Diyanet İşleri Başkanlığının Kuranı Kerim Mealinde
07.02.2022 10:11
237 okunma
Alışverişlerimizi Yazalım
Necdet Ergün

Diyanet İşleri Başkanlığının Kuranı Kerim Mealinde

Yüce Allah Kuran-ı Kerim de Bakara suresinin 282 ve 283 ayetlerinde

“Ey iman edenler! Belli bir süre için birbirinize borçlandığınız zaman bunu yazın. Aranızda bir yazıcı adaletle yazsın. Yazıcı, Allah'ın kendisine öğrettiği şekilde yazmaktan kaçınmasın, (her şeyi olduğu gibi dosdoğru) yazsın. Üzerinde hak olan (borçlu) da yazdırsın ve Rabbi olan Allah'tan korkup sakınsın da borçtan hiçbir şeyi eksik etmesin (hepsini tam yazdırsın). Eğer borçlu, aklı ermeyen veya zayıf bir kimse ise, ya da yazdıramıyorsa, velisi adaletle yazdırsın. (Bu işleme) şahitliklerine güvendiğiniz iki erkeği; eğer iki erkek olmazsa, bir erkek ve iki kadını şahit tutun. Bu, onlardan biri unutacak olursa, diğerinin ona hatırlatması içindir. Şahitler çağırıldıkları zaman (gelmekten) kaçınmasınlar. Az olsun, çok olsun, borcu süresine kadar yazmaktan usanmayın. Bu, Allah katında adalete daha uygun, şahitlik için daha sağlam, şüpheye düşmemeniz için daha elverişlidir. Yalnız, aranızda hemen alıp verdiğiniz peşin ticaret olursa, onu yazmamanızdan ötürü üzerinize bir günah yoktur. Alış-veriş yaptığınız zaman da şahit tutun. Yazana da, şahide de bir zarar verilmesin. Eğer aksini yaparsanız, bu sizin için günahkârca bir davranış olur. Allah'a karşı gelmekten sakının. Allah size öğretiyor. Allah her şeyi hakkıyla bilendir”. (Bakara-282)

“Eğer yolculukta olur da bir yazıcı bulamazsanız, o zaman alınmış rehinler yeterlidir. Eğer birbirinize güvenirseniz kendisine güvenilen kimse emanetini (borcunu) ödesin ve Rabbi Allah'tan sakınsın. Bir de şahitliği gizlemeyin. Kim şahitliği gizlerse şüphesiz onun kalbi günahkârdır. Allah yaptıklarınızı hakkıyla bilendir”. Bakara(283)

283 ayette “eğer yolculukta olurda yazıcı bulamazsanız” denmektedir. Yani yazışmamak en son çaredir.

Toplumumuzda bazı kişiler güven esasına göre alışveriş yapılmaktadır.

Birçok insan “eskiden insanlar birbirine güvenirdi aralarında yazışma olmadan söz senetti” derler. Eskiden yazışmıyorlarsa eskiden de yanlış yapıyorlarmış. Yanlışı tekrar etmenin anlamı yok.

Değerli okuyucular bu konuyu zaman zaman işliyorum. Anne-baba, kardeş evlatta olsa bu ayetin dışında değildir. Bu ayetlerde ki emirler bütün insanlar uymalıdır.

Bir zamanlar finans kurumları ve şirketler dindar insanların kazançlarını hiç ettiler. Ben o zaman da hep şunu söyledim. Elinize verilen belgeyi avukata sorun bu belge ile ben dava etsem hakkımı alabilir miyim? diye sorun size derlerse ki avucunuzu yalarsınız, diyorlarsa dolandırıldığınızı anlayın.

Bu belgenin kanuni geçerliliği var mı? Diye sormalısınız. Belgeyi size veren mahkemeye verirseniz avucunuzun ortasını yalarsınız diyorlarsa dolandırıldınız demektir.

Maalesef eskiden olduğu gibi günümüzde de dindar insanlar faizden kaçalım derken dolandırılmaktadırlar.

Müslümanlar faizden kaçmalıdır. Ancak Müslümanlar gözünü açmalıdır.

Daha önce finans kurumu olarak faaliyet gösteren katılım bankaları bugün kanuni statüye kavuştu. Ancak kanuni statüsü olmayan bazı kuruluşlara vatandaş parasını yatırmakta ve perişan olmaktadır. Araştırmadan yatırım yapmayınız.

Çevremizde yazışmadan güven esasına göre alışveriş yapan birçok işadamı iflas etmiştir. Hala da iflas etmeye devam ediyor.

Kefil olmuş, malını ipotek ettirmiş milyonlarını kaybetmiş bazı kişiler Allah’ından bulsun deyip mahkemeye bile gitmeyen insanlar var.

Bir iş adamı vefat etmiş. Çocukları babasının borçlarını ödemek için alacaklılardan yazılı belge istemişler. Yazılı imzalı belge getiren herkese alacaklarını vermişler. Ancak yazılı belge getiremeyenlere herhangi bir ödeme yapmamışlar. Çocukları biz babamızın güven esasına göre alışveriş yapan kişilere 25000 TL kadar borcunun kaldığını tahmin ediyoruz. Ancak yazılı belgesi olmayan bir kişiye ödeme yapsak işin önünü alamazdık diyorlar. Yazışma yapmayıp güven esasına göre alışveriş yapan babamız vefat etti ama borçlu gitti. Kul hakkı ile gitti diyorlar. Yazışma yapılmazsa Allah muhafaza ahiretimizi de kaybedebiliriz.

Tanıdığım bir kişi çok yakın akrabasından ev satın alacak, akrabası bir odada paraya çok ihtiyacım var sen şimdi parayı bana ver beraber tapuya gidelim ben evi sana vereyim der. Akrabasına güvenen kişi kimsenin olmadığı bir odada parayı verir.

Parayı alan kişi daha sonra ben senden para almadım der. Bu kişi parayı alamaz.

Allah’ın emri olan yazışma da şu kişiyle yazışmayabilirsiniz diye bir madde yok. Herkesle yazışmamız emrediliyor.

Tanıdığımız bazı kişiler babalarının evlerinin üzerine daire yapmışlar. Tapusunu almamışlar. Daha sonra babaları bu ev senin değil demiş.

Bazen de baba ölmüş evlatlar arasında sorun olarak karşılarına çıkmış.

Televizyonlarda yazışmayıp dolandırılan birçok insanın hikayesini görüyoruz. Çevremizde görüyoruz.

Yazışmanın nasıl olması gerektiğini avukatlardan veya diğer yetkililerden yardım alınmalıdır.

Necdet ERGÜN
Ziraat Yüksek Mühendisi

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya