Bu ülke, son dönem edebiyat ve düşünce dünyamızın en önemli şahsiyetlerinden Cemil Meriç’in 63 kere basılmış kitabının ismidir.
21.08.2021 09:53
1 yorum
910 okunma
Bu Ülke
Av. Sabri Turhan

Bu ülke, son dönem edebiyat ve düşünce dünyamızın en önemli şahsiyetlerinden Cemil Meriç’in 63 kere basılmış kitabının ismidir.

Kitapta; yazarın hayatında, fikri gelişmesinin seyrinden, son dönem Osmanlı’nın ve ilk dönem Cumhuriyet Türkiye’sinin önemli aydınlarının fikir dünyasında kesitler sunulmaktadır.

Cemil Meriç, Fransız işgali altındaki Hatay’da doğmuş, Hatay Sultanisi’nde okumuş, Fransız işgaline karşı vatanseverlik duyguları, sonra Hatay Cumhuriyeti’ndeki memurlukları, bu arada marksizme merak salışı, mahkemede “Ben Marksistim” diye bağırması, biraz hapis, sonra beraat gençlik dönemimin bir esintisidir.

O, o dönemdeki Marksist heyecan için; “Orada işçi sınıfı yoktu, marksiszm hayale kaçıştı.” der daha sonra “Benim yerim kütüphanede ışık aramaktır, siyasey yapmak değildir.” Diye ekler ve, “Ghandi bana, Lenin’den daha yakındır.”der

Daha 20 yaşında iken Andre Gide’nin Clarte Dergisine abone olur. Daha sonra batının en önemli yazarları ile tanışır. Balzac ve Hugo’yu okur. “ Balzac dünyanın en iyi romancısıdır.” Diyerek O’nun kitaplarını tercüme edip Türkçe’ye kazandırır. Ve “Balzac’ın eserlerini tercüme etmezsek romancılık boy atamaz.” Der. Hem Balzac’ın hem de Hugo’nun eserlerini tercüme eder. Zira kendisinin aynı zamanda ileri derecede Fransızcası vardır.

Cemil Meriç, Nabi’ye, Fuzuli’ye ve Nedim’e aşıktır. 1930’larda Tarık Mümtaz ve Refik Halid ile tanışır. “Nafiz ve Chotabriand üslubuma yön verdi” der. Kitabın bir yerinde “Benim öteki ustalarım Jean Jach Roussue ve Ibn Haldun’dur der.

Cemil Meriç, Marksizmi bıraktıktan sonra 1960’lara kadar düşünce olarak Batı düşüncesinden yanadır. Bu arada çoktan gözlerini kaybetmiştir. Ama okumayı ve yazmayı bırakmaz.

1964’te Hint Edebiyatı’nı yazar. Ganj Nehri kıyılarında dört yıl dolaşır. Thodor’u okur, Hint’i inceler.

Cemil Meriç, Hint’e aşıktır. Aslında O bir fikri burhan içindedir. Bir arayış içinde… Marksizmi bırakmış, Batı Düşüncesinin kurtuluş olmadığını görmüş, Hint’te bir şeyler aramaya çıkmıştır. Bunu Mağaradakiler kitabının 332. sayfasında şöyle anlatır. “Hint’e kaçış, bir arayıştı.”

Cemil Meriç, Hint Edebiyatını Ganj kıyıları serüvenini bir başarısızlık sayar. Hint Edebiyatını pek tutmaz. Bunun için “ o, ziyaretçisiz bir tübedir.” Der.

Ama içinde Hint’e karşı yine de bir ışık vardır. Bu Ülke’de “Hint, bütün inançlara söz hakkı tanır.” Der. Hatta Avrupa’daki fikir hürriyetini Hint’in oralara bir esintisi sonucu olduğunu söyler. (Yazarın bu görüşüne katılmıyorum.) Kabul görmüş bütün inanç sistemlerinde insan sevgisi vardır. Avrupa Medeniyeti Hristiyan kültürüne dayanır. İsa’nın öğretilerinde insana saygı vardır. Avrupa’daki hoşgörü kendi inanç değerlerinden neşet etmiştir. Hint’in etkisi ile değil.)

Bu Ülke, üstadın 1965’ten sonra bir tren yolculuğu sırasında kompartımanda tartıştığı bir gencin ( Ben o genci tanıyorum, Açıklaması dipnottadır.) kendisine “Sen bizden değilsin” demesi üzerine yeni girdiği arayışın romanıdır.

Cemil Meriç, 1966’ya kadar Marksizmi, Batı Düşüncesini ve Hint’i inceledi. Umduğunu bulamadı. Kitaplarda ışık aradı, yol yoktu. Ama bir gencin tok sözü O’nun  yönünü değiştirdi. Yeni bir şey bulmalı ve savunmalıydı. O şey, bu ülkenin olan şeyiydi. Bu ülkeye ait olan bir şeydi. Marksizm, Hint ve Batı kültürü “Bizim” değildi. Onları savunan da “Bizden” olamazdı.

Cemil Meriç, o olayı mağaradakiler kitabının 325. Sayfasında şöyle anlatır: “ Konya yolculuklarımda ilk defa başkasıyla temas ettim. Başkası, yani kendi insanım. Kaderin karşıma çıkardığı genç üniversiteli; “ Sen Bizden değilsin” dedi. Sen bizden değilsin… Evet, ben onlardan değilim. Ama onlar kimdi? Uçurumun kenarında uyanıyorum. Demek boşuna çile çekmiş ve boşuna yorulmuştum. Bu hüküm hakikatin ta kendisiydi.

Evet, Üstad Cemil Meriç tam 50 yıl başka düşüncelerin ummanından yüzdü. Zararda mı ? Hayır! En azından başka düşünceler hakkında hepimizden daha fazla bilgi sahibi oldu.

İşte 1966’dan sonra yeni bir yol arayan Cemil Meriç, yerli düşünceyi ve fikri savunma gereğini hissetti. Ve son dönem Osmanlı aydını ile Cumhuriyet’in ilk dönemimdeki Türk aydını ( O intilejansya diyor.) Hali pür melalinin Bu Ülke’de anlattı.

Son dönem aydınlarımızın saplantılarını, eleştirmeden kurtuluşun Batı Kültür ve Düşüncesinde olduğunu kabul ettiklerini, bizi Bu Ülke’nin değerlerini kurtaracağına inandığını bu kitapta anlatıyor Cemil Meriç. Batı Kültür ve düşüncesini daha önce savunan bir aydın için bunun yanlışlığını anlatmak elbette çok kolaydı.

Cemil Meriç, arayış içine girip de aradığını bulan iki önemli yazardan biridir bana göre…

Ben, Şevket Süreyya Aydemir’in kitabını okurken de böyle bir intiba edinmiştim.

Gelecek yazımda, hem Cemil Meriç’in batı kültürüne dair görüşlerini, hem de “ Suyu Arayan Adam’ın” suyu nasıl bulduğunu yazacağım

Not: Cemil Meriç’e “ Sen bizden değilsin” diyen üniversiteli genç, Necmettin Erişen’dir. Necmettin Erişen ile ben İstanbul’da gazetecilik yaparken 1976- 1978 yıllarında aynı camiada bulunduk. O, 1978’den sonra öğretmenlik yaptı. Sonra emekli oldu, memleketi Pozantı’ya yerleşti. 10 yıl kadar önce vefat etti. Allah, Necmettin Abi’ye, Cemil Meriç’e ve Şevket Süreyya Aydemir’e rahmet etsin.

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Teşekürler
Arayan bulur.Eline diline yüreğine sağlık çok teşekkür ederim.
Yorum Ekleyen: İbrahim Kumaş     22.08.2021 00:26:14
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya