Televizyonlarda bugün (04.11.2021) akşam haberlerinde hükümetimizin, "cemevlerine cami statüsü verilmesini düşündüğü ve bunun için çalışmalar başlattığı" haberlerini kuşku ile izledim.
05.11.2021 06:19
1 yorum
521 okunma
CEMEVLERİ - TEKKE ve ZAVİYELER DENKLEMİ
Kemal Cengiz

Televizyonlarda bugün (04.11.2021) akşam haberlerinde hükümetimizin, "cemevlerine cami statüsü verilmesini düşündüğü ve bunun için çalışmalar başlattığı" haberlerini kuşku ile izledim.   

Hükümet bu girişimi ile yeni bir "İstanbul Sözleşmesi hezimetini hazırlıyor" endişesini taşıyorum ! Peygamber Efendimiz, "Müslüman bir delikten iki defa sokulmaz" (Taberâni, M.Evsat, 83/7) buyuruyor. Böyle bir girişim, müslümanın basiret ve ferâsetine yakışmıyor! Tehlikeli iş, tehlikeye sokulmaz.

Alevi kesimin, "sünnilerin cami ve Kur'an kurslarına devletin yaptığı yardımlarda bizim de vergi payımız var; aynısı bize de yapılmalı…" gibi söylemlerine geline :

Herşeyden önce "Alevilik" bir din değil, farklı siyasi düşünce kaynaklı ve İslam ile bağlantılı siyasi bir mezheptir. Böyle bir oluşumun "din" sayılabilmesi için, kendine özgü Kur'an gibi ayrı bir kitabı olması gerekir. Aleviliğin böyle ayrı bir kitabı yoktur.  Özellikle Anadolu Aleviliğine "mezhep" denilmesi için. müstakil bir FIKHI, (cem ayinlerini ibadete ve düşüncelerini günlük hayata yansıtan bir "ilmihal" kitabı) da yoktur. Anadolu'da Alevilik adına dillerde dolaşanlar, Alevi DEDELERİNİN derledikleri sözlü kültüre dayalı efsanevi söylencelerdir. Bunlar dahi dini dayanakları ile bir kitap olarak derlenmiş değildir. 

"Ayin ve ibadet" adına cem evlerinde yapılanlar ise, alevi ozanların (Pir Sultan Abdalları başta olmak üzere) sazlı-sözlü cümbüşler hâlinde bir takım folklorik gösterilerden ibarettir. 

Bu gösterilerin ibadet ile alakası olmadığı gibi; gösteriler için toplandıkları yerlerin (cemevleri) "cami" anlamında ibadet hane olarak değerlendirilmesi de doğru değildir.

Abdestsiz- gusülsüz, besmele bile çekilmeden; besmele yerine "bismi şah : şahın adıyla…" denilerek (bu şahın kim olduğu da kendilerinde (takiyye)  saklıdır) Kur'an'dan bir ayet dahi okunmadan sıralanan bir takım  DÜZMECELER, hiçbir şekil ve surette ibadet olamaz.   

En iyi niyetli bir yaklaşım ile "Alevilik", mevcut durumuyla olsa olsa bir "tasavvufi düşünce ekolü" olabilir. 

Geekte durum böyle iken, bu haliyle cemevleri "cami" statüsünde  resmiyet kazanırsa;  Atatürk Devrimleri ile kapatılan "Tekke ve Zâviyelerin" de açılması ve aynı hakların tekke ve zaviyelere de tanınması gerekir. Çünkü bu "Tekke ve Zaviyeler (köşebaşı küçük tekkeler)" de tasavvufi kurumlardır.   

Bu durumda ise; sayıları dahi kesin olarak bilinmeyen birçok sünni tarikat mensuplarına, tekke ve zâviyelerine, başta laik kesim olmak üzere "sosyal kültür" amaçlı dernekler de iştah kabartacak; "Bize de, bize de" diyerek sosyal kaos başlatacaktır.

Hal böyle iken, kendilerini "laik, kemalist, komünist ve sosyalist…" gibi çeşitli adlarla tanımlayan "dine mesafeli" kesimlerin buna tahammülü varsa; İslami kesim için bunda bir sıkıntı yoktur 

Tarih boyunca başta yahudilerle müttefik hıristiyan HAÇLI zihniyeti olmak üzere; Zerdüştlük, Mecusilik,Şamanizm,  Hindu­izm, Budizm … gibi daha birçok eski dinler ve ilkel düşünceler yanında; çağımızda Komünizm ve kolları ile Kapitalizm ve Masonluk gibi sapık ideolojiler ile mücadelesini başarıyla sonuçlandırmış olan İSLAM DİNİMİZİN hiçbir düşünceden korkusu ve çekincesi yoktur 

Cemevleri yanında Tekke ve Zaviyelere  böyle bir hakkın tanınması durumunda ise ayrıca; Sünni İslam Tasavvufu sâlikleri   (tarikat ehli müridler), yüzyıla yakın "gizli gizli" evlerde, bodrumlarda, boş hangarlarda, dağ başlarında  "zikir ve sohbet HALAKAKARI düzenlemekten kurtulup müstakil tekkelerine ve zâviyelerine kavuşmuş ve serbestçe zikirli sohbet yapma imkanı bulacaklardır.

Netice olarak bu durumda;  Anadoluda Afganistan'daki TALİBAN örneği bir harekete yol açılmış olacaktır. 

 

Görelim Mevla neyler;

Neylerse güzel eyler !

04.11.2021

 

Kemal CENGİZ

Emekli Müftü    

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Kutlarım
DOĞRU TESPİTLER. TEŞEKKÜRLER HOCAM
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     6.11.2021 14:22:44
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya