“Sana geldim. Suskunum ama içimde fırtınalar kopuyor. Bin bir emek ve çaba sonucu elde ettiğim çalışma hayatı birçok arkadaşım gibi beni de tatmin etmiyor.
10.08.2021 05:30
3 yorum
1.216 okunma
Sana Geldim
Ali Akça
Sana Geldim
 
“Dışımda bir dünya var, zıpzıp gibi küçülen,
İçimde homurtular, inanma diye gülen.”
Necip Fazıl Kısakürek
 
“Sana geldim. Suskunum ama içimde fırtınalar kopuyor. Bin bir emek ve çaba sonucu elde ettiğim çalışma hayatı birçok arkadaşım gibi beni de tatmin etmiyor. Yaratıcı ruhumu sanki gün be gün yitiriyorum. İş hayatı sıradanlığa dönüştü, verimlilik önüne çekilen setleri aşamıyorum. Günlük yaşamda neredeyse dengemi kaybettim, karar verip harekete geçmekte zorlanıyorum. İçimde çağlayan kaynak enerjiye dönüşmüyor, motive olamıyorum. Çıkmaz sokakta durgun sular gibiyim, akamıyorum.
 
Kendi kendime bazen “Kimim, nereye gidiyorum, hayalim bu muydu?” diye soruyorum. Eğitimimle yaptığım işler arasında bağ kuramıyorum. Hayatım nereye akıp gidiyor, gelecekte neye dönüşecek farkında bile değilim. Oysa işimi büyük umutlarla, çalışıp tırnaklarımla elde etmiştim, hedeflerim gerçekçiydi. Şimdi, farklı kariyer seçenekleri aklıma gelse bile, cesaretim yok, güvenimi yitirdim, tek başıma doğru karar veremiyorum. Başarısızlığa doğru giden bu girdaptan hızla çıkmam gerektiğini biliyorum. 
 
İçime kapanıyorum bunu aşmak kolay mıdır, bilemiyorum. Olumlu düşünmek istiyorum, kırılıyorum. Sana açılsam, içimi döksem birlikte beni keşfedebilir miyiz? Birlikte, el ele bir yolculuğa çıksak, bana yoldaş olsan! Düşüncelerimi değiştirip yeni hedefler oluşturabilsek! Ne olur eyleme geçmeme destek ver, itici gücüm ol! Mimarım ol, bende mutluluk ve huzur duvarları inşa et! Kanatlarımı öyle bir aşıla ki, uçabileyim, hayatımda denge bulayım! Biliyorum mucizeler yaratmıyorsun; yine de bir umutla, kalan güçlü yanlarımla sana geldim.
 
"Karadutun lekesini sadece kendi yaprağı çıkarırmış." İnsan da aynen bir ağaç gibidir. İlacı başka yerde arayan her zaman yanılır. Her yaranın merhemi kendi dalındadır. Çözümlerim içimde. Kendime soramadığım soruların; sezgilerin, tecrübelerin ve tekniklerin olduğunu işittim. Aynı sıkıntılardan geçip, bunların üstesinden gelen tecrübeli birisine ihtiyacım var. İnan arkadaşlarım, ailem ve çevrem duygularımı anlayıp bana yardım edemiyorlar. Hayatım değişsin istiyorum! Umudumu yaşatmak, korkularımla yüzleşmek, iyiye odaklanmak, engelleri aşmak istiyorum. Birlikte belirleyeceğimiz hedefime, keyifle, mutlu ve hızlıca ulaşmama yardım edebilesin diye sana geldim.
 
Profesyonel bir değişimle pozitif enerjiye kavuşayım. İnançlarım, özgüvenim güçlensin. Birikimlerin gücü; sağlam ve verimli uygulamalarla kendimi daha iyi tanıyabileyim. Kişisel veya mesleki yaşamın zor anlarında adım adım yanımda ol! Duygusal zekâmı aç, etkili karar almada, değerlerde, bilgeliğin kapılarının açılmasında akıcı olayım. Kariyerimin yeniden yapılandırılması ve anlamlı bir yaşama kavuşmam için güçlü yanlarını, niteliklerini ve deneyimlerini beni başarıya götürecek yolda uygulamak için çaba göstermeni arzu ediyorum. 
 
Anladım ki, çocukluk, okul dönemi, çalışma hayatı hepsi bir bütün. Bunaldım, işimle henüz bağlantımı koparmadan bir arayış içinde sana geldim. Sorularım, şüphelerim, korkularım tam oluşmadan beni dinleyecek, benim en iyi yolu bulmama yardımcı olacak bir yol arkadaşım olabilesin diye seni seçtim. Performansımın artırılması ve işimi severek yapmam konusunda destek istiyorum. Yolumu aydınlatan ateş böceğim ol!
 
Kalbimin derinliğine kazınmış mücevherimi gün yüzüne çıkarmak, yaptığım işten keyif almak için senden destek almaya geldim. Yeni sisteme nasıl adapte olacağımı bilen birisi sen olabilirsin. Arzu ettiğim dönüşümü yaratacak alternatifleri keşfetmek amacıyla konfor alanımdan çıkıp sana geldim. Hayatıma yeni bir düşünce biçimiyle bakmak istiyorum. Hoşnut olmayı bileyim, iyi ilişkiler kurabileyim, yanımdaki meslektaşlarımla geçireceğim zamanın tadını çıkarabilmeyi çok istiyorum. Engelleri ortadan kaldırmama, acı verici düşünceleri dönüştürmeme ve gerçekten istediğim şeyi derinlemesine elde etmeme yardımcı olacak bir plan hazırlayalım, bana yardımcı olabileceğine inandığım çok için sana geldim.
 
Büyük bir arzu ile elde ettiğim işimde mutlu olsam! Sadece kuralları ve prensipleri vurgulayarak yönlendirmeye çalışan yöneticilerden ziyade, iş öğretenleri de olsa! Çalışma ortamındaki iş rekabetini bilgi saklama ve kıskançlık düzeyine çıkaran meslektaşlarım paylaşımcı olsalar! Yöneticiler adil tutum ve davranışlar sergileseler! Hayatımı hayal ettiğim gibi şekillendirecek irade ve güce sahip olduğumun farkındayım. Yine de, nerede hata yaptığımı görebilmek, kendimi daha iyi tanımak için iç sesim sana açtım.”
Ayna, karşısında tüm heybetiyle çırılçıplak duruyordu. Uzun uzun ona baktı. Ne zaman hayat mücadelesine fazla dalsa onu unuttuğunu fark ediyordu. Bu kaçıncı görüşmesi anımsamıyor. Birbirlerini can kulağıyla dinliyorlar. Gözlemliyor, memnuniyetsizliğini yüzüne yansıtıyor. Aynada kendini yakalıyor, bakınca duygusal acılar içinde olduğunu hissediyor. Sevgi ve şefkatle; “kendisini tanımaya” yöneliyor. “Ey ayna sana geldim! Hiç kimse bilmese bile sen beni tanıyorsun! Bu yolculuğun en samimi dökümünü seninle paylaşıyorum.” diyor. 
 
Sıkışıp kaldığı ve işlerin neden istediği şekilde çalışmadığını keşfetmesine yardımcı olabileceğini düşünüyor. Yeni olasılıkları keşfetmek için inancını yeniden kazanmasına, engellerin ötesine geçmesine yardım edebilirsin diye geldiğini tekrarlıyor. “Birlikte, yeniden geçerli bir yönlendirme stratejisi geliştirelim, somut eylemlere geçelim istiyorum. Uygulamada beni destekleyecek, bilgi alabileceğim, bağlantı kurabileceğim, beni yönlendirecek yardıma gereksinim duyuyorum” diyor. 
 
Biraz gezinti ve sohbet ettikten sonra içindeki gizemli güç ona; Epictetus’un şu sözlerini hatırlatıyor: “İnsanlara rahatsızlık veren olaylar değil, olaylara verdikleri anlamlardır.” Davranışlarımızın nedeni olayların kendisi değil, bizim bu olaylara ilişkin beklentilerimiz ile algılarımızdır. Bu sözlerden şunu anlıyor: Kendine güvenen kişinin tüm potansiyeli ile hedefine odaklanması ve karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmesi gerekiyor. Olumsuz düşüncelerin olumsuz; olumlu düşünceler ise olumlu duygu ve davranışların kaynağı olduğunu defalarca yaşadığını düşünüyor. Bu içsel mücadele onu derinlere götürüyor. 
 
Anlıyor ki, iç dünyasına dönüp, oraya gerektiğinde yolculuk yapmak mutlu olmanın iyi bir aracıdır. Zaten, farkında olunması gereken şey; problemlere çözüm bulunacak kaynağın insanın içinde olduğunun bilincine varabilmek. İçe doğru yapılan eylem odaklı bu yaklaşım “sağlıklı insanların terapisi” olarak; insandaki sevgi, güven ve çalışma azminin en iyisini ortaya çıkaracaktır. İçteki muazzam güce doğrudan erişmeyi sağlayacaktır. 
 
Karşılaşılan sorunları algılama ve yorumlama şekli başarı ve mutlulukta çok etkili. Olaylara anlam vermeye çalışırken hayatta istenilmeyenin tüm gerilimini yaşamak yerine; insan arzu ettiği güzelliklere odaklanmalıdır.
 
Dostlukla…
Ali AKÇA
aliakca2009@hotmail.com
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
3 yorum yapıldı
Her şey güzel olacak
İçin de bulunduğumuz pandemi sürecinde zengin çok zengin fakir çok fakirledi insanlar büyük bir arayış içine girdi bu süreçte kimi umduğunu bulamadı elindekinden oldu kimide umduğunu üstünde buldu herkez bir arayış içinde mevki makam şan şöhret piramidin tepesine bakın caya kadar kendinden küçüğe bakarak haline şükretse hayatı çok daha güzel olacak işine giderken ilkgünkü heyecan gibi gitse sanki kendi omakama erişememiş gibi gururu şöyle bi askıya asıp birkerecik gülümsese bazı şeyler yaşanmamış gibi küslükler dargınlıklar olmamış gibi davransa yaşadığı çevreden uzaklaşmayıp bitelofon açıp hal hatır sorsa Allah a şükredip bi silkelenip bennapıyorum deyip kendini bi muhasebeye çekse nefsin arzu ve isteklerine biraz cık dahi olsa durdese teknoloji bağımlılığında akıllı cihazlardan bir an olsun kenara koyup eşinin çocuklarının yüzüne baksa inanın herşey güzel olacak
Yorum Ekleyen: Osman demir     11.08.2021 12:03:21
Başlangıçlar
Samimi ifadeler için Tebrik ediyorum. Hayatımızda her güzel ve kötü şeylerin bir sonu var. Temennim her sonun güzel başlangıçları olması..... Emeğinize sağlık.
Yorum Ekleyen: Gülfer İNCE     11.08.2021 11:12:13
Çözüm Kendinde
Belli ki içinde fırtınalar kopuyor. Beklentilerini karşılamıyor ve hedeflerinde gecikmeler var. Ancak, çözümünde içinde ve potansiyelinde olduğunun farkındasın. Aslında sıkıntı yüksek ve doğacak bir zekanın belirtisidir. Bunun uygulamaya dönüşmesi için uygun ortam yaratılmalıdır. Merak etme o güzel ortam yaratılacak ve güzel günler gelecek, az kaldı. Umudunu yitirme, enerjini güçlü tut. Başarının sırrını zaten keşfetmişsin azizim. Keyifle okudum, aklına ve kalemine sağlık.
Yorum Ekleyen: Tayyar Süslü     11.08.2021 09:21:01
Ali Akça
DİĞER YAZILARI

Ali AKÇA, Uludağ İşletme Fakültesi'nden 1982 yılında mezun oldu. Fransa'nın Montpellier kentinde, Paul Valéry Universitési'nde 1982-84 yılları arasında dil eğitimi için bulundu ve muhtelif araştırmalar yaptı. 1984-1986 yıllarında yedek subay olarak askerliğini tamamladı. Fransa'nın Rouen Universitési'nde 1992-94 yıllarında İşletme Yüksek Lisansını tamamladı. Halen, bir kamu kuruluşunda görevini sürdürmektedir. Şiir ve deneme yazıları yazmaktadır.

 

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya