Birleşmiş milletlerin Eğitim-Bilim ve Kültür Teşkilatı olan UNESCO tarafından dünya ülkeleri arasında "kitap okuma konusunda" yapılan bir araştırmaya göre -maalesef- Türkiye olarak gerilerde bulunuyoruz.
18.07.2021 03:33
695 okunma
Kitap Okumada Gerilerdeyiz
Kemal Cengiz

Birleşmiş milletlerin Eğitim-Bilim ve Kültür Teşkilatı olan UNESCO tarafından dünya ülkeleri arasında "kitap okuma konusunda" yapılan bir araştırmaya göre -maalesef- Türkiye olarak gerilerde bulunuyoruz.

Bir müslüman ülke olarak kitabın mukaddes ve mübarek değerini "imanın şartı olarak" dinimizden öğrenmiş olmamıza rağmen "kitap okumaya" karşı bu ilgisizliğimizi  düşünmeliyiz !
Evlerimizin pek çoğunda oturma salonlarını süsleyen son model mobilya-kütüphaneler var, fakat maalesef içleri bomboş. Adına "kütüphane" diyoruz ama içinde sergilenen tabak-çanaklarla gerçekte züccaciye teşhir dolabı!  

Aile ocağımızdaki bu görüntü, kitaba karşı ilgisiz oluşumuzun aynası durumundadır. Kitapsız raflarına bakarsak belki biraz mahcup oluruz.

Bu durum, millet olarak bilgide üretken değil, -maalesef- hazırcı bir toplum olduğumuzun da ayrıca bir belgesidir. 
Zira bilginin kaynağı kitaptır. Su kapta, ilim kitapta saklanır. Bigi, ruhumuzun gıdasıdır. Maalesef bilgiye ruhen "aç ve susuz" yaşamayı bir hayat anlayışı olarak benimsemiş durumdayız. Yüce Allah kitabında, "Sizlerden iman edenleri Allah  yükseltir ve ilim sahiplerine dereceler verir" (Mücadele, 11) buyuruyor. 
Dikkat edersek ayette "yükselme ve derece kazanmanın" iki yolu gösteriliyor. Bunlardan biri iman yolu, diğeri ilim yoludur 
Büyüklerimiz bu duruma,  "zülcenaheyn : çift kanatlı olmak" tabirini kullanmışlardır. 
Bir kuş tek kanatla nasıl uçamıyorsa; bir insanda siyalnız inancı ile veya sadece bilgisi ile değeri yüksek bir insan olamaz. Cahil müslüman yeterince dinini de öğrenemez. Kuru bilgi ise cehaleti giderse de insanlık öğretmez. Bunun örneğini de inanç ve ahlak buhranı içindeki gelişmiş ülkelerde görüyoruz..

Bizde ise, üzülerek kabul edelim ki, dini bilenlerimiz yeterince dünyayı bilmiyor; dünyayı bilenlerimiz de yeterince dini bilmiyor. 
İşte bunun için hedeflediğimiz yere yükselemiyoruz.
Dini sadece ahiretimiz için düşünmek ahlak ve fazilet öğretse de, hayat denizinde yüzme bilmediğimiz için boğulup gidiyoruz. 

Kitap ile bilgiye, din ile ahlak ve fazilete kavuşmak dileği ile!

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya