Geçen haftaki yazımızda geçtiği üzere, İmparator Manuel’in, Çelebi Mehmed’le dostluğu ve Musa Çelebi’ye karşı mücadelesinde ona yardım etmesi menfaati icabıydı. Çünkü Musa Çelebi İstanbul’u muhasara etmiş ve Selânik’i almak istemişti. Bu sıkışık durumda Manuel, Çelebi Mehmed’le pazarlığa girişerek bazı topraklar elde etmiş ve o şekilde yardım etmişti.
16.11.2021 11:50
567 okunma
İmparator Fitneden Geri Durmuyor
İsmail Aydın

Geçen haftaki yazımızda geçtiği üzere, İmparator Manuel’in, Çelebi Mehmed’le dostluğu ve Musa Çelebi’ye karşı mücadelesinde ona yardım etmesi menfaati icabıydı. Çünkü Musa Çelebi İstanbul’u muhasara etmiş ve Selânik’i almak istemişti. Bu sıkışık durumda Manuel, Çelebi Mehmed’le pazarlığa girişerek bazı topraklar elde etmiş ve o şekilde yardım etmişti.

*Ne var ki, Çelebi Mehmed andlaşmalara riayet etse de imparator, Osmanlı devletini daima meşgul etmek için ele geçirdiği irili ufaklı hiç bir fırsatı kaçırmamış, dâhilî karışıklıktan istifade etmek istemiştir. Bu defa da Yıldırım Bayezid’in oğlu olup Ankara savaşından sonra kayboldu sanılan ancak Timur’un ölümünden sonra Semerkand’dan dönerek meydana çıkan Mustafa Çelebi’yi bazı menfaatler karşılığında Rumeli’ye geçirmişti. (Kayboldu olarak kabul edildiğinden, sonradan ortaya çıkmış olması Düzme Mustafa diye anılmasına yol açmıştır.)

Mustafa Çelebi, Selanik ve Tesalya taraflarında saltanat iddiasıyla ortaya çıktığında, Mehmed Çelebi onun üzerine yürümüş, beraberinde veziri Aydınoğlu Cüneyd olduğu halde Selanik kalesine kaçmışlardı. Mehmet Çelebi bunları istedi ise de imparator “…itikad ettiğimiz ekanim-i selâseye yemin ederim ki hükümdarlığım devam ettikçe ve sen hayatta bulundukça Mustafa ile Cüneyd mahbus kalacaklardır”  sözleriyle salıvermeyeceğini taahhüt ederek teslim teklifini reddetti ve bunları daha sonra kullanmak üzere Selanik’ten getirterek Limni adasında gözaltı etti.

BİZANS GENE İÇ KARIŞIKLIK PEŞİNDE

*Çelebi Mehmed’in (1421) ölümünden sonra imparator Manuel, Gelibolu ile Rumeli’nin Karadeniz ve Akdeniz sahillerini kendisine terk etmek ve oğlunu imparatorun yanında rehin bırakmak şartıyla Limni adasında tuttuğu Mustafa Çelebi ile Aydınoğlu Cüneyd’i Rumeli’ye geçirdi. Çelebi Mehmed, imparatorun bu tür oyunlarını bildiği için büyük oğlu Murad Amasya’dan gelinceye kadar ölümünün gizli tutulmasını vasiyet ediyor; duyulursa etraftaki devletlerin tecavüzî hareketleri ile imparatorun Mustafa Çelebi’yi bırakmasından endişe ediyordu. Sultan Murad Hakk’ın rahmetine kavuştu, vefatı kırk gün gizlendi. Haberi alan imparator, yeni padişahı tebrik ile güya tâziye etmek ve aslında iki kardeşini Bizans’’ın himayesine vermesi için Sultan Murad’a iki elçi yolladı. Sultan namına elçilerle görüşen Bayezid Paşa, imparatorla dost kalmak istediklerini ancak küçük yaşta olan şehzadelerin başka bir dinde olan imparatorun terbiyesine verilmesinin İslâmiyete aykırı olduğunu bildirdi ve bir netice hâsıl olmadı.

MUSTAFA ÇELEBİ SERBEST KALIYOR

Murad gelinceye kadar vefatının gizli tutulmasını isteyen Çelebi Mehmed endişesinde haklı idi. Gerçekten Bizans Mustafa Çelebi’yi mahbus tuttuğu Limni adasından getirerek serbest bıraktı. II. Murad, imparatordan bunların tarafını tutmamasını istedi ise de bilhassa imparatorun saltanat şeriki olan oğlu VIII. Yuannis bunu reddetti. Mustafa Çelebi bu sayede Gelibolu yoluyla Edirne’ye gidip hükümdarlığını ilan eyledi.

*Mustafa Çelebi, vermeyi vadettiği Gelibolu’yu imparatora vermedi ayrıca onun menfaatine hizmet edemeyeceğini ve askerine de ihtiyacı olmadığını bildirdi, böylece araları bozuldu. Bunun üzerine ümitleri suya düşen imparator Manuel, II. Murad’la anlaşmak istedi. Bursa hükümeti Gelibolu’nun teslim edilmediğini haber alınca, onlar da bu fırsattan istifade ederek vezir Çandarlızâde İbrahim Paşa’yı elçi olarak İstanbul’a gönderdi. İbrahim Paşa imparatora, babası Çelebi Mehmed’e yaptığı gibi oğluna da yardım edebileceğini söyledi, kendisini koltukladı. İmparator Gelibolu ile iki şehzadenin tesliminde ısrar ettiğinden bir netice alınamadı. II. Murad, rehin verilecek şehzadelerle Bizans’ın ne yapmak istediğini geçmişteki örnekleriyle çok iyi biliyordu. Neticesiz kalan bu teşebbüs Cenevizlilerin işine yaradı.

DENİZİN ORTASINDA YAPILAN ANDLAŞMA

II. Murad ile amcası Mustafa Çelebi arasında Anadolu’da ve Rumeli’de pek çok mücadeleler oldu. Murad, Foça Ceneviz beyi Adorno’nun gemileriyle Gelibolu’ya geçiyor, kendisinin Mustafa Çelebi’ye teslim edilmesinden de endişe ediyordu. Denizin tam ortasında Adorno, Sultan Murad önünde diz çökerek şap madenleri dolayısıyla Osmanlı hazinesine olan borcunun bağışlanmasını rica etti, ricası kabul edilerek eline bir vesika verildi. Bu sırada Mustafa Çelebi, Adorno’ya haber göndererek Murad’ı karaya çıkarmamasını ve buna mukabil elli bin altın vermeği teklif etti ise de red olundu. Yapılan savaşta Mustafa Çelebi kuvvetleri mağlup olarak kaçtılar. Gelibolu kalesi Sultan Murad’a teslim oldu. Mustafa Çelebi Edirne’ye can attı. Nihayet Mustafa Çelebi Edirne’nin kuzeyinde, Tunca nehri kenarındaki Kızılağaç Yenice’sinde yakalandı, Edirne’de asılarak (1422) öldürüldü.

 Böylece Bizans’ın bir oyunu daha biterken, Sultan Murad’ın kardeşi Küçük Mustafa ele alınarak yeni bir oyun sahneye konuyordu. (Gelecek hafta, Küçük Mustafa Vak’ası)

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
İsmail Aydın
DİĞER YAZILARI

İSMAİL AYDIN KİMDİR?

İsmail Aydın, Hukukçu yazar. Anacığının anlatımına göre koç katımında doğmuş. Koç katımı, Yozgat’ta ekim ayının sonu ile kasım ayının başında olur. Dolayısıyla doğum günü belli değil ama Aydın, doğum günü olarak 29 Ekimi benimsiyor. Koç katımı, döl almak üzere erkek koyunun (Koç) dişi koyunlar arasına bırakılmasına denir.

Peki, hangi yılın koç katımı? O da belli değil. 1950 olabileceği gibi 1949’a da ihtimali var. Her nasılsa nüfusa 08.02.1953 D.lu olarak tescil edilmiş. Yaşı küçük diye ortaokula kabul edilmemiş, bu defa da mahkeme kararıyla, ay ve gün sabit kalmak üzere 1950 olarak tescil edilmiş. İsmail Aydın, doğum gününün bile doğru dürüst kayıt altına alınamayışını, okur-yazar olmayan tolumun  “hal-i pürmelâli” olarak niteliyor.

İsmail Aydın İlkokulu Sorgun’a bağlı Temrezli köyünde, ortaokul ve liseyi Yozgat’ta okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1977 yılında mezun oldu. Yedek subay olarak yaptığı askerlik görevinden sonra Sorgun’da altı yıl avukatlık yaptı. Ekim 1986’da Diyarbakır / Bismil’de Noter oldu. Kastamonu/Tosya, Bolu ve Ankara’da çalıştı, 2015 Şubatında emekliye ayrıldı.

İsmail Aydın çilekeş Anadolu’nun yanık sesi olarak çıkıyor karşımıza. Türkiye’mizin karşı karşıya bulunduğu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunuyor. Üzerine titrediği kesim Gençlik. Ağırlıklı olarak üzerinde durduğu sorun Eğitim.

İsmail Aydın, fakülte yıllarından itibaren yazı hayatının içinde oldu. İlk gençlik yıllarıyla beraber memleket meseleleriyle ilgilendi. Tartışmalı radyo ve televizyon programlarına katıldı. Çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları yayımlandı. Şubat 2013’ten beridir, internet ortamında yayın yapan Ana Haber Gazete’de yazmaya devam ediyor.

Meteorolojinin Sesi Radyosu’nda 2013-2016 yılları arasında yayınlanan Kıssadan Hisseler Programı’nın yapım ve sunuculuğunu üstlendi. Türkiye Noterler Birliği’nin Meslekî Forum Sitesi’nde anılarını yazdı.

Ağustos / 2016’da “Batı’nın Gücü Nereden İleri Geliyor?”, Kasım 2016’da “Yeniden Yükselişe Doğru”, Şubat 2017’de “Umut Ülke Türkiye”, Mayıs 2017’de “Bir Noterin Anıları”, Ağustos 2017’de “Kaybettiklerimiz”, Ocak 2018’de “Kıssadan Hisseler”, Mart 2018’de “Niçin Akif? Niçin Safahat?” isimli kitapları yayımlandı.

Yazı hayatını ve kitap çalışmalarını sürdüren İsmail Aydın evli ve dört çocuk babasıdır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya