İçinde bulunduğumuz Ekim ayın ilk haftasında kutlanan bu yılki 'camiler ve Din Görevlileri' haftasının teması, Diyanet İşleri Bakanlığımızca "VEFA" kavramı olarak tespit edilmişti.
28.10.2021 07:55
710 okunma
Siyasetin Vefasızlığı
Kemal Cengiz

İçinde bulunduğumuz Ekim ayın ilk haftasında kutlanan bu yılki 'camiler ve Din Görevlileri' haftasının teması, Diyanet İşleri Bakanlığımızca "VEFA" kavramı olarak tespit edilmişti.

Günümüzden canlı örneklerle bu konuyu anlatmakta şahsen zorlandım. 

İstiklâl ve İstikbâl Şairimiz M. Akif'in,

"Kaç hakiki müslüman gördümse hepsi de makberdedir;

Müslümanlık, bilmem ama gâliba göklerdedir" dediği gibi; kaç hakiki vefa örneği tanıdıysam hepsinin de makberde (ölmüş) olduğunu gördüm. 

Anladım ki zamanımızda vefalı insanlar "yok" denecek kadar azalmış. Mutlaka az da olsa canlı örnekleri vardır ama ben de onları yakinen tanıyamadığım için konuyu yaşayan örneklerle anlatmam mümkün olmadı.

İslam düşünürleri, "الأشياء تنكشف بأضدادها : Eşyalar zıtlarıyla netleşir" demişlerdir. Siyahın yanında beyazın daha net görüldüğü gibi; somut olmayan soyut kavramları zıtlarıyla anlatmanın çok daha kolay olacağını  sonradan düşünebildim.

Bu anlayışla "vefasızlığın" ne demek olduğuna, yaşadığımız hayattan canlı örnekler vermek gerekirse; özellikle "siyasetimizden" pek çok örnek gösterebilirim.

Dün baş tacı bildiklerini, bugün ayaklarının altında bilenleri, "vefasızlığın" en canlı (mücessem) örnekleri olarak gösterirdim. 

Şunu gayet net olarak anladım ki sizi ölçüsüzce övenler, işlerine gelmeyince utanmadan  insafsızca da yerebiliyor.

Herhalde Peygamber efendimizin, "Yalakaların yüzlerine toprak saçın!" (Tirmizi, 2394) buyurduğu dalkavuklar bunlar olmalı !

28.10.2021

KEMALCE

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya