Önemli bir kardinal Nev York’u ziyaret eder. Kardinali karşılayanlar arasında bir de gazeteci vardır. Gazeteci kardinale yaklaşır, mikrofonu uzatır...
12.06.2021 11:06
1 yorum
634 okunma
SÖZ NASIL ÇARPITILIR?
İsmail Aydın

 

Önemli bir kardinal Nev York’u ziyaret eder. Kardinali karşılayanlar arasında bir de gazeteci vardır. Gazeteci kardinale yaklaşır, mikrofonu uzatır: Sayın Kardinal hazretleri, New York genelevleri hakkında ne düşünüyorsunuz, diye bir soru sorar. Boş bulunan Kardinal de “New York’ta genelevi var mı” diye hayretini ifade eden bir mukabil soru sorar. Ertesi günkü gazetenin manşetinde kardinalin sözü şu şekilde yer almıştır: “Kardinal, havaalanına iner inmez sordu: New York’ta genelevi var mı?”

Bu manşette anlam tamamen değiştirilmiştir. Ne yazık ki zamanımızda sıkça görülen bu tür gazetecilik, deyim yerindeyse “Çıfıt gazetecilik” örneğidir. Haberde doğruluk ve yorumda dürüstlük esas olmalıdır.

Hâlbuki toplum yararı açısından basın (gazetecilik) çok önemli bir işlevdir. Bu öneminden dolayı yasama, yürütme ve yargıdan sonra gelen dördüncü kuvvet olarak tanımlanmıştır.

BÜYÜK YAZAR KİME DENİR?

Büyük yazar olarak kabul edilen insanlara ve onların büyük eser diye bilinen yapıtlarına bakalım. Bu insanlara niçin büyük yazar, eserlerine niçin büyük eser denilmiştir?

Dikkatlice incelediğimizde onların, insanlığın problemlerini ele aldıklarını ve çözüm yolları sunduklarını görürüz. Zulüm sistemlerinin tabii sonucu olan kölelik, sanayileşmenin getirdiği sömürü, adaletsizlik, gelir dağılımındaki adaletsizliğin doğurduğu açlık, işsizlik, hürriyet ve her türlü zulüm, hemen hemen her ülkenin ve bütün insanlığın en belli başlı problemidir. Ahlâk, barış, yeme içme, barınma, nefsin idamesi, aklın muhafazası, neslin idamesi, malın muhafazası, inancını yaşama arzusu, güvenlik, yardım ve dayanışma ve daha pek çok ihtiyaç, sınırsız ihtiyaçlar arasında en önemli ve en başta gelen temel ihtiyaçlardır. Bunları dile getiren ve yazan insanlara büyük adam, büyük yazar denmiş, yapıtları da büyük eser olarak nitelenmiştir. Dikkatlice bakıldığında, büyük eser olarak bilinen eserlerin pek çoğunda, bu ihtiyaçlardan birinin veya ikisinin ya da birkaçının bir arada işlenmiş olduğu görülür.

Bu değerlendirmeden sonra şunu gönül rahatlığı ile tespit edebiliriz. Yazar olacak insanın öncelikle insanî bir meselesi olacak. Bu cümlenin açılımı şu olmalı: Her yazarın bir meselesi, bir davası yani bir hedefi vardır ve okuyucusunu o hedef istikametinde yönlendirir. Yazar bu konuda bir karar vermese veya fikrini belirtmese bile en azından okuru o yönde düşünmeye sevk eder. Bu anlamda yazar, siyasetçiye de rehberlik eder.

(Gelecek hafta, İyi Bir Yazı Nasıl Olmalı?)

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Yazarlık
İsmail bey uzağa gitmeye gerek yok. Rahmetli Erzurumlu Naim Hoca vardı. Bilirsiniz Cemaate Ramazanda teravih namazı kıldırır iken, kadın cemaatler semiallahülümenhamideh demeden hocadan önce şapur şupur secdeye varırlar. Rahmetli Naim hoca selamladıktan sonra şöyle der fevganedeki namaz kılan hanımlar benimle yatıp benimle kalkacaksınız benden önce secdeye varmayın der. Ertesi gün Hürriyet gazetesi başlık atar. Naim hoca kadınlara benimle yatıp benimle kalkacaksınız. benden önce yatmayın dedi. İşte haberler böyle çarpıtılır. saygılarımla.
Yorum Ekleyen: Rahmi ÜNALAN     14.06.2021 11:08:08
İsmail Aydın
DİĞER YAZILARI

İSMAİL AYDIN KİMDİR?

İsmail Aydın, Hukukçu yazar. Anacığının anlatımına göre koç katımında doğmuş. Koç katımı, Yozgat’ta ekim ayının sonu ile kasım ayının başında olur. Dolayısıyla doğum günü belli değil ama Aydın, doğum günü olarak 29 Ekimi benimsiyor. Koç katımı, döl almak üzere erkek koyunun (Koç) dişi koyunlar arasına bırakılmasına denir.

Peki, hangi yılın koç katımı? O da belli değil. 1950 olabileceği gibi 1949’a da ihtimali var. Her nasılsa nüfusa 08.02.1953 D.lu olarak tescil edilmiş. Yaşı küçük diye ortaokula kabul edilmemiş, bu defa da mahkeme kararıyla, ay ve gün sabit kalmak üzere 1950 olarak tescil edilmiş. İsmail Aydın, doğum gününün bile doğru dürüst kayıt altına alınamayışını, okur-yazar olmayan tolumun  “hal-i pürmelâli” olarak niteliyor.

İsmail Aydın İlkokulu Sorgun’a bağlı Temrezli köyünde, ortaokul ve liseyi Yozgat’ta okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1977 yılında mezun oldu. Yedek subay olarak yaptığı askerlik görevinden sonra Sorgun’da altı yıl avukatlık yaptı. Ekim 1986’da Diyarbakır / Bismil’de Noter oldu. Kastamonu/Tosya, Bolu ve Ankara’da çalıştı, 2015 Şubatında emekliye ayrıldı.

İsmail Aydın çilekeş Anadolu’nun yanık sesi olarak çıkıyor karşımıza. Türkiye’mizin karşı karşıya bulunduğu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunuyor. Üzerine titrediği kesim Gençlik. Ağırlıklı olarak üzerinde durduğu sorun Eğitim.

İsmail Aydın, fakülte yıllarından itibaren yazı hayatının içinde oldu. İlk gençlik yıllarıyla beraber memleket meseleleriyle ilgilendi. Tartışmalı radyo ve televizyon programlarına katıldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı. Şubat 2013’ten beridir, internet ortamında yayın yapan Ana Haber Gazete’de yazmaya devam ediyor.

Meteorolojinin Sesi Radyosu’nda 2013-2016 yılları arasında yayınlanan Kıssadan Hisseler Programı’nın yapım ve sunuculuğunu üstlendi. Türkiye Noterler Birliği’nin Meslekî Forum Sitesi’nde anılarını yazdı.

Ağustos / 2016’da “Batı’nın Gücü Nereden İleri Geliyor?”, Kasım 2016’da “Yeniden Yükselişe Doğru”, Şubat 2017’de “Umut Ülke Türkiye”, Mayıs 2017’de “Bir Noterin Anıları”, Ağustos 2017’de “Kaybettiklerimiz”, Ocak 2018’de “Kıssadan Hisseler”, Mart 2018’de “Niçin Akif? Niçin Safahat?” isimli kitapları yayımlandı.

Yazı hayatını ve kitap çalışmalarını sürdüren İsmail Aydın evli ve dört çocuk babasıdır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya