Hayatta yapamadığımız güzellikleri sosyal medyada paylaşarak kendimizi samimi gösterme gayretine, "Sosyal Medya Hastalığı" diyelim.
30.11.2021 05:35
1 yorum
201 okunma
Sosyal Medyada Tebrik Modası
Kemal Cengiz
Hayatta yapamadığımız    güzellikleri sosyal medyada paylaşarak kendimizi samimi gösterme gayretine, "Sosyal Medya Hastalığı" diyelim. 
Aslında böyle bir davranış, bir manada samimiyetsizlik ve insanları aldatmaya yönelik bir riyakârlıktır. 
Yaptıklarımızın Allah için değil de "gösteriş" için tapılmasına dinimizde RİYA denir. Günümüzde sosyal medya hayatımıza girdikten sonra riya kavramı da gâlibâ  tersine döndü. 
Gerçek hayatta yapamadıklarımızı sosyal medyada paylaşma samimiyetsizliği başladı.   Karşılaştıklarında birbirlerine belki de "selam" dahi vermeyecek olanlar, 
riya duygulu cümleler ile birbirlerine nispet yaparcasına TEBRİK mesajları gönderiyorlar.  
Cumalarda, mübârek gün ve gecelerde, özel günlerde
bir kelimesine bile kafa yormadıkları  hazır ve standart kartlar ile tebrikleşme artık dini bir moda  hâline geldi. Ancak,   bu kartlar üzerinde yazılı güzel ifadelerden "ne kadar nasibimiz var", nefsimiz adına bunu hiç düşünenimiz yok.  
Halbuki gerçek İslami görev, sözde değil özde, dilde değil davranışta olmalıdır.
 Yüce Allah hayat rehberimiz olan kitabı Kur'an-ı Kerim'de, "Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz, Allah katında büyük nefretli bir davranıştır" (Saf, 2-3) buyuruyor.
 
Böyle samimiyetsiz ve ucuz müslümanlık  anlayışını Yüce Allah kitabında kınayarak Peygamber efendimiz dönemindeki bedevilerin medeni olmayan bir davranışı olarak nitelendirmiştir: 
"Bedeviler "inandık" dediler. Resulüm onlara  de ki: "Henüz iman kalplerinize yerleşmediğine göre siz gerçekten iman etmediniz, bari  "teslim olduk" deyin. Bununla beraber eğer Allah'a ve resulüne itaat ederseniz, Allah hiçbir işinizi karşılıksız bırakmaz. Şüphesiz Allah çok bağışlayan ve çok esirgeyendir".
Gerçek müminler ise,  Allah'a ve Resulüne iman ettikten sonra asla şüpheye düşmeyen, Allah yolunda mallarıyla ve canlarıyla cihad edip gayret gösterenlerdir. İşte iman davasında sâdık / doğru olanlar bunlardır" (Hucurât, 14-15) buyurmuştur. 
 
Anlıyoruz ki "müslümanlık" lafta ve mesajda kalmayacak; yaşayarak hayatımıza yansıyacaktır. Bir başka ifade ile, müslümanlığımız sözde değil,özde olacaktır !
30.11.2021
 
Kemal CENGİZ
Emekli Müftü
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Teşekkür
Değerli hocam, güzel bir konuyu ele almışsınız. Bu konu ile alakalı taraf/taraf olamayan arasında birçok tartışmalara şahit oluyoruz. Konunun derinlemesine biraz daha ele alınması gerektiğine inanıyorum. selam ve muhabbetle.
Yorum Ekleyen: hasan mutluoğlu     1.12.2021 19:54:48
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya