Dini konularda bilgisi zayıf olan Müslümanları çeşitli söylemlerle kuşkuya düşürmek, şeytanın avukatlığını yapmaktır. Ehl-i sünnet imamlarımızın icmaı (toplu görüşü) ile, "mukallidin imanı sahihtir".
23.09.2021 04:11
1.016 okunma
Dini Konularda Şeytanın Avukatlığını Yapmayalım
Kemal Cengiz
Dini konularda bilgisi zayıf olan Müslümanları çeşitli söylemlerle kuşkuya düşürmek, şeytanın avukatlığını yapmaktır. Ehl-i sünnet imamlarımızın icmaı (toplu görüşü) ile, "mukallidin imanı sahihtir". 
Yani dini konularda derinlemesine bilgisi olmayan; ailesinden ve çevresinden alıp gördükleri ile kalmış olan kimsenin imanı da sağlam ve geçerlidir.
Bu konularda derinlemesine bilgisi olmayan avam tabir edilen halkı, "okuduğunun anlamını bilmiyor; inanç ve ibadet konularında yeterli bilgisi yok; birçok eksiklikleri var; peygamberimizin hayatından bile haberi yok..."  gibi söylemlerle kuşkuya düşürmek yanlıştır. Bu tür söylemde bulunanlar, şeytanın avukatlığını yapıyorlar. 
Böyle eleştiri yapanlar bile okuduklarının anlamını tam olarak kavramış değillerdir. Biraz kavramış olanların çoğu da ezberden okurken aklı başka yerde ise manayı düşünemezler. Peygamber Efendimiz hadis-i şerifinde, "Kolaylaştırın, zorlaştırmayın; müjdeleyin, nefret ettirmeyin (Buhari, 69; Müslim, 1734) buyurmuştur. Bir başka hadis-i şerifinde ise, " Bu din çok kolaydır; kimse onu zorlaştırmasın. (Dini yaşantıda eksiklik olmaz diye) aşırı gitmesin; yoksa din ona galip gelir (bıkar bırakır). Ortalama gidin, yaklaştırıcı ve  müjdeleyici olun; gayenize ulaşırsınız" (Buhari, 39) buyurmuştur.
 
Böyle bir hassas konuda kalbinizin mutmain olup yatkınlaşması için şöyle bir misal vermek isterim: 
Cep telefonlarımızda kime ait olduğunu bilmesek de numarayı  doğru tuşladığımızda sahibine ulaşıyoruz.
Allah'a ulaşmak için de ilimden önce "iman ile teslimiyet" gereklidir.
Hatta bu konularda gereksiz bilgi insanı kuşkuya düşürür.
Midemize dokunan yediklerimiz gibi; aklımıza dokunan bildiklerimiz de olur.
 
İman, şüphe etmeden inanmak demektir. Amel ise, inandıklarımızı şüphe etmeden yapmak ve yaşamaktır. 
Bilimde şüphe, insanı doğruya, dinde ise küfre götürür. İnsan hayatta bir işi en iyi, "yapa yapa" öğrendiği gibi; dini de en güzel, "yaşaya yaşaya" kavramış olur. 
 
Müslümanlık, inanmadan bilmek (kuru bilgi) değil; inanarak yapmak ve yaşamaktır. Yani dinin felsefesini yapmak değil, dini yaşamaktır..
Bilmeliyiz ki, din yolunda Yüce Allah, nuru ile gönlümüzü aydınlatmaz ise, bu yolda aklın nuru yetmez; karanlıkta kalan akıl şaşırır ve bizi yardan aşağı düşürür. 
Bunun için din yolunda rehberimiz akıl değil, sahih nakil (Kur'an ve sünnet) olmalıdır. 
Aklı rehber edersek, herkesin aklı başka başka olacağından dini de başka başka olur. Gerçek din tektir ve o da İSLAM'dır (A'l-i İmran, 19). 
 
Bu nedenle dinin merkezi akıl değil, "nazargâh-ı ilahi (Allah'ın baktığı odak nokta) olan mutmain olmuş kalptir. Peygamber Efendimiz, "Allah sizin suretlerinizin güzelliğine ve mallarınızın çokluğuna bakmaz (değer vermez). Ancak kalplerinizdeki imana ve davranışlarınızdaki güzelliğe bakar" (Müslim, 2564) buyurmuştur.
23.09.2921
 
Kemal CENGİZ
Emekli Müftü
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya