Peygamber Efendimizin İslamiyeti tebliği konusunda Kur'an-ı Kerim baştan sona incelendiğinde; muhatabı olan müşriklerin,"..ما وجدنا عليه آباءنا : ...babalarımızı bulduğumuz" (Maide, 104; A'raf, 28; Yunus, 87; Lokman, 21..) diyerek direndikleri görülür.
06.08.2021 12:13
480 okunma
Sosyal Çevrenin Düşünceye Etkisi
Kemal Cengiz
Peygamber Efendimizin İslamiyeti tebliği konusunda Kur'an-ı Kerim baştan sona incelendiğinde; muhatabı olan müşriklerin,"..ما وجدنا عليه آباءنا : ...babalarımızı bulduğumuz" (Maide, 104; A'raf, 28; Yunus, 87; Lokman, 21..) diyerek direndikleri görülür.
 
Bu gerçek bize gösteriyor ki, düşüncelerimizi sosyal çevre etkilemektedir. 
 
Soğuk iklimde sıcak iklim bitkisi yetişmediği gibi; bilinçsiz bir sosyal çevrede şuurlu bir insanın yer edinmesi zordur. Düşüncelerimizin iklim coğrafyasını sosyal çevremiz oluşturuyor. 
Bu nedenle çevresine muhalif tipler siyasette güvenilmez, dinde bidat ve hafif meşrep, toplumda eyyamcı (günün adamı), bürokraside uyumsuz olarak yargılanır ve damgalanırlar.
 
Bu hususa dikkat çekerek Peygamber Efendimiz, "İnsanlarla sosyal konumlarına göre oturup konuşun; dini anlayışlarına göre  aralarına karışın; onları toplumdaki mevkilerine göre değerlendirip  konumlandırın ve insanları akıllarına göre idare edip yönlendirin" (Ebu Davud, Sünen, 211/7)  buyurmuştur. 
 
Dinimizin emir ve yasaklarında muhatap olarak aklın ölçü olınmasının bir hikmeti de budur. Peygamber Efendimiz bir başka hadis-i şerifinde, "Aklı olmayanın dini de yoktur" (Suyuti, C.Sagir, 1/404) buyurmuştur. 
 
İslam Tasavvufunda "tezekkür" yanında "tefekkürün" de öngörülmesini böyle anlamak gerekir. 
 
Yani müslüman, dini konularda sadece "denileni papağan gibi tekrar ile yetinmeyecek;  aynı zamanda zikrin anlamını da derinliğine düşünüp sahasını dini ve dünyevi alanda daha da genişletmek için çaba gösterecektir. 
 
Hz. Mevlana'nın dediği gibi, "müslüman, bir  ayağı Kur'an'da sabit, diğer ayağı ile dünyayı dolaşan bir pergel gibi" olmalıdır. 
 
Pergelin istenilen geometrik daireyi düzgün bir şekilde çizebilmesi için, ayağının sivri ucuyla bir noktaya batırılıp sabitlenmesi gerekir. Müslümanın da düşüncesinde doğruluğu sağlayabilmesi için,  aklının Kur'an ve sünnete bağlı olması gerekir. Yoksa fikir adına söyleyip çizdikler, bozuk şekiller oluşturur.
 
Kemal CENGİZ
Emekli Müftü
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya