Gönül insanı, dava adamı, 60 yıla yakın binlerce talebe yetiştirmiş, milletin okuması için kitaplar yazmış, Yeniden Millî Mücadele Hareketini kurmuş, binlerce makale yazmış Sayın Aykut Edibali Bey Hakkın rahmetine kavuştu. Türk Milletinin, Gönül arkadaşlarının başı sağ olsun. Ruhu şad makamı cennet olsun.
15.01.2022 12:14
4 yorum
576 okunma
Aykut Edibali Kimdir?
Abdurrahman Zeynal

Vefat ve Baş Sağlığı 

Gönül insanı, dava adamı, 60 yıla yakın binlerce talebe yetiştirmiş, milletin okuması için kitaplar yazmış,  Yeniden Millî Mücadele Hareketini kurmuş, binlerce makale yazmış Sayın Aykut Edibali Bey Hakkın rahmetine kavuştu. Türk Milletinin, Gönül arkadaşlarının başı sağ olsun. Ruhu şad makamı cennet olsun. 

Rahmeti Rahmana kavuşan Edibali ağabeyimle ilgili yazdığım yazıyı okumanıza sunuyorum. 

Türkiye 1961 ihtilalini acı şekilde yaşamış, üniversitelerde artmaya başlayan sol akımların tahriklerinin gençleri etkilemeye başladığı 1960 sonrası Afyon ve Konya merkezli düşünce akımları oluşurken Aykut Edibali fikirleri, yazıları, hareketleriyle, davranışlarıyla meydana gelen sosyal yapıya şekil vermeye başlamış, bir gençlik lideridir. 

1967 Kıbrıs olaylarında düzenlenen Kıbrıs mitinglerinin fikir babasıdır. Bir gurup arkadaşıyla kurdukları Mücadele Birliğinin yönetim kurulu üyesidir. Ancak birliğin fikri liderliğini üstlenmiştir. Çok ciddi okumalar yapmakta ve çevresindekileri eğitmektedir. 

Edibali ve arkadaşları bilgi birikimlerini basın yoluyla millete duyurmaya karar verdiklerinde yıl 1970 idi. "Yeniden Millî Mücadele Mecmuasını" çıkarırken derginin Başyazarlığını üstlenir ve yüzlerce makale yazar. 

Dergide aynı zamanda fikirler topluluğu olan İlmi Sağ, İnkılap İlmi, Millî Mücadelemizin Stratejisi, Vatan Bölme Faaliyetleri adlı yazıları uzun yıllar gençliğin baş ucu kitabı olurlar. 1970'lerde kaleme aldığı Kadroların Vazifeleri adlı çalışma gençlere, milletin kurtuluş mücadelesinde görev alacaklar için bir el kitabıdır. 

Ülkede sağ sol çatışmaları şiddetlenirken, kardeş kardeşi vururken Aykut Edibali arkadaşlarına defalarca "sakın bu kavgalara girmeyin, bu bir kör kardeş kavgasıdır, amanım yalvarıyorum gençler kavgalara karışmayın" diyerek etrafındakileri sağ duyuya çağıracaktır. Komünist anarşiye karşı "Komünizme Karşı Tedbirler" kitabını yazar. 

Kıbrıs Çıkarması yapıldığında yönetenlerin elinde faydalanacakları kitap ve yazı yoktur. Edibali burada imdada yetişir ve "Türkiye'nin Kıbrıs Politikası Ne Olmalıdır" adlı eserini Otağ Yayınevi kitabı yayınlar. Binlerce insan okur öğrenir ve anlatır. 

Türkiye'de genç sanatçıların okuyacağı, yazacağı, çizeceği buram buram milli ve yerli olan bir kültür ve sanat dergisinin çıkarılmasını ister . "Pınar dergisi" Çapa Yüksek Öğretmen Okulu öğrencileri tarafından çıkarılmaya başlayınca 1972'lerde bağımsızlaşır ve bu dergi bir okul olur, yüzlerce sanatçı yetişirken okulun baş öğretmenliğini Edibali yapar. 

1973 yılına gelindiğinde ülkenin bilimsel bir dergiye ihtiyacı belirir.  Dergi çıkar. Adını; "İlim, Kültür ve Sanatta Gerçek" koyarlar. Edibali burada temel yazılar yazar. Dergi sayıları birkaç baskı yapar. Gençlerin kütüphanelerini süsleyen bu derginin şüphesiz  en büyük destekçisi Aykut Edibali olur. 

 1975-1976 yıllarında günlük gazete çıkarma ihtiyaca binaen Edibali ve arkadaşları önce "Bizim Anadolu, ardından Bayrak" gazetelerini çıkarırlar. İşler büyüdükçe sıkıntılarda büyür. 1977 seçimlerinde Aykut Beyin yakın arkadaşları Adalet Partisinden mebus seçilir ve meclise girerler. Ancak Edibali için zor günlerde başlamıştır.   

Arkadaş gurubu içinde sıkıntılar çıkmasına karşılık 1978 yılında düzenlenen Salon toplantılarıyla Edibali yeni fikirler ortaya koyar. Yeni hedefler gösterir. O iyi bir düşünürdür. O yıllar " Sosyal Sistemlerin Temelleri" adlı kitabı yayınlanır. Kitap severler tarafından ilgiyle karşılanır. Yaklaşan 12 Eylül'e kadar arkadaşlarını kavgalardan ve sokaktan uzak tutar. Tam bir lider gibi davranır. 

Yeniden Millî Mücadele Dergisi kapatılarak yerine Haftalık Bayrak Dergisini çıkarır. Bu dergide yüzlerce Başyazı yazar. Yazılarının her satırı okunup altı çizilecek, ders çıkarılacak seviyededir. Yazıları gençleri eğitmeye devam eder. Bayrak Gazetesi bir kürsüdür. Okur, okutur ve insanımıza doğru yolları , doğru düşünmeyi, ders çıkarmayı önerir. 

!984 yılından itibaren Edibali'yi "Islahatçı Partisinin" başında görürüz. Halka milletin karşı karşıya olduğu sıkıntıları verilen imkanlar ölçüsünde anlatır. Gayret eder. Lakin siyasette istediği başarıyı bir türlü elde edemez. 1991 seçimlerinde Edibali ve bir gurup arkadaşlarının çabasıyla üçlü ittifak kurulur. Aslında bu işin kurulmasının en büyük etkeni Aykut Edibali ve arkadaşları olurken seçim sonunda işin en çok kaybedeni ve mağduru da Edibali ve arkadaşları olur.  

Aykut Edibali yıllarca Türkiye'yi kan gölüne çeviren terör olaylarına karşı alınacak tedbirler konusunda yazılar yazmakta, fikirler ileri sürmekte bu arada Güney Doğu ile ilgili çözüm yolları içeren birde kitap yazmasına karşı siyasi otoriteler bu sesi duymak istemezler. 

1942 yılında Afyon Sandıklıda dünyaya gelen Edibali binlerce talebe yetiştirir. Talebeleri, Meclis Başkanı, Bakan, Milletvekili, Vali, Müsteşar, Profesör, iş adamı olurlar. Adalet Partisinde, Anavatan Partisinde, Doğru Yol Partisinde, Refah Partisinde ve Adalet ve Kalkınma Partisinde üst düzeyde görev alırlar. 

Ancak Aykut Edibali'nin yetiştirdiği bu insanlar öğrendikleri fikirleri değil gittikleri yerlerdeki fikirlerin etkisinde politik hayatlarını sürdürürler. 

Sonuç olarak Televizyonlar bu sesi duyurmaz,  gazeteler bu sesi yazmaz, ülkeyi yönetenler bu sese kulak vermezler. Halbuki Edibali her zaman bir şey istemiştir. "Hukukun üstünlüğünü" hayata geçirsinler de kim olursa olsunlar. Çünkü Evrensel Hukuk herkese, her topluma, her devlete lazım olan şeydir. Edibali özellikle bunu savunmuştur. 

Halen Millet Partisi Genel Başkanlığı yürüten fikir, aksiyon ve düşünce adamına Allah'tan rahmetler diliyorum. 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
4 yorum yapıldı
Bilge lider merhum Aykut Edibali ustamızı Allah cennette Peygamber s.a.v Efendimize komşu eylesin
İman, ilim, ahlak, sabır, sağduyu, dürüstlük, fikir namusu, bilgelik, fedakârlık, kararlılık, Allah ve beygambere şeksiz ve şüphesiz bağlılık, derunî bir vatan ve millet sevgisi, bayrak aşkı, şanlı devletimize sadıklık, mazlumlardan ve masumlardan taraf davranış, istiklâle tutkunluk, istikbâle yürüme cehti, karakter abideliği, takva sahipliği gibi erdemlere sadakati ile tanıdığımız düşünür, alim, muallim, sosyolog, milli siyasetçi, gazeteci, birlik sevdalısı, araştırmacı-yazar, ilke adamı, maveradan beslenen ve tüm insanlığa seslenen lider, necip milletimizin milli ve manevi değerlerine hayran bir hukukçuydu. Allah rahmet eylesin. Allah cennette Peygamber s.a.v Efendimize komşu eylesin. Amin.
Yorum Ekleyen: Durdu Şahin     17.01.2022 17:08:11
Aykut abi
Mucadesi bu kadar kıssa olmasada bir gözlem.Allah razı olsun.
Yorum Ekleyen: Necati Çeliktaş     15.01.2022 21:00:32
ÜZÜNTÜNÜZ ÜZÜNTÜMÜZDÜR
Aykut Ağabeyin vefatını niçin öğrenemedik diye düşünüyor ve üzülüyorum.Haber verildi de dikkatimden kaçtıysa vah bana! Abdurrahman kardeşime vefalı duruşundan dolayı teşekkür ediyorum.Yazılacak çok şey var ama hayırlısı. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.
Yorum Ekleyen: İsmail Aydın     15.01.2022 09:22:34
Aykut abi Hakk'ka yürüdü
Bilge lider Dava Adamı Aykut abimize Rabbimden gani gani rahmet diliyorum. Mekanı cennet derecesi Ali olsun inşallah. Amin.
Yorum Ekleyen: HÜSEYİN AYAZ     15.01.2022 08:24:13
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya