İnsanların ortak özelliği yaradılışlarıdır. Değişik yerleri gezmek, oralardaki doğal güzellikleri görmek, tarihsel ve sanatsal eserleri tanımak isterler. Bu imkânı bulan insanlar, gerek ülke içinde, gerekse ülke dışında başka ülkelere turistik ziyaretler yaparlar.
18.04.2021 01:34
1.210 okunma
Türkiye ve Turizm
Edip Ahmet Ceylan

İnsanların ortak özelliği yaradılışlarıdır. Değişik yerleri gezmek, oralardaki doğal güzellikleri görmek, tarihsel ve sanatsal eserleri tanımak isterler. Bu imkânı bulan insanlar, gerek ülke içinde, gerekse ülke dışında başka ülkelere turistik ziyaretler yaparlar.

Dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla yapılan gezilere turizm, bu gezilere katılan insanlara da turist denir.

Ülke içinde yapılan gezilere iç turizm, ülke dışında yapılan gezilere ise dış turizm denir.

Bir başka deyişle Turizm: insanların sürekli yaşadıkları yer dışında başka bir yere 24 saatten az olmamak veya en az bir gece konaklamak  koşuluyla sürekli yerleşmemek üzere, ticari bir amaç gütmeden zevk, eğlence dinlenme, iş, merak, din, spor ve akraba ziyareti, kongre ve seminerlere katılma gibi nedenlerle bireysel veya toplu olarak yaptıkları seyahatlerden doğan faaliyetlerin bütünüdür.

Günümüzde pek çok kimse, tatilini değişik yerlerde geçirmek, hem dinlenmek, hem de bilgi ve görgüsünü arttırmak ister. Çok sayıda insanı konuk ederek barındırmak, dinlenmelerini sağlamak ve görülecek yerleri gezebilmelerini kolaylaştırmak için, her ülke bir takım önlemler alır. Oteller, moteller, pansiyonlar, tatil köyleri, gazinolar, lokantalar, plajlar, eğlence yerleri, parklar vb. yerler açarlar. Böylece turizm çalışmaları giderek gelişir ve kurumsallaşıyor.

Gelişen turizm, kültürel ve ticari ilişkileri arttırdığı gibi dünya barışının kurulmasına da aracılık eden önemli bir olaydır.

Çünkü insanlar birbirleriyle tanışıp görüştükçe dostlukları artıyor. Böylece barış içinde,    bir arada yaşama ülküsü, bütün dünyada yaygınlık kazanır.

Turizm, gelişmekte olan ülkeler için, önemli bir gelir kaynağıdır. Ülkeye gelen yüz binlerce, milyonlarca turistin bıraktığı dövizler, kalkınmayı hızlandırır. Bunu gören birçok ülke, turizmine büyük önem vermiş, büyük paralar kazanmıştır.

Ilıman iklimi, zengin bitki örtüsü, eski medeniyetlerin bıraktığı tarihi eser ve anıtlarla yurdumuz adeta cennet gibidir.

Ülkemiz gelişmekte olan bir ülkedir. Bir “Turist Cenneti” sayılabilecek güzelliklere sahiptir. Turistin ilgisini çekebilecek sayısız uygarlık eserlerimiz var.

Bu nedenle, turizmimizi geliştirmek, daha çok turist konuk edebilmek, onlara daha çok mal satarak döviz kazanmak isteriz.

Turizmi geliştirmek, sadece devletin işi değildir. Turizm, ulusal bir çabayla gelişir. Daha çok turist çekebilmek için tesisler kurarken, bundan daha önemlisi, kendimizi eğitmeli, buna hazırlamalıyız. Çünkü bu iş, yalnız parayla yapılamaz. Turisti karşılayıp gerekli hizmeti vermek de çok önemlidir. Bunun için açılan meslek okulları yetmez. Yediden yetmişe herkesin bilgilendirilmesi ve eğitilmesi gerekir.

Her yıl kutladığımız “Turizm Haftası”, böyle bir eğitim fırsatı getirdiği için önemlidir. Özellikle, okullarda düzenleyeceğimiz etkinliklerle, öğrencilerimize turizmin ekonomik ve toplumsal gelişimdeki önemini kavratmak, onları turizme katkıda bulunacak biçimde eğitip biçimlendirmemiz gerekir.

Turizmin rengi, dili, dini ve ırkı olmadığı unutulmamalı, bütünü birleştirici bir parça olduğu daima hatırlanmalıdır.  

Turizm, ulusal ve uluslararası düzeyde kazandığı dev boyutlarla, yatırımları ve iş hacmini geliştiren, gelir oluşturan, döviz sağlayan, istihdam alanları açan, sosyal ve kültürel hayatı etkileyen önemli toplumsal ve insancıl fonksiyonları başaran bir nitelik kazanmıştır.

Turizm, bacasız bir fabrikadır.

Onun için, Turizm eğitimi, yurt sevgisiyle başlar. Okullar fırsat buldukça geziler düzenlemeli, öğrencilerin çeşitli yurt köşelerini görüp tanımalarına yardımcı olmalıdır.   

Yurt sevgisi yaşanılarak elde edilir. İyi hazırlanmış ve planlanmış geziler, bu sevgiyi pekiştirmenin en iyi yollarından biridir.

Yurdunu sevmesini öğrenen bir insan ona hizmet etmesini de öğrenir.

ÇEŞİTLİ AMAÇLARLA GERÇEKLEŞTİRİLEN

TURİZM ETKİNLİKLERİ AŞAĞIDAKİ GİBİ SINIFLANDIRILABİLİR:

  1. Dinlenme Turizmi: Dinlenme amacıyla yapılan seyahatlerdir.
  2. Kültürel Turizm: Tarihi eserleri, müzeleri vb. görmek amacıyla yapılan

seyahatlerdir.

  1. Sosyal Turizm: Akrabaları ziyaret, balayı geçirmek vb. amaçlı

seyahatlerdir.

  1. Ekonomik Turizm: Fuar veya sergilere katılmak veya ziyaret etmek

amacıyla yapılan seyahatlerdir.

  1. Politik Turizm: Politikacıların, devlet adamlarının yaptıkları

seyahatlerdir.

  1. Spor Turizmi: Spor faaliyetlerine katılmak veya izlemek amacıyla yapılan

seyahatlerdir.

  1. Dini Turizm: Kutsal yerlere dini amaçlarla yapılan seyahatlerdir.
  2. Sağlık Turizmi: Tedavi görmek amacıyla yapılan seyahatlerdir.

           Sonuç olarak 13 büyük medeniyete ev sahipliği yapan ülkemiz olağanüstü çeşitlilikteki doğal kaynakları, tarihsel mirası, kültür zenginliği ve diğer cazibeleri ile son derece yüksek bir turizm potansiyeline sahip, dört mevsimin bir arada yaşandığı dünyanın en şanslı ülkelerinden biridir. Bunun için;

           “15-22 Nisan Turizm Haftası”  Toplumumuzda turizm konusunda farkındalığı artırmak, kültürel değerleri ön plana çıkarmak tarihi ve doğayı keşfetmek turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla kutlanmalıdır.

           Bu vesileyle; ülkemizde turizm sektörünün gelişimine katkı sağlayan herkese teşekkür eder, başarılı bir turizm sezonu geçirilmesi temennisiyle tüm vatandaşlarımızın turizm haftasını kutlar saygılar sunarım. 

18 NİSAN 2021 - AMASYA
eaceylan@hotmail.com

Kaynak: Turizm kelimesi : Internet sayfasından istifâde edilmiştir.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya