asla bunda
Var mı kalan şu cihanda? 
Randevusuz gelir ölüm
 
Ruhu amel ile besle
Gönlü takva ile süsle
Son anında bir nefesle
Randevusuz gelir ölüm
 
Daim olsun sende fikir
Yoldaşınsa iman, zikir
Gelen, candan bir misafir
Randevusuz gelir ölüm
 
Öte dünya gerçek vatan
Kime cennet, kime nîran
Kapımızı çalar her an 
Randevusuz gelir ölüm
 
Ölüm küçük bir kıyamet
Büyüğüne hem alamet
Geldiğinde bin nedamet,
Randevusuz gelir ölüm
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
DAVETSİZ MİSAFİR!!!
Dua makamında veciz bir ikaz gibi yazınız ve şiiriniz Mustafa abi. Tebrikler. Allah bizi kalpleri her an diri olan, gaflet tuzağına düşmeyen ne zaman nerede ve nasıl geleceği belli olmayan ölüm gerçeğine hazır eylesin cümlemizi.
Yorum Ekleyen: HÜSEYİN AYAZ     27.02.2021 08:38:33
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya