Müslümanların davranışlarının birinci derecede bağlayıcısı ve temel ölçüsü, dinin ana kaynağı Allah'ın kitabı Kur'an'dır.
04.05.2021 06:15
1 yorum
218 okunma
DÍNÍN ANA KAYNAĞI KUR'AN, PRATÍK UYGULAYICISI HZ. PEYGAMBERDÍR
Nurettin Dursun
Müslümanların davranışlarının birinci derecede bağlayıcısı ve temel ölçüsü, dinin ana kaynağı Allah'ın kitabı Kur'an'dır. Dinin ikinci kaynağı ise, Hz. Peygamberin sünnetidir. Allah tarafından insanoğluna gönderilen evrensel mesaj, peygamberler aracılığı ile gönderilmiştir. Allah tarafından gönderilen evrensel mesajın, insanlara örnek olması bakımından öncelikli uygulayıcısı peygamberlerdir. Allah'ın gönderdiği mesajın ne anlama geldiğini açıklayan, tefsir eden ve yorumlayanlar yine peygamberlerdir. Hatta Kur'an'ı Kerimde emredilen namaz ve zekat gibi ibadetlerin uygulamasını gösteren açık hükümler yoktur. Bunları ancak peygamberimizin uygulamalarından öğrenebiliyoruz. Demek ki Kur'an ve Hz. Peygamberin sünneti arasında birbirinden ayrılması mümkün olmayan çok yakın bir ilişki vardır. Tabir caizse bu ilişki et ve kemik gibidir. 
 
Fakat çağımızda gelişen iki yanlış akım vardır. Bunlardan birincisi; Kur'an'ı devre dışı bırakmak isteyen anlayıştır. Rivayet ve hikayeler Müslümanların Kur'an'a ulaşmasına ne yazık ki izin vermiyor. Kur'an'ı anlamak için mutlaka bu çevrelerin rahle-i tedrisinden yani tezgahından geçmek gerekir. Bu çevrelerin yazdığı kitapları okumadan Kur'an'ı anlamak mümkün değildir. Bütün kitaplar tek bir kitabı anlamak için yazılır. Yani Allah'ın kitabı Kur'an'ı. Ama bu çevreler insanların kafalarını rivayet ve hikayelerle meşgul ederek Kur'an'a ulaşmasını engelliyorlar. Halbuki Hz. Peygamber, Allah'ın insanlara gönderdiği Kur'an'ı anlatıyordu. Yanlış akımların ikincisi ise, Sünneti devre dışı bırakmak isteyen ve Hz. Peygamberi sıradan insan gibi telakki eden anlayıştı. Evet Peygamberleri putlaştırmak da yanlıştır, sıradan insan gibi telakki etmek de yanlıştır. Kısaca Peygamberin uygulamaları ve açıklamaları olmadan Kur'an'ı anlamak mümkün değildir.
 
Kuran, diğer kitaplar gibi tahrif edilmesi mümkün değil, çünkü Allah'ın koruması altındadır. Fakat Hz. Peygamberin hadisleri Allah'ın koruması altında değildir. Dolayısı ile bunlara sıradan insan sözü karıştığı için Kur'an'a ters düşen bir çok hadise rastlamak mümkündür. İşte bu durum dini anlayışımızda ciddi sapmalar meydana getirmektedir. İslam alimleri, yaşanan bu problemlerin aşılması için önerdikleri çözüm şudur: Hz. Peygambere ait olduğu söylenen sözlerin Kur'an'a uygun olup olmadığı araştırılmalı ve ayıklanmalıdır. Bu ayıklama yapılmadığı takdirde dinin ikinci kaynağı kabul edilen hadislerin Kur'an yörüngesine getirilmesi mümkün olmayacaktır. Diğer dinlerde yaşanan tahrifat, uydurma hadisler kanalıyla maalesef İslam dininde dolaylı da olsa yaşanmaktadır. Bu açıdan bu konu savsaklanamayacak kadar ciddiyet arz etmektedir. Bazı mezhep alimleri yaşadıkları süreç içerisinde hadisleri ayıklama noktasında ciddi çalışmalar yapmışlardır. Belki daha yaşamış olsaydı bu alimler, bu noktadaki çalışmalarını aralıksız sürdürmeye devam edeceklerdi.
 
Sonuç olarak Allah'ın kitabı Kur'an'a ters düşen hadis, hadis olamaz. Hz. Peygamber, Peygamberlik hayatı boyunca Kur'an'la insanlara öğüt vermiştir. Hadisler başta olmak üzere İslam alimlerinin çalışmaları, yaptıkları içtihat ve yorumlar Kur'an'a uygun oldukları ölçüde kıymet arz ederler. En önde Allah'ın kitabı olacaktır. Allah'ın kitabının önünde başka kitap koyanlar istikametlerini kaybedenlerdir. Peygamberimizi sıradan insanlar gibi kabul eden ve Kur'an'a ters düşmeyen gerçek hadisleri devre dışı bırakmak isteyen anlayışlar, yine insanları gerçek istikametinden saptıran yaklaşımlardır. Bütün insanları Allah'ın kitabı etrafında toplanmaya ve Kur'an'ı rehber kabul ederek uygulamaya davet ediyoruz.
 
Nurettin DURSUN
Düşünce Adamı
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Kutlarım
Nerdesin Nurettein Üstad. Gönüllerdeki kandilini yak. İşte böyle. Allah hayırlı uzun ömürler versen. Kaleminize ve kelamınıza bereket versin
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     7.05.2021 10:37:49
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya