Bugün (20.11.2021) ulusal tv. kanallarımızdan birinde, konuyu önemli bulduğum için sonuna kadar izlediğim, tartışmalı değil, paylaşmalı bir yorum programı vardı.
21.11.2021 12:48
1 yorum
328 okunma
Kadınlarda Güzellik Tutkusu
Kemal Cengiz

Bugün (20.11.2021) ulusal tv. kanallarımızdan birinde, konuyu önemli bulduğum için sonuna kadar  izlediğim, tartışmalı değil, paylaşmalı bir yorum programı vardı. 

Bu programda beş erkek katılımcı arasında bir de hanımefendi bulunuyordu. Mesleki kariyerinde saygın olduğu, yorumlarından da anlaşılan bu hanımefendinin, durmadan sürekli "saçıyla-başıyla ilgilenmesi, konuşurken bile ikide-bir dağınık saçlarını parmaklarıyla düzeltmeye çalışması"; bunu yaparken de uzun tırnaklı parmaklarındaki ojeleri ile nazik hareketleri ister-istemez dikkat çekiyordu. Hanımefendi sanki programa değil de podyuma gelmiş gibiydi. 

Benim için konuştukları makyajından daha ilgi çekici olan bu hanımefendi adına, 

"keşke bu kadın örtülü olsaydı da aklının bir kısmı saçlarına takılmasaydı, daha etkili konuşurdu" diye düşündüm. 

Bunu düşünürken aynı zamanda, dinimizin kadınlara "örtünme yükümlülüğü getirmesinin" (Nur, 31) hikmeti aklıma geldi de bu emrin sebeb-i hikmetini daha iyi anlamış oldum.

Zira bir saati aşkın süre boyunca söz konusu programdaki diğer dört erkeğin, bir kere bile saçıyla-başıyla uğraşması vaki olmadı. 

Bundan da anladım ki kadınların kendilerine mahsus konuşma tarzlarında, arz-ı endâmlarında birinci derecede hedefleri "güzel görünmek ve dikkati çekmek" oluyor. 

Bunun için kızlarımıza eğitim süreçlerinde, "gerçek güzelliğin akıl güzelliği" olduğu ısrarla anlatılsa da, kızlarımız oje-boje ile biraz az ilgilenip zamanlarını gelip geçici süslerle boşa geçirmeseler diyorum.

Zira her kadın güzel, özellikle gençliğinde çekicidir. Önemli olan fizik güzelliği değil, fikir (akıl) güzelliğidir. Çünkü insanda kalıcı olan güzellik, akıl güzelliğidir.

Böyle derken kesinlikle, "kadınlarımız, kızlarımız şapşal ve pasaklı olmalılar" demek istemiyorum. Her şeyde olduğu gibi süslenmede de bir ölçü olmalıdır.

Büyüklerimiz, "Herşeyin azı karar, çoğu zarar" denişlerdir. Peygamber efendimiz de, "dini-dünyevi bütün işlerimizin hayırlı olanı, orta olanıdır" (Taberâni, 7/213) buyurmuştur..

20.11.2021

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
ÜZÜNTÜNÜZ ÜZÜNTÜMÜZDÜR
Değerli Hocam, yalnız genç olanları değil yaşlı olanları da aynı minval üzereler. Hiçbir taş yerli yerinde değil. Bütün taşlar yerinden oynadığından beridir her işimiz böyle. Böyle gider mi? Yazınız böyle gitmemesi gerektiğini anlatan güzel mesajlarla dolu. Aklına, gönlüne yüreğine sağlık. Nasihata devam Hocam!
Yorum Ekleyen: İsmail Aydın     23.11.2021 10:29:40
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya