İnsanoğlu ne gariptir ki; çoğu zaman kendisi için neyin hayırlı neyin hayırsız olduğunu bilmeksizin aklı ve beş duyusu doğrultusunda kendisine bir hayat çizgisi çizer ve o çizgi doğrultusunda yaşamaya devam eder.
24.01.2022 02:30
832 okunma
İslâm Külfet mi, Nimet mi?
Mehmet Aktan

            İnsanoğlu ne gariptir ki; çoğu zaman kendisi için neyin hayırlı neyin hayırsız olduğunu bilmeksizin aklı ve beş duyusu doğrultusunda kendisine bir hayat çizgisi çizer ve o çizgi doğrultusunda yaşamaya devam eder.

            Canlılar aleminin en alt şubesi olan bitkiler alemi Yaratan’ ın yaratması ve bitkilere mahsus koyduğu kanunlar dairesinde hayatiyetlerini devam ettirirler.

            Canlılar aleminden bir üst alem olan hayvanlar alemi, Rabbimiz tarafından kendilerine lütfedilen iç güdüyle birlikte; beş duyu (görme, duyma, tat alma, dokunup hissetme ve koku alma) özellikleriyle donatılmış olarak varlıklarını devam ettirirler.

            Hayvanlar aleminden evcil hayvanlar insan nezaretinde yaşarken sahip oldukları iç güdü ve beş duyularına rağmen kendileri için hiç de hayırlı olmayacak bazı davranışlarda bulunmaya yönelebilirler. “Deveyi yardan atan bir tutam ottur! “Misalinde olduğu gibi… Ancak; sahibi olan insanlar, hayvanların haklarında hayırlı olmayacak bu davranışlarına izin vermeyerek sahibi bulunduğu hayvanları karşı karşıya kalacakları tehlikelerden korurlar.

            Mesela; akşam yuvalarına girmek istemeyen evcil hayvanları icabında zorla yuvalarına sokarak, onları yırtıcı hayvanlardan korurlar.

            Zira insanoğlu; içgüdü ve beş duyu sahibi hayvanlar aleminden fazla olarak Yüce Rabbimiz’ in lütfettiği akıl gibi çok büyük bir nimetle de donatılmıştır. Bu nedenle beşerî alem, akıl sahibi olmayan hayvanlar alemine nispetle bir üst alemi teşkil eder.

            Bu nedenle hayvanlar alemi bir üst alem olan beşerî aleme emanet edilmiştir. İnsanlar da, emanete riayet gereği hayvanlar alemine nezaret ederek onları farkında olamayacakları tehlikelerden korumak ve sair hayvan nefsinin ve neslinin idamesine ilişkin ihtiyaçlarını karşılamak durumundadır.

            BEŞERÎ ALEM HAYVANLAR ALEMİNE NAZARAN BİR ÜST ALEM İSE DE BEŞERÎ ALEMİN ÜZERİNDE DE BİR ALEM VARDIR. O ALEM DE İLAHÎ ALEMDİR.

            İNSANOĞLU, VAROLUŞUNDAN BU YANA HAYAT VE KÂİNATI İDRAK VE İZAH ETMEK İSTEMİŞ, KİMİ ZAMAN DOĞRU İZAHA MUVAFFAK OLMUŞ, KİMİ ZAMAN DA OLAMAMIŞTIR.

            HAYAT VE KÂİNATI İZAH KONUSUNDA BEŞ DUYU VE AKLI YETERLİ GÖRDÜĞÜNDE ORTAYA FELSEFE ÇIKMIŞTIR. ANCAK BEŞ DUYU VE AKIL GİBİ SINIRLI BİLGİ VASITALARIYLA SINIRSIZ BİLGİLERİ EDİNEMEYECEĞİNDEN, BİRBİRİNE ZIT, ÇELİŞKİLİ ONLARCA FELSEFE ÜRETİLMİŞTİR. ÇÜNKÜ FELSEFE: SINIRLI BİLGİ KAYNAKLARI OLAN BEŞ DUYU VE AKILLA SINIRSIZ BİLGİYİ EDİNME ÇABASIDIR. BİR BAŞKA DEYİŞLE FELSEFE; AKIL VE BEŞ DUYUNUN HADLERİNİ AŞMALARININ ÜRÜNÜDÜR. BİR SÜRÜ TAHMİNLER, SPEKÜLASYONLAR VE TEORİLER YUMAĞIDIR.

            HAYAT VE KÂİNATIN DOĞRU İDRAK VE İZAHI İÇİN İLAHİ ALEM’ DEN GELECEK BİLGİYE İHTİYAÇ VARDIR. O BİLGİ DE VAHİY YOLUYLA YÜCE RABBİMİZ TARAFINDAN İNSANOĞLUNA GÖNDERİLEN BİLGİDİR.

            YÜCE RABBİMİZ TARAFINDAN İNSANOĞLUNA GÖNDERİLEN BU BİLGİLER TOPLUCA “DİN” OLARAK NİTELENDİRİLİR.

            İLK İNSAN ÂDEM (A.S.) DAN BU YANA BÜTÜN PEYGAMBERLER TARAFINDAN BEŞERÎ ALEME GÖNDERİLEN DİN İSLÂMDIR. İMAN ESASLARI OLARAK ÂDEM (A.S.) ’A GÖNDERİLEN DİN İLE, EN SON HZ. MUHAMMED (S.A.S.) ‘E GÖNDERİLEN DİN AYNIDIR. ARADAKİ FARK HZ. MUHAMMED (S.A.S.) ‘E GÖNDERİLEN DİN’ İN; BEŞER İHTİYAÇLARINA GÖRE ZAMANLA DAHA TAFSİLATLI HALE GELEREK TEKÂMÜL ETMİŞ VE SON HALİNİ ALMIŞ OLMASIDIR.

            SINIRLI BİLGİ KAYNAKLARI OLAN BEŞ DUYU VE AKLA SAHİP BEŞERÎ ALEMİN ÜZERİNDE, SINIRSIZ İLİM İRADE VE KUDRET SAHİBİ BİR YARATAN’ IN VE BİR İLAHÎ ALEMİN OLMASI İNSANOĞLUNUN, EKSİK BİLGİYLE HAREKET ETMEMESİ İÇİN BU ÜST ALEME TABİ OLMASI GEREKTİĞİNİ ORTAYA KOYAR.

            AKSİ HAL, İNSANOĞLUNUN; HAKKINDA NEYİN HAYIRLI OLDUĞUNU TAM OLARAK BİLEMEYECEĞİ ANLAMINA GELİR.

            BU NEDENLE İNSANOĞLU EĞER SIHHAT, HUZUR, MUTLULUK VE SELAMETLE YAŞAMAK İSTİYORSA, KENDİSİNE YÜCE RABBİMİZ TARAFINDAN VAHİY YOLUYLA GÖNDERİLMİŞ OLAN BİLGİLERİN DOĞRULUĞUNA ŞEKSİZ ŞÜPHESİZ İNANMAK VE İNANDIĞI GİBİ DE YAŞAMAYA ÇALIŞMAK DURUMUNDADIR. AKSİ HALDE “DEVEYİ YARDAN ATAN BİR TUTAM OT” MİSALİ KENDİSİNİ UÇURUMUN DİBİNDE BULUR.

            BURAYA KADAR ANLATILANLAR GENEL OLARAK İSLÂM’ IN KÜLFET DEĞİL, NİMET OLDUĞUNU NAZARİ OLARAK GÖSTERMEKTEDİR.

            BU SAFHADAN SONRA UYGULAMADA İSLÂM’ IN İNSAN İÇİN NEDEN KÜLFET DEĞİL NİMET OLDUĞUNU TEFERRUATIYLA İZAH ETMEYE ÇALIŞACAĞIM.

            Değerli okuyucu; bu konuya İNŞAALLAH sonraki yazılarımda devam edeceğim.

            Allah’ a emanet olunuz. 24.01.2022

Av. Mehmet AKTAN

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya