Bu biyografiyi tarihi sıralamaya göre tiyatronun bitimine almam uygun oldu.
18.01.2022 12:41
298 okunma
Aşıklıoğlu Hüseyin
İbrahim Gülsu

            Bu biyografiyi tarihi sıralamaya göre tiyatronun bitimine almam uygun oldu.

            Maraş İstiklâl Mücadelesi’nin yüzlerce, binlerce kahramanı var. Ama birileri var ki yürekleri, bilekleriyle destan yazmış, savaşta öne çıkmıştır.

            İşte bunlar: Arslan Bey, Ali Sezai Efendi, Şehit Evliya, Muallim Hayrullah, Göllülü Yusuf Çavuş, Mıllış Nuri, Mehmet Ali Kısakürek, Senem Ayşe………… ve cesaretin cisimleştiği Aşıklıoğlu Hüseyin.

 

AŞIKLIOĞLU HÜSEYİN

            Aşıklıoğlu, genç yaşta asker olur. Uzun yıllar Yemen’de, Balkanlarda, Çanakkale’de savaşır. On iki yıl sonra Harbi Umumi bitince binbir meşakkatle Maraş’a gelir. Şehre girerken heyecanlanır. On iki yıllık hasret onu çok etkilemiştir. Çocuklarını hayal eder. Evine yaklaştıkça kalp atışları artar. Burnuna ekmek kokusu gelir. Bakar ki evinin avlusunda mahalle kadınları imece usulü ekmek yapıyor.

            Evinin avlusuna giren Aşıklıoğlu, herkesin kendisini hemen tanıyacağını zanneder. Onu tanımayı bırak mahalle kadınları ondan çekinir ve ona yönünü döner. Hanımı, çocukları Aşıklıoğlu’na “bir garip” gibi bakar. Çünkü, on iki yıldır cephelerde savaşan Aşıklıoğlu; yorgun, bitkin düşmüştür. Görüntüsü, kıyafetleri, saçı, sakalı onu tanınmaz hale getirmiştir. Biraz duraklamadan sonra, Aşıklıoğlu mahçubiyeti üzerinden atıp kendisini tanıtınca çocukları sevinçle üzerine atılır. Hanımı uzaktan “Hoş geldin herif” diyebilir ancak. Horantası komşularının yanında herifine sarılmaya utanır. Elbette o da yol arkadaşının hasretini çekmiştir. Bir gün gelir, diye yol gözlemiştir.

            Hane halkı, komşular, akrabalar Aşıklıoğlu’nun gelişine çok sevinir.

            Aşıklıoğlu, savaşın yorgunluğunu, etkisini üzerinden atmadan Maraş Harbi başlar. Hemen Ekmekçi Mahallesi’nin çete başı olur. Mahalle çetelerini teşkilatlar. Çok çetin sokak çatışmalarına katılır. Çatışmalarda dört silah eskitir.

            Maraşlı’nın ve çevre ilçelerin, köylerin direnişiyle Maraş’ta zafer kazanılır. Bu zafer, askeri bilgiyle, akılla, mantıkla izah edilecek bir savaş bir zafer değildir.

            Kuvvetlerin bu kadar ölçüsüz ve dengesiz olduğu; ikinci bir şehir savunması, savaşı dünyada yoktur. Bu savaşın, hesabı kitabı, savaş doktrinleriyle izahı da yoktur. Nefsi müdafaaya mecbur edilen halk, “Tavuk gibi ömür sürmektense, horoz gibi dövüşüp şehit olmayı” yeğlemiştir. Bu düşünceyle savaşı başlatmıştır. Halkın ilk silahı, “BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM.” dir.

            Bu nefsi müdafaa savaşında Allah, mazlumların yanındadır. Görünmeyen ruhani güçler, dua ordusu Maraşlı’nın yanındadır.

            Savaşta güç; sadece silah, mühimmat, asker sayısı değildir. Asıl güç; silaha, eşyaya, hükmeden; bedeni, ruhu silaha dönüşen, iradesi çelikleşen, ruhu Mirac’a yükselen, inanmış insandır.

            İşte, savaş anında Aşıklıoğlu ve Maraşlı böyle bir iradeye sahipti.

            Maraş’ta verilen asil istiklâl mücadelesi nihayet zaferle sonuçlanmıştır. Ama Anadolu, özellikle de Antep bir ateş yeridir. Maraşlı’nın gönlü, gözü, kulağı hep savaş bölgelerindedir. Ama şehirde hayat da devam ediyor.

            Kurban Bayramı’nın arefe günüdür. Herkes bayram telaşında. Çarşı pazar biraz hareketlenir. Aşıklıoğlu, dükkanında gelen müşterilerle ilgileniyor.

            Çarşıbaşı’nda bir ses duyulur. Aşıklıoğlu sese kulak kabartır. Dellâl avazının çıktığı kadar bağırıyor:

            -Allah’ını seven Antep’e harbe gitsin. Antep’te gâvur Müslümanları kuşatmıştır. Katliam yapacaktır. Onların yardımına koşmak üzerimize farzdır. Duyanlar duymayanlara söylesin. Antep İslâm halkı imdat diler.

            Aşıklıoğlu, nidayı duyar duymaz dükkanı kapatır. Süratle evin yolunu tutar. Eve varır. Evin avlusuna girer. Yukarıya, hanımına seslenir:

            -Hatun, hatun!..

            -Buyur herif.

            -Silahımı, palaskamı, harp malzemelerimi getir. Antep’e harbe gidiyorum.

            -Herif git de yarın Kurban Bayramı. Çoluk çocuk, kurbanımızı keselim, bayramımızı yapalım da öyle git.

            -Hatun, hatun! Antepli gardaşlarım bayram mı yapacak da ben de yapayım. Çocuklarımla, hısım akrabayla bayramınızı yapın. Şer’an burada kalmam caiz değildir. Bir tek merdiven bile çıkmam! Oyalama beni!

            Çocuklar ağlaşır, hanımı üzülür. O, savaş malzemelerini alır ve Antep’in yolunu tutar. Hanımı arkası sıra bakakalır.

…………………………….

            Aşıklıoğlu, günlerce Antep’te savaşır. Savaş bitince de memleketine döner.

            Yaşadığı sürece harp hatıralarını, Çanakkale’yi, Maraş’ı, Antep’i, hele Maraş’ta Guvarnör’le yaptığı konuşmayı keyifle gelene gidene anlatır.

            Aşıklıoğlu, çok cömerttir. Günlük kazandığını, günlük dağıtır. Yemez yedirir. Geriye de miras bırakmaz.

            O’nun kahramanlıkları, evlatlarına, torunlarına ve bu ülkenin çocuklarına miras olarak yetmez mi?

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya