Rumeli Fatihi Süleyman Bey, 79 arkadaşı ile Gelibolu Yarımadası’na bir köylünün yardımı ile geçti. Ve hemen orada bulunan Cindi Kalesi’ni zapt etti. Zaten plan ilk elde bu idi. Kale fethedilecek, oradan
29.04.2021 06:56
747 okunma
Bu ülkenin evlatları… (2)
Av. Sabri Turhan

Rumeli Fatihi Süleyman Bey, 79 arkadaşı ile Gelibolu Yarımadası’na bir köylünün yardımı ile geçti. Ve hemen orada bulunan Cindi Kalesi’ni zapt etti. Zaten plan ilk elde bu idi. Kale fethedilecek, oradan hareketle kuvvet toplanacak ve diğer işler buradan planlanacaktı. 

Kaleden irtibatla zaman zaman Anadolu’dan silahlı asker toplandı. 

Kale, 1352’de alındı. Süleyman Bey, kendisini Rumeli Fatihi yapacak tüm işleri bu kaleden yönetti. 2 yıl sonra Gelibolu’yu fethetti. 5 yıl sonra ise Trakya’nın tüm güney kısmı ile Malkara, Keşan,  Çorlu ve Tekirdağ Osmanlı toprağı oldu.  

Bu kadar büyük toprağa  sahip olan Süleyman Bey, nüfus mübadelesi işine de girişti. Anadolu’dan onlarca ailenin  burada iskanını sağladı. Aynı zamanda daha büyük askeri birlikler kurmak için çalıştı. 

Yalnız burada bir hususu zikretmek gerekir: 1352-1357 yılları arasında  Bizans’ta bir iç savaş çıktı. Orhan Gazi,  Bizans’ın  eski Deniz Kuvvetleri Komutanı’na yardım etmişti. Bu, Kateos Kantakuzinos idi. Kızını Orhan Bey ile evlendiren  Kantakuzinos, Trakya’da İonnis ile harbe tutuştuğunda Orhan Bey, O’na 20.000 kişilik bir ordu ile yardım etti. Yardım ordusunun komutanı  oğlu Süleyman Bey idi. Gelibolu şehrinin fethi  bu olaydan sonra çok kolay oldu. 

Rumeli’de gücü iyice artan Süleyman Bey’in yardımcıları da yavaş yavaş ayrı bir güç ve kuvvet haline gelmeye başladı. Ama eski silah arkadaşlarının hiçbiri, askeri  ve siyasi bir hesap içinde olmadığından sonuna kadar Süleyman Bey’e bağlı kalarak ün kazandılar. Hatta bunlardan bazıları  Süleyman Bey öldükten sonra daha da ünlendiler. Geçen yazımda  bahsettiğim Hacı İl Bey mesela, Süleyman  Bey’den yıllar sonra Osmanlı ordusu içinde  büyük zaferler  kazandı. Sırp  Sındığı  Savaşı 1364 yılında Süleyman Bey öldükten 3 yıl sonra kazanıldı.  

Süleyman  Bey‘in  ünlü komutanları Evrenos  Bey, Hacı İlbey, Lala Şahın Bey  ve  Ece Bey (Ece Halil) zaman zaman tek  başlarına  10.000 ve hatta 20.000 kişilik  ordulara   komuta ettiler. Yani Osmanlının  gücü Rumeli’nde bu kadar büyüdü. 

Ece Bey, Gelibolu ile şimdiki Eceabat arasındaki yerleri  fethetti. Burasına Ece Ovası dendi. Ucundaki şehre de  Eceabat. Bunlar Ece beyin  adına izafeten  verilmiştir. Ayrıca Çanakkale’nin Halil İli köyü de Ece Halil’in adına izafeten verilmiştir. Lapseki’nin güneyindeki Saltık Limanı da Ece Bey’in adına hürmeten verilmiştir. Kemer civarındaki Şah Melik Limanı yine  Ece Bey’in  hatırasınadır. Ece Bey Gelibolu’nun  Karainebeyi  Köyü’nde  medfundur. Her yıl buralarda O’nun hatırası  resmi görevliler ve köylüler  tarafından  yad edilir. 

Süleyman Bey, iki evlilik yaptı. İki kızı, üç oğlu oldu. Oğullarından Melik Nasır, Ece Bey’in askeri idi. Melik Nasır bir harekat  sırasında   denizde boğularak  şehit oldu. Diğer iki oğlu İshak ve İsmail, hem babalarının sağlığında hem de  babalarının  ölümünden sonra, Rumeli’nde  akıncı beyi olarak yıllarca  savaştılar. Onlar da babaları gibi Rumeli’nin  fethinde büyük başarılara imza attılar. 

Rumeli Fatihi Süleyman Bey, henüz 45 yaşında  iken 1361 yılında attan düşerek öldü. Arkadaşları  ile ava çıkmışlardı. At sendeledi. Süleyman  Bey atın altında  kaldı. At da yaralandı. Kendisi de.. Süleyman Bey kurtarılamadı..  

Arkadaşları O’nu Bolayır Köyü’ne defnetti. Süleyman Bey’in sağlığında; “Beni Bolayır’a gömün” dediği rivayet  edilir. Aynı mezarlığa  550 sene sonra Vatan Şairi Namık Kemal de defnedilmiştir.

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya