İnsan sosyal bir varlık olmasındaki en büyük etki aklının, duygularının, konuşabilmesinin rolü vardır.
27.10.2021 11:46
563 okunma
Yaşanan Krizlere Bir Bakış
Abdurrahman Zeynal

İnsan sosyal bir varlık olmasındaki en büyük etki aklının, duygularının, konuşabilmesinin rolü vardır.

Bu özellik onu her gün değişik siyasal, sosyal, ekonomik, ahlaki olaylarla karşı karşıya bırakır.

Meydana gelen olaylar karşısında insanda; fikir üretme, yorumlama ve bağlanma isteği doğar.

Yapacağı yorumun doğru olabilmesi için aklını, izanını, insafını, bilgi ve görgüsünü toplayıp, tüm enerjisini harcayarak en doğru yorumu yapmasına balıdır.

Bunu başarabilmesinin ön şartı bir olayın öncesi ile bilgileri toplayacak... Sonra duyu organlarıyla değerlendirmeye başlayacak. Bunu yaparken aklını kullanacak.

Akıl kullanılırken; "ideolojilerin tesirinden, kişisel ön yargılardan, bağlı bulunduğu parti, cemaat, tarikat ve sosyal muhitin kendine dikte ettiği ön yargılardan" bağımsız davranmayı tercih etmelidir.

Mesela yaşadığımız ekonomik olayları izah ederken; bir iktisatçı dikkatiyle, bir ekonomistin bilgileriyle, Dünyada, Türkiye'de, şehrinde, evinde neler oldu? Bunu objektif değerlendirmelidir.

Örneğin 1978 ekonomik krizi, 1994 ekonomik krizi, 2001 ekonomik krizi, 2008 ekonomik krizi ve 2021 ekonomik krizleriyle ilgili verileri tüm kaynaklardan toplayarak bir metin oluşturmalıdır.

Metin oluşturulduktan sonra "neden krizler hep periyodik aralıklarla oluyor? Bu olayın temel şartları nedir? Ne yapmalıyım ki bir daha tekerrür etmesin"?  Sorularının cevabını irdelemelidir.

Bunu yaparken tek kelimeyle akılını bir yerlere ipotek etmeden ideolojik ön yargılardan sıyrılarak izah yapma yolunu seçmelidir.

Örneğin son günlerde yaşanan "Büyük Elçiler Krizini" ele alırken Türkiye'de meydana gelen siyasal, ekonomik, askeri, politik saiklerin son 20 yıldır aldığı seyri kesinlikle esastan irdelemelidir...!

Bu olay başımıza neden geldi? Sorusunun objektif cevabı olayların yeniden tekrarının önünü kesecektir. Aksi halde politik, ekonomik sorunlar katlanarak sizi yeniden vurabilir...

Mesela 2003 yılından beri özellikle ABD ve Alman Vakıflarıyla, Soros'la kimler? Ne adına? Nerede? Nasıl görüştü? Bunları bilmek meseleyi aydınlatmak için kesin esas olmalıdır.

Suçlamayla, bağırmayla, kızmakla artık sonuç alınamayacağı iyi bilinmelidir.

Bu gibi olayları barış zamanlarının, kriz zamanlarının kurmayları olan Diş İşleri mensuplarına bırakılması elzemdir. Aksi halde yeni krizlerin çıkacağı muhakkaktır.

Allah ülkemizi, insanımızı bu ve benzeri krizlerden korusun.

Sonuç olarak ata sözümüze uymayı devlet adamlarımıza nasip etsin. Bu atasözümüz

"BİN DÜŞÜN, BİR KARAR VER" İLKESİ OLSUN. 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya