Ramazan-ı şerifin sonlarına yaklaştığımız halde, televizyonlarımızdaki iftar ve sahur programlarında (sanki konuşulacak başka konu yokmuş gibi) hala orucun ve ramazanın faziletinden bahseden hocalarımız var.
03.05.2021 12:11
204 okunma
DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞIMIZIN DİKKATİNE !
Kemal Cengiz

Ramazan-ı şerifin sonlarına yaklaştığımız halde, televizyonlarımızdaki iftar ve sahur programlarında (sanki konuşulacak başka konu yokmuş gibi) hala orucun ve ramazanın faziletinden bahseden hocalarımız var.

Din hayat olduğuna göre, hayatın içinde ibadetlerden başka görevler de var. "Muamelat" dediğimiz güncel işlerimiz ve sosyal ilişkilerimiz yok mu? Her zaman ve her yerde tavır ve tutum olarak takınmamız gereken ahlaki davranış güzelliklerimiz nerede? Bunların hepsi dinimizin içinde değil mi?

Ramazan bitiyor bunlara sıra ne zaman gelecek? Hocalarımızın pek azı programlarında bunlara yer veriyor. Çoğunluk, eski şartlanmış korkunun etkisiylemidir bilinmez: "zülf-ü yare" dokunurum endişesinden olmalı hayatın içindeki konulara girmiyor. Halkın çoğunluğunun yabancı olduğu mistik, tasavvufi, hele bilhassa felsefi konularda dolaşıyorlar. Bilmiyorlar mı ki, anlattığımız din dünyamıza dair değilse, bizi ahiretliklerden başkası dinlemez!

Acizane bu konuda önerim şudur: Artık bu yıl geçti bundan sonraki yıllarda olsun; Ramazan yaklaşırken Başkanlığımız organizesinde HER YIL, bütün medya kuruluşlarıyla (gerekirse hafta boyu sürecek) bir "Ramazan Sempozyumu" düzenlenmelidir. Bu sempozyumda Ramazanda konuşulması öncelikli konular tespit edilerek kurum ve kuruluşlara adeta zimmetlenmelidir. Böylece herkes kendi konusunu işlemelidir. Aynı konu değişik tv. programlarında defalarca işlendiği halde aynı önemdeki başka konular, zaman kalmadığı için ihmal edilmektedir. Sade vatandaş da dini bunlardan ibaret sanmakta ve bunlar dışında anlatılmayan diğer konularda kendini serbest sanmaktadır.

Sözünü ettiğim sempozyum konusunun içeriği, katılımcılara önceden bir davet yazısı ile haber verilerek hazırlıklı gelmeleri sağlanmalıdır.
Bu sempozyuma öncelikle toplumun içinden gelen ve sorunlarını yakinen bilen gazeteciler de çağrılmalıdır.
Konunun pratiğine inilmeyen akademisyen ağırlıklı toplantılarda konuşulanlar askıda kalmaktadır.
Bu tür çoğu programlarda din felsefesi yapılmaktadır. Halk ise felsefe değil, pratik çözüm beklemektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığımız, yüce dinimizin beş esasından biri olan namaz ibadetimizle ilgili olarak gereken hizmetleri, geleneğimizden devraldığı şekliyle gerektiği gibi yapmaktadır. Hac ibadetimizde de bu sorumluluk büyük ölçüde yerine getirilmektedir.
Ancak, dinimizin beş şartından ikisi olan "oruç ile zekat" ibadeti, müslüman ferdin kendisine bırakıldığı için, bu konularda gereken DÜZENLEME yeterince yapılamamaktadır. 
İnşallah girişimlerinizle bu konularda da gerekli düzenleme sağlanacaktır.
Zekat-fitre ve sadaka konusunda İslam dünyası kapsamında geniş deneyimler kazanmış olan, bünyenizde kurulu "Türkiye Diyanet Vakfı" organizesi ile bu konuların da istismara meydan verilmeden HAKKIYLA gerçekleşeceğine inanıyorum.
Saygılarımla arz ederim.

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya