Hukuk Fakültesine yeni başlayan öğrencilere ‘Hukuk Başlangıcı’ diye bir ders okutulur. Bu dersin konularından biri de ‘toplumu düzenleyen kurallar’dır.
02.04.2021 04:22
610 okunma
Ahlak hukukun nesi olur?
Faruk Beşer

Hukuk Fakültesine yeni başlayan öğrencilere ‘Hukuk Başlangıcı’ diye bir ders okutulur. Bu dersin konularından biri de ‘toplumu düzenleyen kurallar’dır. Çünkü hukukun temel gayesi adaleti gerçekleştirmek suretiyle toplumda huzuru ve güveni sağlamaktır. Hukuki düzenlemeler bunun için yapılır. Ama tek başına bunun yetmeyeceği anlaşıldığı için ahlaktan da destek aranır. Çünkü ahlakta insanlık, vicdan, merhamet ve hatta hesaba çekileceğine iman vardır. Bu değerleri sağlam olan fertler hukukun yaptırımlarına gerek kalmadan kanunların istediği pek çok şeyi zaten kendiliklerinden yaparlar. Hatta hukuka saygılı olmak bile bir ahlak haline getirilirse bu da hukukun uygulanmasını kolaylaştırır. Ama hiçbir zaman toplum düzeni sadece ahlaka bırakılamaz. Çünkü her toplumda her türlü insan bulunur. Hz. Osman’ın dediği gibi ‘kitapla/ahlakla yola gelmeyen sultanla/hukuk gücüyle yola getirilir’.

Hadîd Suresinin 25. Ayeti bu gerçeğe muhteşem bir ölçü ile işaret eder: ‘Hakikat biz peygamberlerimizi çok açık delillerle gönderdik, onlarla birlikte Kitabı ve mizanı indirdik ki, insanlar adaleti ayakta tutsunlar. Demiri de indirdik, onda güçlü bir caydırıcılık ve de insanlar için faydalar vardır. Allah kimlerin kendisine ve peygamberlerine, O’nu görmedikleri halde destek çıkacağını bilsin diye. Allah Kaviy’dir/çok güçlüdür, Azîz’dir/mutlak galiptir.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya