Televizyonlarımızda yapılan "haber-yorum ve güncel aktüalite" nitelikli tartışma programlarına katılan tartışmacıların, öncelikle "tartışma adabı" konusunda bilgilenmeleri gerekiyor.
25.08.2021 05:01
568 okunma
TV Ekranlarında Tartışma Adabı
Kemal Cengiz
Televizyonlarımızda yapılan "haber-yorum ve güncel aktüalite" nitelikli tartışma programlarına katılan tartışmacıların, öncelikle "tartışma adabı" konusunda bilgilenmeleri gerekiyor. Özellikle bazı tartışmacılar, kavga eder gibi "ağız dalaşı" yapıyorlar. Galiba baskın çıkarak söz kesip ne kadar lafa girerlerse o kadar başarılı olacaklarını düşünüyorlar; saygısızlıklarını düşündükleri yok. 
Sakin ve sessiz olanlar da edeplerini bozup aynı tonda karşılık vermedikleri için, lafa burnunu sokanlar (trafiğimizde olduğu gibi) 
kazançlı mı çıkıyorĺar?
Bunun kararını izleyenler verecek. 
Bence "hokkabazlık" göz boyarsa da gönül doyurmaz !
 
Bu haliyle tartışma programları, sözlü "arenaya" dönüşüyor. Vuran vurana, kıran kırana gidiyor. Yapılan seviyesiz böyle bir tartışmaya da, televizyonlarımız "rating" adına sessiz kalıyorlar. Buna da RTÜK, "demokrasi ve fikir hürriyeti" adına müdahale etmiyor.
Hayat rehberimiz olanYüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim'de, Peygamber Efendimizin şahsında "Onlarla en güzel şekilde tartış" (Nahl, 125) buyurularak "tartışmanın en güzel şekilde yapılması" istenmektedir. Dinimize göre tartışmanın gayesi, kendinizi değil hakkı üstün çıkarmaktır. Maalesef çoğu tartışmalarda nefesler, NEFİSLER için tüketiliyor.Şahsiyet reklamı  amaçlanıyor.
 
Tartışma, söz dalaşı yapmak değil, fikir pazarlamaktır.
Pazarlarda bile satıcılar, birbirlerinin mallarını kötülemeden herkes  kendi malının güzelliğini anlatarak müşteri çekiyor. Aksi bir sataşma olsaydı "takke-külah; terazi tezgah" birbirlerine girerlerdi. 
Maalesef çoğu zaman görüyoruz ki katılımcılarda pazarcı esnafımız kadar adab-erkan yok.
Gerçek şudur ki, vatandaş "horoz dövüşüne" dönüşen bu tür tartışmalara itibar etmiyor. Sinir bozan üslup ve hakarete varan sataşmalarla vatandaşın asabı bozuluyor. Bazılarının konuşurken  koro şefi gibi el-kol hareketleri ile "bıkır bıkır" oturaksız, yerinde sakince duramaz tavırları, tartışmanın görüntüsünü tiyatroya dönüştürüyor.
 
Bu nedenlerle programlardan bilgi edinmek isteyen oturaklı vatandaşlar, katılımcısı bir veya en çok iki kişiyi geçmeyen programları tercih ediyor. Özellikle bu tür sakin programlarda katılımcının akademik kariyeri ve mesleki 
kalitesi varsa daha çok tercih ediliyor. 
Tartışma adına "arenaya" dönüşen programları ise, macera ve heyecan arayan FANATİKLERDEN başka takip eden yok. Ne kadar artistik rol yapsalar da kendileri çalIp, kendileri oynuyorlar.  
 
Tartışma programlarında "hakkın tecellisi"  dileklerimle katılımcılara başarılar dilerim..
 
Kemal CENGİZ
Emekli Müftü
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya