İnsanların sosyal medyada her türlü özelini ve güzelini yazılı, sözlü ve görüntülü olarak (neredeyse yatak odasına varıncaya kadar) paylaşmalarını anlamak mümkün değildir.
31.08.2021 09:16
1 yorum
225 okunma
Sosyal Medyada Paylaşım Çılgınlığı
Kemal Cengiz

İnsanların sosyal medyada her türlü özelini ve güzelini yazılı, sözlü ve görüntülü olarak (neredesin yatak odasına varıncaya kadar) paylaşmalarını anlamak mümkün değildir.

Peygamber Efendimiz bir hadis-i şerifinde,"Yapılan işler niyetlere göredir" (Buhari, 3898) buyuruyor. 

Buna göre merak ediyorum, insanlar bu kadar çılgınlığı ne için yapıyor?

a- Herşeyden önce bütün bunları "Allah için" yapmaları mümkün değildir. Çünkü Yapılan işlerin çoğu Allah rızasına uygun değildir. b- Peki, Allah'ın kulları olan dostlarını bilgilendirmek için olsa, paylaşımlarını gören dostları da bundan memnun olacak değillerdir. Çünkü ortada dostun şahsını ilgilendiren bir durum söz konusu değildir. 

c- Kendisine "acındırmak için" diyecek olsak, paylaşım alanına giren çoğu iletilerde böyle acınacak bir durum da yoktur. İnsanlar sosyal medyada acınacak hallerini değil, kendilerine göre "keyif aldıkları" durumlarını paylaşıyorlar. Acınacak durumu, yine başka dostlar paylaşırsa inandırıcı oluyor

Bu durumda,"sorumsuz paylaşım çılgınlığının" bir tek sebebi olmalı, o da  GÖSTERİŞ !

"Bak ben böyleyim…" diyerek dostlarına nispet yapıp onların "hasedini kabartmak amaçlanıyor" olmalı. Peki bu hareket iyi birşeymi?

Asla, dinen de aklen de vicdanen de iyi bir şey değildir. Aklen ve vicdanen iyi olmayış nedenlerine girersek yazımızın hacmi, ölçüyü hayli taşmış olacağından ben burada bir "Emekli Müftü" olarak konunun sadece DİNİ yönünü kısaca özetine değineceğim :

Dinen niçin iyi değildir? Çünkü Yüce Allah bizim için hayat rehberimiz olan (Bakara, 2) kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'de, "Hased edenin, hasetlendiğinde şerrinden Allah'a sığının!" (Felak, 5) buyurmaktadır. Buna göre "hased kabartacak işlerden" sakınmamız gerekmektedir. Böyle sorumsuz hereketlerimizle bizler, habersiz hasetçiyi haberdar" ederek uyarıp hakkımızda yanlış şeyler düşünmesine kendimiz yardımcı olmuyor muyuz?

Bir kerre şunu asla unutmayalım. Söz olsun, davranış olsun bizim ne dediğimiz ve ne yaptığımız önemli değildir, karşımızdakinin "NE ANLADIĞI" önemlidir !

Öyle ise, "yanlış anlaşılma" ihtimali olan söz söylenmemeli, iş ise yapılmamalıdır. Yaparsak, kenidi ellerimizle kendi yolumuza dikenler döşemiş oluruz. Unutmayalım, yolumuzda ayağımıza batan çoğu dikenler, dilimizde bitenlerdir. Bunları bitirecek eylem ve söylemlerden kaçınmalıyız !

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
teşekkürler
Allah razı olsun hocam.
Yorum Ekleyen: ibrahim kumaş     1.09.2021 19:09:40
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya