Bedenen genç, sıhhatli, güzel ya da yakışıklıysak her aynanın karşısına geçtiğimizde şöyle bir kendimizi süzer, mütebessim bir edayla: “Ben de amma da…” Deyip böbürleniriz!
16.08.2021 06:00
1 yorum
1.112 okunma
Akıl, Beden ve Ruhumuzda Kendi Eserimiz Olan Bir Şey Var mı?
Mehmet Aktan

            Değerli okuyucu;

            Bedenen genç, sıhhatli, güzel ya da yakışıklıysak her aynanın karşısına geçtiğimizde şöyle bir kendimizi süzer, mütebessim bir edayla: “Ben de amma da…” Deyip böbürleniriz!

            Yahut kendimizi epeyce zeki görüyorsak, çevremizdekiler bizi öyle nitelendiriyorsa; her fırsatta: “Vay be, benim kadar zeki olan daha kaç kişi vardır ki acaba?” deyip, keyifleniriz.

            Ruh sağlığımız da yerindeyse deme gitsin!

            Eğer bu güzelliklere ilaveten bir de yetenekli birisi isek; burnumuz bulut çizer!

            Gerçi kendimizle övünmemiz için tüm bu özellik ve güzelliklerin bir arada olması da gerekmez. Kendini beğenmeye meyyal bir insansak, yukarıda sayılanların sadece birisi bizde mevcut ise, başkalarına yukarıdan bakmak için yeterli malzememiz var demektir.

            Ama her nedense, bizde var olan özellik ve güzelliklerin hangisinde kendimizin bir emek ve katkısının bulunup bulunmadığını sorgulamayız. Çünkü bizce böyle bir sorgulamaya ihtiyaç yoktur. Çünkü, nefsimiz, mevcut güzellik ve özelliklerin mevcut varlığımızla birlikte kendiliğinden var olduğu zehabına kapılmamıza neden olur. Biz sahip olduğumuz maddi ve manevi özellik ve güzelliklerin bir bütünüyüzdür. Başka bir sebep ve neden aramak gerekmez.

            Bedenimizdeki her organ üzerlerine düşen görevleri bihakkın yerine getirmeye memur ve mecburdurlar!

            Vücudumuzun besin ihtiyacı olduğunda acıkma hissini, su ihtiyacı olduğunda susama hissini ihdas etmek beynimizin en temel görevlerindendir.

            Hatta vücudun hangi besine ihtiyacı varsa, canımızın o besini istemesini sağlamak da yine beynimizin vazgeçilmez görevleri arasındadır.  

            Fazla sıcak ve soğuktan kötü etkilenmememiz için aklımızı ve irademizi uyaran, her türlü dış tehdide karşı tedbir almamızı sağlayan, nefsimizin ve neslimizin idamesi, manevi dünyamızın gereklerini yerine getirmemiz konusunda bize yol gösteren yine beynimizdir.

            Sosyal hayattaki; dost ve akrabalarımızı, müttefiklerimizi, bizi sevenleri, sevmeyenleri, düşmanlarımızı, düşmanlarımızın dost ve müttefiklerini teşhis ve tasnif ederek kimle nasıl muhatap olacağımız konusunda bizi yönlendiren de beynimizdir.

            Biz uyurken bile;

Beyinciğimiz (Parasempatik Sistem Merkezi) tüm organlarımızın çalışmalarını koordine etmek, ihtiyaca göre çalışma hızlarını ayarlamak, düzenlemek zorundadır!

Akciğerlerimiz solunum yapmaya, kalbimiz ihtiyaç kadar kan pompalamaya, böbreklerimiz kandaki idrarı süzüp almaya, sindirim sistemimiz yediklerimizi hazmetmeye, ince bağırsaklarımız yediğimiz besinlerin, içtiğimiz sıvıların faydalı hücrelerini emip kana karıştırmaya, işe yaramayanları dışkılamak üzere kalın bağırsağa göndermeye, Karaciğerlerimiz bir kimya laboratuvarı gibi çalışıp, vücudumuzun ihtiyacı olan maddeleri bir dizi reaksiyonlarla temin etmeye, dolaşım sistemimiz, organ ve dokuların ihtiyacı olduğu kadar kanı oralara ulaştırmaya mecburdur!

            Kandaki akyuvarlarımız; vücudumuza her nasılsa girmiş bulunan bütün bakteri, virüs vs. mikroplarla savaşarak bertaraf etmek zorundadır!

            Bir hastalık musallat olmuşsa yahut bir dış etkenle, yaralanma, yanma, delinme yahut aşındırıcı bir madde (Asit vb. gibi) yüzünden vücut zarar görmüşse, derhal ağrı, acı, yangı, sancı, sızı müşirlerini (sensörlerini) harekete geçirerek sempatik sistemi uyarmak için alarm zillerini çaldırmak zorundadır! 

            Vücudumuzda, uyanıkken biriken zararlı maddeleri ter, idrar ve dışkı olarak atılmak üzere ayıklamaya, yaralı ve hasta uzuvlarımız varsa, onları iyileştirip, onarmaya, doku kayıplarını telafi etmeye mecburdur!

            Sanki karşı cins sevgisi ve çekiciliği, cinsel zevk, çocuk sevgisi olmadan, aileler kurup çocuklar yetiştiriyor muşuz? Ailemiz için yaptığımız, yapacağımız fedakarlıklarda karşı cins ve çocuk sevgisinin hiçbir etkisi yokmuş gibi tavırlar takınırız! 

            Hülasa; Sanki Dünyada eşi benzeri insanoğlundan başkasında görülmemiş bir varlık olarak biz; kendiliğinden var olmuş, kendiliğinden varlığını ve neslini idame ettirmekteymişiz gibi bir hissiyata kapılmış gidiyoruz!

            Oysa; Bedenimizdeki tek bir tüyün varlığında bir katkımız olmadığı gibi, bize bahşedilen canın mahiyetinin ne olduğu, zekâ ve aklın nasıl bir ayrıcalık olduğu, bize lütfedilen ruh hakkında en ufak bir bilgimizin dahi bulunmadığının farkında değiliz!

            Maddi, manevi tüm varlığımızı; İLMİ, İRADESİ VE KUDRETİ MUTLAK YARATAN’ a borçlu olduğumuzu, her anımızın sevk ve idaresini de (yine bize Yüce Rab’ bimizce lütfedilen cüz’ i iradeye taalluk edenlerde sadece murad etme hürriyeti dışında) YÜCE RABBİMİZE BORÇLU OLDUĞUMUZUN ÖNEMLİ ÖLÇÜDE FARKINDA OLMAMAK İNSANLIK İÇİN ÇOK ACI BİR TABLODUR!

            Birisi bize küçücük bir şey verse ona teşekkürün bini bir paradır.

            Gelgelelim her şeyimizi borçlu olduğumuz Yüce Rabbimize şükretmekte çok ama çok cimri davranıyoruz!

            Allah hepimizi ıslah etsin! Allah bizleri şükrün idrakine vardırsın! Allah hepimize tahkiki, tafsili ve kavi iman nasip etsin İNŞAALLAH.  

            Allah’ a emanet olunuz. 

Av. Mehmet AKTAN

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Allah razı olsun, Dostum.
Allah hissiyatınıza, kaleminize güç versin. Maalesef çok ama çok az şükredenlerdeniz. Rabbim azlarımızı çok kabul eder inşallah. Mevlam ihlasımızı, şükrümüzü artırsın, daim Eylesin. İnşallah. Selamlar.
Yorum Ekleyen: Ali cansever     16.08.2021 22:25:10
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya