İnsanın kendine ve başkalarına karşı yapmak zorunda olduğu görev ve sorumlulukları vardır.
30.11.2021 05:41
6 yorum
1.220 okunma
Sorumsuz-Sorumlu.
İbrahim Kumaş

Selam üzerinize olsun.
 
İnsanın kendine ve başkalarına karşı yapmak zorunda olduğu görev ve sorumlulukları vardır. Sorumluluk; kişinin kendi davranışlarını veya kendi yetki alanına giren herhangi bir olayın sonuçlarını üstlenmesi, mesuliyet olarak tarif edilir. İnsan eylemlerinden, söylediklerinden Yaradan’ına, kendine, ailesine, yaşadığı topluma ve devletine karşı sorumludur. Yaptığı ve yapmadığı fiillerinin sonuçlarına da katlanır. “Bir arabada özgürlük gaz ise sorumluluk da frendir. Frensiz bir araba kaza yapar! Keza bir öğrencinin oyun oynama özgürlüğü vardır ama ödevlerini yapma sorumluluğu da vardır. İş özgürlüğe gelince ben varım, iş sorumluluğa gelince ben yokum derseniz, hayat size kaza yaptırır”1
Sorumluluk bilinci aileden, çevreden ve eğitim kurumundan edinilecek bir değerdir. Çocuklarımızı bu değere sahip, ailesine, toplumuna karşı dengeli ve sağlıklı, yapıcı, vatanını, milletini seven, görev ve sorumluluklarını bilen insanlar olarak yetiştirmek önem arz etmektedir. Bunun için anne, baba, öğretmen ve çocuğun etrafındaki diğer bireyler iyi bir model olmalıdır. 
Sorumlu insan daha iyisini, daha güzelini yapmak için sürekli kendini geliştirir. Elini taşın altına koyarak yaptığı yanlışlarından vazgeçer ve tekrarlamaz. Sorumluluk sahibi olan insanın hayatının kontrolü kendi elindedir. Sevilen, sayılan ve güven duyulan insandır. 
Sorumsuz insanlar, sorumluluklarını yerine getirmediği gibi her şeye bir mazeret bulmak suretiyle adeta ipe un sererler. Her şeyden şikâyet ederler.  Bu yüzden birçok soruna yol açarlar. Sorunun çözümüne katkıları olmadığı gibi öncelikle kendilerine sonra çevrelerine zarar verirler.
Mutlu ve huzurlu bir toplum ile yaşanabilir ve temiz bir çevre ancak sorumlu insanlarla kurulur.
1 Anooshirvan Miandji

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
6 yorum yapıldı
12
Başkası yapsın ben oturayım
Yazılarınızı hep okuyorum Çok güzel izahlar yapıyorsunuz Çözümlersunuyorsunuz ancak toplum Kolaycılığı yorulmadan başarmayı tercih ediyor şu insanlar yetiştirecekleri yerde bozuyorlar sorumluluk diye vermeyeyim,vereyim yesin örteyim uyusun Yeter ki rahat etsin bu da sorumsuz gayretsiz insan tipini yetiştiriyor kolaydan kazanma hazır yeme insanımızın oturarak elde edeceği başarı olarak görülmektedir Oysa başarı çalışma terleme ve sonunda elde ettiklerini sindirme olarak anlaşılmalıdır Aksi halde toplumlar başarısızlıkla dolu hayatlarını başarı dolu sanacaklar bu ise aldanmak tır İbrahim Bey teşekkür ediyorum.
Yorum Ekleyen: Mustafa Özkan     1.12.2021 22:15:52
Teşekkürler
Yüreğinize sağlık
Yorum Ekleyen: Muatafa     1.12.2021 21:11:32
Sağolsun Vatan.
Her zaman işi ehline vereceksin. Yoksa vay ülkenin haline. Bu günler için dedelerimiz kan akıtmadılar.
Yorum Ekleyen: Kadir     1.12.2021 21:02:04
Allah Celle celalühü devletimize ve milletimize zeval vermesin inşallah
Allah Celle celalühü akıbetimizi hayreylesin Allah Celle celalühü iman selameti versin inşallah Allah Celle nefsimize bir an dahi bırakmasın kıymetli dergi yayın kurulu kıymetli yazarlar çok teşekkür ederim kıymetli büyüğüm dayım İbrahim kumaş beyfendiye sonsuz teşekkür ederim hayırla kalın Allah Celle celalühü ne amanet olsun inşallah duâ bekleriz duâ ile inşallah
Yorum Ekleyen: Mustafa Aşar     1.12.2021 20:51:48
Eyvallah
Teşekkürler. Sorumluluk, hem ebedi mutluluğun ve hem de mutsuzluğun anahtarıdır
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     1.12.2021 20:50:57
12
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya