Mehmet Akif; İstiklâl Marşı gibi bir şaheseri yazmasına rağmen hayatı boyunca tevazu sahibi bir kimlik ve kişilikle yaşamış, yerli ve millî bir şairdir.
20.12.2021 08:27
590 okunma
M. Akif Ak Üstadımın Kaleminden Özetle
MİLLÎ ŞAİRİMİZ MEHMET AKİF ERSOY
Durdu Şahin

 Mehmet Akif; İstiklâl Marşı gibi bir şaheseri yazmasına rağmen hayatı boyunca tevazu sahibi bir kimlik ve kişilikle yaşamış, yerli ve millî bir şairdir.

Şiirde hakiki hamlelerin sahibidir. Türk edebiyatı, Mehmet Akif’in şairlik yönüne ziyadesiyle aşinadır Anlayış ve anlatış tarzı kendine özgüdür, yenidir.

Mehmet Akif edebiyatın vatanı olduğuna inananlardan, yerli ve millî edebiyatı bütün samimiyetiyle en güzel bir şekilde savunanlardandır. Batı’dan istifadeyi ölçülür ve tedbirli kaydıyla sınırlamaktadır.

Akif nazımdaki tartışmasız üstünlüğünün sırlarını, teknik yönlerini nesirlerinde cömertçe sunmuştur. O, millî edebiyatı, millî edebiyatçılar kadrosu ile birlikte düşünmektedir. Batı’yı da, Doğu’yu da en titiz bir şekilde incelemiştir. Batı’yı da, Doğu’yu da kendini mesnetsiz ve merhametsiz şekilde tenkitle uğraşanlardan daha doğru bir şekilde bilmektedir.

Akif, Türk İstiklâl Savaşı’nı destanlaştıran savaşçı bir sanatkârdır; varlık ve kurtuluşunu milletin varlığı ve kurtuluşunda gören…

Çanakkale Savaşlarının tek başına bir milletin ruhunu ayakta tutacak mânasını, Akif’in Çanakkale şiirinden güzel ve etkili hiçbir şair yazamamıştır.

“Bülbül” şiiri, şairin Tacettin Dergâhı günlerinden bir hatıradır. En korkulu kara günlerimizin bir belgesi. Uykusuz şair gecelerinde gözyaşlarıyla hamuru yoğrulmuş, gönül ateşlerinde pişirilmiş mısralarıdır.

Akif, sevgisinde de, düşmanlığında da iyi niyetli, dürüst. İmanıyla, vicdanıyla halis bir Müslüman. İmrenilecek değer ölçülerine, prensiplere sahip. Edebiyat tarihinde hayatıyla sanatını en üst düzeyde bütünlemiş üç beş zirveden biridir.

Akif’in şiirleri yapmacıklardan, fazlalıklardan, faydasız sanat gösterilerinden, kendi deyimiyle tasannudan arınmış durumdadır. Sanatını da kendisi gibi İslam dinine ve necip milletimize adamış, ömrü boyunca İslam Peygamber’inin görüşlerine uygun bir şairliğe ulaşmaya çalışmıştır. Bütün bu taraflarıyla bugünün sanatçısı için en güzel, en kaliteli bir örnektir.

 

Allah rahmet eylesin.

 

Allah merhumu cennette Peygamber (s.a.v) Efendimize komşu eylesin.

Amin.

 
...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya