Bugün (17.09.2021) idamlarının 60. yılını idrak ettiğimiz Merhum MENDERES, ZORLU ve POLATKAN'ı, milletimize ve memleketimize yaptıkları hizmetleri için "rahmetle, minnetle ve şükranla" anıyoruz.
18.09.2021 11:23
1 yorum
421 okunma
Cumhuriyet Tarihimizde Darbecilik Geleneği
Kemal Cengiz

Bugün (17.09.2021) idamlarının 60. yılını idrak ettiğimiz  Merhum MENDERES, ZORLU ve POLATKAN'ı, milletimize ve memleketimize yaptıkları hizmetleri için "rahmetle, minnetle ve şükranla" anıyoruz.

Merhumların idamları ile neticelenen meş'um ve mel'un 1960 darbesi medyamızda, "Cumhuriyet Tarihimizde İlk DARBE" olarak tanımlanıyor. Buna "Askeri İlk Darbe" denilebir. Çünkü bundan önce de siyasi birçok darbeler yaşanmıştır.

Bunların en büyüğü ve neticesi itibariyle en kapsamlı olanı; 

Lozan Antlaşmasının hemen ertesinde Cumhuriyetin resmen ilanını takiben 1. Meclisin aldığı "erken seçim" kararı ile sessiz ve sinsice yapılan SİYASİ DARBEDİR:

Şöyle ki; sözünü ettiğimiz bu erken seçimde, Cumhuriyeti kuran muhafazakar milletvekillerinin adaylıkları siyasi manevralarla engellenmiştir. Bu yolla  seçimlere "uygun(!)" adaylarla girilmesi sağlanmıştır.

Böylece  2. Meclis (TBMM), diskalifiye edilen güçlü muhalif ve muhafazakar adayların yokluğunda, "düşünülen düzene uygun" olarak yeniden şekillenmiştir.

Neticede; yeni Cumhuriyet düzeninin yolundaki taşlar, dikenler ve engeller kaldırıldıktan sonra "Laiklik Kervanı" takıntısız ve sıkıntısız olarak ilerleme imkanı bulmuş, yolu açılmıştır.

Buna göre, ilk ve en önemli büyük darbeyi Meclis (TBMM) siyasi olarak bizzat kendisi  yapmak suretiyle düzeni değiştirmenin kısadan ve keseden yolunu kendisi göstermiştir.

Atalar, "Kuş, gördüğü yuvayı yapar" demişlerdir. Bundan sonra da her 10 yılda bir devlet yuvası darbelerle  yıkılarak yeniden yapılmıştır. Tabii ki olan zarar millete olmuştur.

Devlet yuvasını yıkmaya alışkın olan zihniyetin şimdilerde "sara nöbeti" tutmuş; 10 yıl geçip 20 yıla yaklaştığı halde bir türlü yıkamadıkları mevcut iktidarı,"erken seçim" teraneleri ile yıkacaklarını sanıyorlar. 

Boşuna uğraşıyorlar; Peygamber Efendimiz, "Müslüman bir delikten iki defa sokulmaz" (Süyuti, C.Sağir, 9967) buyurmuştur.

KEMALCE

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Şahin
Zalimler de mağdur olabilir mağdurlar da zalim olabilir. Mağdurlara güzellemeler yanında zalimliklerinden de bahsetmek gerekmez mi?
Yorum Ekleyen: Atalay     20.09.2021 09:33:56
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya