Bugün dünya çapında büyük sorunlar yaşadığımız "Aile İçi Şiddet" konusunda, dinimizin aileye bakışını kavrayabilirsek, bu sorunun çözümündeki temel yaklaşımı yakalamış olacağız:
24.11.2021 05:23
213 okunma
Ailede Sevgi ve Merhamet Temeli
Kemal Cengiz

Bugün dünya çapında büyük sorunlar yaşadığımız  "Aile İçi Şiddet" konusunda, dinimizin aileye bakışını kavrayabilirsek, bu sorunun çözümündeki temel yaklaşımı yakalamış olacağız: 

Şöyle ki; hayat rehberimiz olan (Bakara, 2) kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'de, aile kurumunun temel taşları olan eşlerin birbirleriyle "sevgi ve merhamet" temelinde  anlaşıp birleşmelerine, "ibretli ve hikmetli" bir beraberlik olarak işaret edilmektedir. 

Aile huzurunun kaynağını oluşturan söz konusu sevgi ve merhametin, Yüce Allah'ın ayetlerinden olduğu vurgulanarak, " İçinizden kendileri ile huzur ve sükûn bulacağınız eşler yaratması ve onlarla aranızda sevgi ve merhamet var etmesi, Allah'ın ayetlerindendir. Şüphesiz ki bunda düşünen toplumlar için alınacak ibretler vardır" (Rum, 21) buyurulmaktadır.

Bu ayetteki işaretleri düşünenlerden olarak ibretle değerlendirecek olursak âyette, ailede huzur ve mutluluğun kaynağı olarak iki temel esasa dikkat çekilmektedir.

Bunlardan biri, ailede eşlerin birbirlerini "sevmeleri"; diğeri de birbirlerine "merhametli" olmalarıdır. 

Bu iki kavram, eşlerin birleşerek kurdukları ve "evlenme" olarak ifade ettiğimiz yuvanın (evin) duvarının dış ve iç yüzleri gibidir. "iç ve dış olarak birbirleri ile kaynaşmış bir durumda örülmeyen tek yüzlü duvar, nasıl üzerindeki evin yükünü çekemez ise; ailede tek taraflı sevgi de aile yükünü çekemez. 

Bu kutsal âile binasında duvarları içi ve dışıyla birbirine  kaynaştıracak olan da sevgi harcıdır. "Merhamet" ise bu harcı karıp katıştıracak olan su gibidir. Su olmadan harç malzemesi nasıl birbiri ile karılarak kaynaşmaz ise; birbirlerine acımayan merhametsiz eşler de birbirlerini sevemez ve birbirleri ile kaynaşamazlar.  

Bir başka yönüyle "sevgi ile merhamet" birbirlerinin aynı olan duygular olmadığı için, bunlara âyette ayrı ayrı işaret edilmiştir. Çünkü eşler arasındaki sevgi, şehevi duygunun vicdani yansımasıdır. Merhamet ise, vicdanın sevgiye yansıdığı insani yönüdür. 

Bu itibarla sevgi duygusal, merhamet ise vicdanidir. Bu nedenle kaynakları ayrı ayrı olduğu için, eşlerden baskın olanı şiddet kullanarak sevdiği halde eşine vicdansız davranışlarda bulunabilmektedir.

Vicdan ise ilim ve iman nuru ile aydınlanan akıl kaynaklı insani bir duygu olduğu için, insan aşırı sevmese bile vicdanlı ise merhametli davranabilmektedir.

İşte bugün âile sorunlarımızın temelinde yatan gerçek burada düğümlenmektedir. Vicdansız erkek "eşini sevdiğini iddia ettiği halde" ona şiddet kullanmaktadır. Hatta daha da acısı, ölümle neticelenen vahşi  saldırıda bulunabilmektedir.

Eğer bu cani eş biraz vicdanlı olsaydı, ona merhametli davranabilir;   beğenmediği huyları olsa bile sabreder, geçinirdi. 

Bu hususa işaretle Peygamber efendimiz, "Hiçbir Müslüman erkek, Müslüman eşinden nefret etmesin. Eşinin beğenmediği bir huyu varsa, beğendiği başka bir huyu da vardır" (Müslim, 1468) buyurmuştur. 

Bu manada atalarımız da, "Gülü seven, dikenine katlanır" demişlerdir.

Anlaşılıyor ki aile sorunu, merhamet kaynaklı  sevgide düğümleniyor!

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya