Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı, medeniyetimizin yeniden inşası, gelecek nesillerin milli ve manevi değerlerimizle yetişmelerinin sağlanması amacıyla dinî, ilmî, sosyal ve kültürel alanlarda yaptığı çalışmalarla ülke çapında yelpazeyi genişletmektedir.
21.03.2021 03:43
4 yorum
1.889 okunma
BİR ANTOLOJİNİN HİKÂYESİ
Mustafa Yıldız

Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı, medeniyetimizin yeniden inşası, gelecek nesillerin milli ve manevi değerlerimizle yetişmelerinin sağlanması amacıyla dinî, ilmî, sosyal ve kültürel alanlarda yaptığı çalışmalarla ülke çapında yelpazeyi genişletmektedir.

Bu amaçla 29 Ocak 2019 tarihinde oluşturduğu Anadolu Sanat ve Edebiyat Topluluğu (ANSET) kanalıyla bir dizi yayın ve sanatsal faaliyetler başlatmıştır.

Bu sanatsal ve kültürel faaliyetler, önemli sayıda sanat ve edebiyat erbabının toplanmasını sağlamıştır. Elbette bu başarıyla yetinme lüksümüz olamaz. Hedef, medeniyetimizin yeniden inşası olduğuna göre önce ülke, sonra dünya çapında bir amaca ulaşmak için çalışmak gerekir.

Tek bir çekirdek, nasıl ki içinde ormanlar taşıma potansiyeline sahipse vakfımızın çalışmalarının da gelecek nesillerle neşvünema bulması temel amacımızdır.

Bir yıldan beri tüm dünyayı büyük insanî krize sürükleyen pandemi, hayatın her alanında daralmalara ve duraksamalara sebep olmasına rağmen Anadolu Vakfı, bu süreçte dahi teknolojinin imkânları ile duraksamayan faaliyetlerini sürdürmüştür. Bu faaliyetlerden biri de ANSET topluluğunun özlenen bir başarıya imza atmış olmasıdır.

Sözü edilen başarı, gönül dostu şairlerimizin özgeçmişlerinden ve şiirlerinden oluşan “ANADOLU ŞAİRLERİNDEN DAMLALAR” adlı antolojidir.

Antoloji, Türkiye genelinde yapılmış bir yarışmanın sonucu değildir. ANSET’in duyurusuyla bize ulaşan şairlerin şiir ziyafeti sofrasıdır.

İnsanlar boy-pos, kabiliyet ve toplumsal statüleri itibariyle birbirinden farklıdırlar. Lakin gönül sofralarında namaz safındaki müminler gibi aynı düzeydedirler.

Bu zaviyeden baktığımızda, şairlerimizin şiirlerinde birbirlerine göre kalite farkı görülebilir. Okuyucularımızın bunu, tabii karşılamaları gerektiğini düşünüyoruz.

“Şairleri haykıran bir millet”  olmak büyük bir bahtiyarlıktır. Türk Milletinin bu gönül kahramanı dostlarına en içten sevgi ve saygılarımızı arz etmekten onur ve gurur duyuyoruz.

Antolojimizde yer alan 74 şairimizin göndermiş olduğu şiirler kitabımızın hacmi dikkate alınarak değerlendirilmiştir.

Bu antoloji çalışması, ANSET’in ilk çalışması olduğundan eksikliklerimizin mazur görüleceği umudumuzu muhafaza ediyoruz.

Tecrübeler, daha güzel eserler vermek için en önemli öğreticilerimiz olacaktır.

Antolojideki şairler alfabetik sıraya göre sıralanmıştır. Âcizane, tarafımdan hazırlanmış olan ve her şairin memleketini veya mümtaz bir özelliğini ifade eden önsöz mahiyetindeki 74 beyit'in ise, muhtemelen alanında bir ilk olup antolojiye zevkli ve farklı bir çeşnilik kattığı inancındayım.

Merhum şairlerimiz Gömülü Çoban (Faik Eryıldız), Bahaettin Karakoç, Necati Aykan ve Tahir Yüksel’e rahmet dilerken antoloji çalışmalarında desteklerini esirgemeyen başta şairlerimize; emek ve tecrübelerini esirgemeyen Anadolu Vakfı Yayından Sorumlu Başkan Yardımcısı Ömer Kara’ya, yine mizanpajını yapan SFN Reklam Ajansı sahibi büyük usta Halil Kaya beye teşekkür ederiz.

Gönül sofralarımızı Halil İbrahim sofrasınca büyütmek ve başka başarılara imza atmak umuduyla sizleri antolojimizi okumaya ve okutmaya davet ediyorum.

Selam ve dua ile kalınız.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
4 yorum yapıldı
Terikler
Mustafa Bey Tebrik ederiz. Elinize emeğinize alın terinize sağlık. Güzel bir eser ortaya çıktığına eminiz. Vesile olanlardan Allah Razı olsun. Sizi Tebrik ediyor selam ve saygılarımızı sunuyoruz. Antolojide ki arkadaşlarımı da canı gönülden kutluyor, saygıyla selamlıyorum
Yorum Ekleyen: Ahmet Sargın     25.03.2021 16:46:25
Teşekkür
Büyük emek ve özverili çalışmayla ortaya çıkan sonuç için teşekkür ederiz. Taktirlerimizi arz ederim.
Yorum Ekleyen: Hasan Mutluoğlu     25.03.2021 10:43:59
Teşekkürler
Ağzına yüreğine sağlık, katkı ve emeğine teşekkür ederim.
Yorum Ekleyen: Atakan DAŞDAN     22.03.2021 18:19:32
Teşekkür Ederiz
Şüphesiz ki bir eseri hazırlayıp ortaya koymak emek ve gayret istiyor Bu mana da sizi tebrik ediyor başarılarımızın devamını diliyorum. Emeğinize sağlık var olasınız. Tebrik eder başarılarınızın devamımı dileriz .Sizi ve Antolojide yer alan arkadaşlarımızı tebrik ediyor saygılarımı sunuyorum. Sağ olun var olun
Yorum Ekleyen: Ahmet Sargın     21.03.2021 18:51:39
Mustafa Yıldız
DİĞER YAZILARI

MUSTAFA YILDIZ KİMDİR?

Mustafa Yıldız 1951 yılında Konya'nın Kulu İlçesinin Hisar köyünde doğdu.1963 yılında İlkokuldan mezun olduktan sonra birkaç yıl Arapça okudu.

1967–1968 ders yılında Ankara İmam-Hatip Okulu'na girdi. 1973–1974 yılında bu okuldan mezun olduktan sonra Ankara merkezinde İmam-Hatip olarak memuriyete başladı. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi'ne girdi. Bir yandan memuriyetini sürdürürken diğer yandan öğrenimini sürdürerek mezun oldu.

1981 yılında Erzincan'da kısa dönem askerlik görevini yaptı.

1983 yılında Diyanet işleri Başkanlığı adına Almanya'ya Din Görevlisi olarak gitti. 1988 yılında yurda dönen Yıldız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda Süreli Yayınlar bölümünde Diyanet Gazetesi, Diyanet Çocuk Dergisi... Gibi yayınların hazırlanmasında çalıştı ve adı geçen yayın organlarında yazılar yazdı.

Bir yıl sonra1989 Eylülünde istifa ederek serbest ticarete atıldı. Bu tarihten sonra aktif siyasete atılarak, belediye başkanlığı adaylığı, milletvekili adaylığı ve on yıl boyunca bir partinin Ankara İl Başkanlığını yaptı.

2003 yılında ticaret ve siyasetten ayrılan Mustafa YILDIZ, açıktan atama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Daire Başkanlığı nezdinde göreve başladı. 2 yıl sonra adı geçen dairede Kamuoyu Değerlendirme Şube Müdürü olarak 12 yıl boyunca anket çalışmalarını ve sanat sergilerinin yöneticiliğini yaptı. Petek adlı şiir kitabını bu görevinde iken yayımladı.

Belediyedeki görevine başladıktan kısa bir süre sonra Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tefsir Bölümünde master yaptı.

Mustafa Yıldız’ın yayımlanmış 2 kitabı ile yayımlanmamış 5 kitabı; çok sayıda dini, sosyal ve kültürel içerikli yayınlanmış makalesi bulunuyor.

60’lı yıllardan beri muhtelif yayın organlarında şiirler ve yazılar yazmaktadır. Yeniden Milli Mücadele ve Pınar dergilerinde şiir ve yazıları yayımlanan Yıldız, AnaHaberGazete internet gazetemizin de köşe yazarıdır.

Mustafa YILDIZ, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı mütevelli heyet üyesidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığında Şube Müdürü görevinden emekli olan Mustafa Yıldız, 4 çocuk ve 7 torun sahibidir. Ankara’da ve Konya’nın Kulu ilçesinde ikamet etmektedir.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya