"Haber " kelimesi dilimize Arapçadan girmiş bir terimdir. "Muhatabı, bilgisi olmayan konuda bilgilendirme" demektir.
19.08.2021 10:01
297 okunma
Medyamızda Örtülü Haber Mantığı
Kemal Cengiz

"Haber " kelimesi dilimize Arapçadan girmiş bir terimdir. "Muhatabı, bilgisi olmayan konuda bilgilendirme" demektir.

Bu nedenle haberin mantığında muhabirin (haberi verenin) dürüstlüğü kadar,  "cümlelerin kesinlik ifade eden kelimelerle kurulması" da çok önemlidir. Bunun için haberin önemine göre cümlede " Ey …! gibi nida (ünlem); ...and içerim gibi kasem (yemin); ...kesinlikle gibi tekid (pekiştirme) ifade ve edatları kullanılır. Çünkü ihtimal ifadeli kelimelerle kurulan cümle muhatabı ikna edemez.

İfade mantığında durum  böyle iken, medya muhabirlerimizin ifadelerinde, "...diyebiliriz, ...diyelim, ...demek mümkündür…" gibi başka türlü de söyleyebileceğine işaret eden "ihtimal anlamlı" ifadeler, haber mantığına ters düşmektedir. 

Hele bir de gerçeği açıkça söylemek yerine, perdeli ifadeleri tercih etmek, haberin mantığına temelden ters düşen bir durumdur.

Mesela, terörle mücadelede Kahraman Mehmetçiğimizin öldürdüğü teröristlerin haberi verilirken, "...etkisiz hale getirildi" ifadesi, "örtülü haber" tekniğinin en çok kullanıldığı ifade tarzıdır.

Anlamı net olmayan böylesi FULU (açık seçik olmayan, bulanık ve ihtimalli) İfadeler gerçeklik anlamını perdeler ve ikna edici olmaz. Zira "etkisiz hale getirmek" sadece "öldürüldü" anlamına gelmez; aynı zaman "yakalandı, yaralandı, hayati durumu ağır…" gibi ihtimalli anlamları da taşır.

Böylesi örtülü ifade ile verilen haberden maksat, muarızların "cinayetle itham" ifadelerine muhatap olmaktan kaçınmak ise; böyle muğlak (kapalı ve karanlık) ifadede, sevinecek haberleri dört  gözle bekleyen ve duymak isteyenlerin "hıncını kursağında koymak" gibi bir tatminsizlik de söz konusudur.

Ayrıca, böylesi örtülü ifadelerle "düşman moralini çökertmek" gibi psikolojik avantajları da heba ederiz. Hergün medya haberlerinde "...sayıda terörist etkisiz hale getirildi" yerine  "öldürüldü" ifadesi, teröristlerin beyinlerinde ve taraftarlarında bomba tesirli çöküntü sağlayacak; "artık bitiyoruz !.." intibaına yol açacaktır. 

Zaten biz her ne kadar "...etkisiz hale getirildi" desek bile düşman ve dostları "öldürülüyor…" anlamını çıkaracaklardır. Öyle ise açık açık ifade etmekten  niçin ve neden, daha da ötesi kimden çekiniyoruz; bunu anlamak mümkün değildir. 

Bu ďurumda bizim, özellikle "terörle mücadele" haberlerimizde bir "haber-yorum tekniği stratejisine" karar vermemiz gerekiyor:

Terör haberlerimizde düşmanı korkutup dostu sevindirecek miyiz; yoksa dostu endişede bırakıp düşmana "ümit" mi vereceğiz?

KEMALCE

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya