İskilip, Çayköy’ünde doğdu. Ortaokulu İskilip’te birlikte okuduk. Mustafa İskilip’te liseyi bitirdikten sonra, Eğitim enstitüsünü bitirerek ortaokul öğretmeni olarak göreve başladı. 1978 yılında, ilk tayin olduğu Erzincan’ın köyünde yaşadığı hatırası şöyle.
11.06.2021 01:46
672 okunma
MUSTAFA ZEREN HEMŞERİMİZ
Mustafa Yolcu

İskilip, Çayköy’ünde doğdu. Ortaokulu İskilip’te birlikte okuduk. Mustafa İskilip’te liseyi bitirdikten sonra, Eğitim enstitüsünü bitirerek ortaokul öğretmeni olarak göreve başladı. 1978 yılında, ilk tayin olduğu Erzincan’ın köyünde yaşadığı hatırası şöyle.

Köyde mezhepsel ayrılık var. İşin içine bir de siyasi ayrılığı sokmuşlar. Okula gidip geliyorum ama birilerinin beni gözleri ile takip ettiklerinin farkındayım. Köyün bakkalına alışverişe gitmiştim. Bakkal beni tanıyordu. Bana “hocam bunlar seni tanıyorlar. Senin aleyhinde konuşup, seni buradan göndermek istiyorlar. Silahın var mı? Diye sormuş. Yok deyince, masanın gözünden çıkardığı tabancayı vererek “hocam bunu yanında taşı “demiş.  Tabancayı alıp eve bıraktım. Birkaç gün sonra bir gece, evin önüne birkaç kişi gelip, bana bağırarak “aşağı gel seninle konuşacağız.” Dediler. Bende tabancayı elime alıp, pencereye gittim. Pencereyi açıp, ne konuşacaksınız dedim. “Hoca seni tanıyoruz. Köyümüz’ de seni istemiyoruz. Defol git buradan” dediler. Bende tabancanın ağzına mermiyi sürerek, gitmiyorum ben buradayım. Nasıl gönderecekseniz gönderin diye cevap verdim. O zamanlar Erzincan valisi, İskilipli hemşerimiz idi. Valiye gidip, yaşadıklarını anlatınca vali bey “sen merak etme, gerekeni yapacağım dedi. Jandarmaya talimat vererek, köye seyyar karakol kurdurdu. Bir haftaya kalmaz köyünüze geleceğim dedi.

Ben köye gidince, beni bekleyen Jandarma ile tanıştım. Evimin yerini gösterdim. Devriye gezen Jandarma, beni izleyerek kollamaya başladı. Yakınıma bana zarar verebilecek kimse gelemiyordu. Bir süre sonra vali hemşerimiz köye gelerek, beni yanına çağırttı. Köylüler toplanmıştı. Beni yanına alarak dedi ki “Bu öğretmeniniz benim hemşerimdir. Ona yapılacak husumeti, bana yapılmış kabul ederim. Ayağınızı ona göre denk alın.” Dedi. Ondan sonra köyün muhtarı ve ileri gelenleri benimle iyi ilişki içine girdiler. Valinin bu iyiliğini unutamıyorum diye anlatmıştı.

Mustafa değişik yerlerde görev yaparak, Bozüyük ilçesine tayin oldu. Buradaki okullarda müdür yardımcılığı, müdürlük yaptıktan sonra emekli oldu. Mustafa’nın annesi “oğlum hayatın boyunca, insanlara yardım edip, sorunlarını çözmeye çalışmazsan, sana hakkımı helal etmem” demiş. Annesinin bu lafı, Mustafa’nın yaşamı boyunca düsturu olmuş. Hep insanlara yardım etmeye, ihtiyaçlarını gidermeye çalışmış.

İlçe’ de bulunan ihtiyaç sahiplerini tespit ederek, kurban bayramlarında onlara et götürmeye, kendisine verilen nakit paraları dağıtmış. Görev yaptığı Okullarda, fakir öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamış. Şu anda Bozüyük ilçesinde insanlar onu tanıyor, ona dükkanını açıyor, cebinde parası yoksa bile yapacağı yardımlar için talebini karşılayıp, parasını sonra alıyorlar. Halen 50 öğrenciye, aylık öğrenim bursu veriyor.

İlçede görevli uzman doktor hanım” Mustafa Bey yardımları kime yapıyorsunuz, bilmek istiyorum.” Demiş. Mustafa da siz kime yapılmasını istersiniz demiş. Dul kalmış çocuklu kadınlara diye cevap alınca, doktor hanımı bir eve götürmüş. Evde bir kadın, iki çocuk var. Tüpleri bitmiş, evde su bile ısıtamıyor. İhtiyaç hat safhada. Doktor hanım şaşırıp kalmış. Ne diyeceğini bilememiş. Evin hanımına kendisinin doktor olduğunu, doktor ihtiyaçları olduğunda kendisini bulmalarını söylemiş. Onlara kartını vererek evden ayrılmışlar. Mustafa ya üzerinde bulunan parayı vererek, daha sonra paraya ihtiyaç olduğunda, kendisine haber vermesini söylemiş.

Benden para isteyenler oluyor. Bende para yoksa, olunca veririm diyorum. Aradan bir iki saat geçiyor, biri gelip cebime para bırakıyor. Bende hemen parayı, talep eden kişiye veriyorum diyor.

İnsanlar Mustafa’ya inanıp güvenmişler. Biliyorlar ki yaptıkları yardım, kuruşuna kadar yerine gidecek. O sadece alan ve veren arasında aracı. Ben hemşerimizin bu güzel çalışmalarını takdir edip, kendisine teşekkür ediyorum. Kurumsal yerlerde bile yaşanan olumsuzlukları duyduktan sonra, Allah’ın her yere Mustafa kardeşim gibi bir gönüllü yardımseveri nasıp etmesini diliyorum.

Mustafa Yolcu
10.06.2021

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya