Bana göre bizim toplumumuzda şöyle bir yanlış yaşanıyor.
24.01.2022 01:21
203 okunma
Ben Hata Yapmadıysam Ben Niye Üzülüyorum ki
Necdet Ergün

Bana göre bizim toplumumuzda şöyle bir yanlış yaşanıyor.

İyi güzel bir insana iftira atılıyor, yanlış yapılıyor, haksızlığa uğruyor. Bu insan üzüntüden kahroluyor. Bazen de sağlığını kaybediyor. Tansiyon, şeker, kalp damar hastası oluyor.

Kahrolacak biri varsa hatayı yapan kişidir. Kötülüğü yapan kişiye bir şey söyleyemiyor, içine atıyor. Bu da daha sonra sağlığının kaybetmesine sebep oluyor.

Bu konu da peygamberimizi örnek almalıyız. Peygamberimizin hayatında böyle bir olayla karşılaşmıyoruz. İftiraya uğradığı zaman sağlığını kaybetmiyor. Allah’a güveniyor. Bu kötülerin şerrinden korunmak için Allah’a dua ediyor. Psikolojisini bozmuyor. Sonra da gereğini yapıyor.

Ben hep şunu söylüyorum. Yolda giderken önünüzde ki kişinin topuğuna basarsanız ondan özür dileyiniz. Ancak sizin topuğunuza biri basarsa geriye dönüp ondan özür dilemeyiniz. Çünkü hatayı siz yapmadınız.

Hatayı yapan özür dileyecek.

Biz hata yapmadıysak üzülmeyeceğiz. Karşımızda ki kişiye acıyacağız.

Biz üzüldüğümüz zaman kötü insanlar genellikle ben hata yaptım bu insanı üzdüm diye bizden özür dilemez, üzülmez. Genellikle bıyık altından güler.

Bazen üzüldüğünü söyler, özür diler. Ancak tekrar aynı kötülüğü yapmaya devam eder. Sonra da bak enayi bana inanıyor, bak ne kadar üzülüyor diye keyifleniyor da olabilir. Ona bu fırsatı vermemeliyiz.

Bu nasıl olacak? Haksızlıklara karşı duruşunuz bunu gösterecek. Kuranı Kerimde yüce Allah kötülükleri iyilikle savmamızı söylüyor. Ancak bundan ne anlayacağımızı iyi öğreneceğiz.

Kötülük yapan bir kişiye yaptığı kötülük karşısında sessiz kalmamız hakkımızı aramamamız anlamına gelmez. Bunu nasıl yapacağımızı öğreneceğiz.

Eğer kötülük yapanlar cezasını almazsa toplumda düzen sağlanamaz.

Her zaman hakkımızı savunacağız. Bu her şeyi kırıp dökmemiz anlamına gelmemelidir. Akıllıca ne yapmamız gerektiğini düşüneceğiz. Gerekirse bir uzmandan yardım alacağız. Yasal haklarımızı bileceğiz.

Atacağımız adımlar sonucunda haklı iken haksız duruma düşmeyeceğiz.

Ben kimseye karşı kötülük düşünmüyorum. Ancak kimsenin de bana kötülük yapmasını istemiyorum. Yaparsa ne olur? Yasal yollardan benden cevabını alır.

Size yapılan iftiralar ve diğer kötülükler karşısında hep susarsanız bunun arkası gelir. Herkes senin gibi hakkını arayamaz diyebilirsiniz. Cesaretli olacağız Allah’a güveneceğiz. Bayanlar genelde ağlamayı tercih ediyorlar.

Kimsenin hakkını yemeyeceğiz. Ancak kimsenin de hakkımızı yemesine müsaade etmeyeceğiz. Mücadeleci olacağız. Hayatın bir mücadele olduğunu unutmayacağız. Bilmek önemlidir.

Ancak bu mücadeleyi ne zaman ve nasıl vereceğimizi de bileceğiz.

Asteğmen olarak askerlik görevimi yaparken bölük komutanım bana haksız olarak bir cümle söyledi. Ben de anında söylediğinin yanlış olduğunu benim söylediğimin doğru olduğunu söyledim.

Daha sonra diğer astsubay arkadaşlar bana asteğmenim yanlış yaptın, senin askerlik bitmez dediler. Neden dedim? Ben haklıydım. Dediler ki tamam sen haklıydın ama herkesin içinde hemen anında karşılık vermeyecektin. Belirli bir süre sonra yüzbaşının odasına gidecektin yalnız olarak derdini anlatacaktın dediler.

Benim bu yazımdan yerli yersiz her söylenene anında karşılık verip ortalığı kırıp dökmek anlamı da çıkarılmamalıdır.

Her zaman sakin olacağız ve işin aslını öğreneceğiz. Neyi nasıl yapacağımızı bileceğiz. Söylenenler doğrumu? Önce bunu araştıracağız. Dedikoduya göre hareket etmeyeceğiz.

Hukukta masumiyet karinesi diye bir şey vardır. Bir suç isnat edilen kişi suçu ispatlanıncaya kadar masumdur.

Ancak toplumumuzda bilhassa siyasette çamur at izi kalır hesabı söylentilere göre sosyal medyada yazanlara göre kişilere iftira atılıyor.

İnsanlara bağırarak, kavga ederek hakkımızı savunalım demiyorum.

Atalarımız tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır demişler. Her şeyi tatlılıkla halletmesini bilmeliyiz.

Eğer bize kötülük yapanı, iftira atanı affedersek, onu takip edeceğiz.

Kötüler kolay kolay düzelmezler. Bir süre sonra tekrar kötülük yapabilirler.

Peygamberimizin dediği gibi “Mü'min aynı delikten iki defa sokulmaz, ısırılmaz." Yani akıllı ve olgun mü'min, din ve dünya işlerinde sakınılacak şeylerden sakınır, ihtiyatlı, tedbirli ve uyanık hareket eder, bir defa aldatılsa bile gaflete düşüp ikinci defa aynı hataya düşmez.

Kötüler genelde tatlı dillidir. İnsanları kandırmasını ve ikna etmesini iyi bilirler.

Telefon dolandırıcıları insanı telefonda nasıl hipnotize ediyorsa kötüler de hem kötülüğü yaparlar hem de seni suçlarlar. Sen kendinden şüphe edersin.

Bilhassa amirlerimize karşı nasıl davranacağımızı bilmeliyiz. Çevremizde kilerin dolduruşuna gelip olur olmaz şeyleri amirlerimize söylememeliyiz.

Amirine cahil diyen çalışanlar tazminatsız işten çıkarıldı. Bunu Yargıtay da onadı. Bunları bileceğiz. Yanlış yapmayacağız. Her zaman sakin olacağız.

Aklımızı kullanacağız, başkasının aklına uymayacağız.

Allah yardımcımız olsun.

Necdet ERGÜN
Ziraat Yüksek Mühendisi

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya