Tanışık oldukları halde, hatta hemen her gün sosyal medyada yazılı, sözlü veya görüntülü olarak birbirleri ile iletişimde buluşan dostların; düğün, cenaze, toplantı… Gibi çeşitli vesilelerle bir araya geldiklerinde birbirlerine yabancı gibi duruşlarını anlamak mümkün değildir. Mübarekler sanki rüyalarda görüşüyorlar gibi birbirlerine ilgisiz-alakasız duruyorlar.
17.10.2021 04:28
433 okunma
SOSYAL MEDYADA SOĞUK DOSTLUKLAR
Kemal Cengiz

            Tanışık oldukları halde, hatta hemen her gün sosyal medyada yazılı, sözlü veya görüntülü olarak birbirleri ile iletişimde buluşan dostların; düğün, cenaze, toplantı… Gibi çeşitli vesilelerle bir araya geldiklerinde birbirlerine yabancı gibi duruşlarını anlamak mümkün değildir. Mübarekler sanki rüyalarda görüşüyorlar gibi birbirlerine ilgisiz-alakasız duruyorlar. 

            Buldukları bu fırsatı ganimet bilerek paylaştıkları konuları bir de yüz yüze canlı olarak müzâkere edelim demiyorlar.

            Herhalde bu ilgisiz ve soğuk tutumları, sosyal medyanın fiziksel temas sağlamayan sahteliğinden kaynaklanıyor!

            Bunlar düşünülünce, dinimizde sünnet olan "musafaha / tokalaşmanın" hikmeti daha iyi anlaşılıyor:

            Peygamber efendimiz hadis-i şerifinde, "İki Müslüman birbirleriyle karşılaştıklarında, selamlaşıp tokalaşırlarsa, bunların Allah'a en sevimli olanı, arkadaşına en güzel şekilde Güleryüz gösterenidir. Bu durumda Allah onların üzerine 100 (yüz) rahmet ve bereket indirir. Bunun 90'ı iletişime ilk başlayanına, 10'u da tokalaştığı arkadaşına verilir" (Süyuti, C.Sağir,485) buyurmaktadır. 

            Elektrik kablolarındaki temas kopukluğunun akımın geçişini engellemesi gibi; anlaşılan fiziksel temas olmayan mesajlaşma da, duygusal iletişim için yeterli olmuyor. 

            Sosyal medyadaki soğuk dostların bir gün önce, hatta aynı gün paylaştıkları konuya, buluştuklarında ilgisiz kalmaları; samimiyetsizlikleri yanında (selamlaşmada olduğu gibi) "ilk adımı" arkadaşından beklemesinden kaynaklı bir kompleks (aşağılık duygusu) olduğu  kanaatindeyim.

Böylesi komplekslere fırsat verilmemesi için Peygamber efendimiz, belirtilen hadis-i şerifinde, "100 sevabın 90'ını ilk başlayana; kalan 10'unu da somurtarak bekleyene" verileceğini müjdelemektedir.

            Çarşıda-pazarda bedava bir şey dağıtıldığında veya bir ucuzluk kampanyası olduğunda birbirlerini ezerek kapışan insanların; selamlaşmanın "dostluk sevabında" somurtup bakışmalarını nasıl yorumlamak gerekir şaşıyorum!

16.10.2021

 

Kemal CENGİZ

Emekli Müftü  

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbulh-Haseki) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya