Genetiği ile oynamak ne demek? Bütün vatandaşların doğrusunu öğrenme hakkı vardır. Hayvanlar arasında tür ve ırk vardır.
04.03.2022 12:01
131 okunma
Tarım ve Orman Bakanlığının Dikkatine
Necdet Ergün

Genetiği ile oynamak ne demek? Bütün vatandaşların doğrusunu öğrenme hakkı vardır. Hayvanlar arasında tür ve ırk vardır. Irklar arasında ki melezleme çalışmaları yapılır. Meyve ve sebzede de tür ve çeşit vardır. Mendel’den beri melezleme çalışmaları bütün dünya da yapılmaktadır. Bir tarım TV Avusturya’da ki demostrasyon sahalarını gösterdi. Melezleme ile yeni elde edilmiş buğday çeşitlerinin deneme ve tohum üretme sahalarını gösterdi.

Bugün bütün dünya da genetik çalışmalar yapılmaktadır. Her yapılan melezleme ve genetik çalışma sonucunda elde edilen ürün insan sağlığına zararlımı dır? Böyle bir şey olsa o ülkelerde bu çalışmalara neden müsaade etsinler. Devletler kendi insanlarını zehirlemek için mi çalışıyor.

Herkes kendi mesleğini yapsın. Şifalı bitkilerle uğraşıyorsa o sahada uğraşsın. Ziraat Mühendislerinin sahasına girip bize ders vermeye kalkmasın. 

Eskiden yerli buğday yenirdi doğru. Şimdi ise melezmele ile elde edilen yeni buğday çeşitleri var. Bunları da yabancılar değil Türk mühendisler elde etti. Örneğin Kıraç-66 bir mühendisin adıdır. Yerli buğday da yeni buğday da yüksek oranda karbonhidrat içerir. Bu her iki buğday için de geçerlidir. Yerli buğdayın kalorisi az değildir. 1 gr karbonhidrat yakılınca 4 kalori verir.

Eskiden insanlar yediklerini yakıyorlardı. Hareketli bir yaşam vardı. Eskiden abur cubur, fastfood yeme ve kola içimi bu kadar yaygın değildi. Bu kadar çikolata ve şekerleme yenmiyordu. Sadece buğdaydan alınan kalori günlük ihtiyacın önemli bir kısmını karşılıyordu. Bugün ise gelir düzeyi yükseldi, insanlar karbonhidratlı ve şekerli gıdalardan fazla tüketmeye başladı. Şişmanlık arttı ve bunun sonucu sağlık problemleri de arttı.

Ben 1980-2003 yılları arasında Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünde Hayvancılık şefi olarak görev yaptım. 1986-2003 yılları arasında 7 yıl Acıpayam TİM de Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni bölümünün yürüttüğü Acıpayam koyunu çalışmasında aktif olarak görev yaptım. Dağlıç, İvesi ve Ostfriz ırklarının melezlemesi sonucu Acıpayam koyunu meydana geldi. Yani bizler hayvanların genetiği ile mi oynadık? 1996-97 yıllarında da Araştırma enstitüsünde müdür olarak görev yaptım. Yani genetik çalışmalarını iyi bilirim.

Şifalı bitkiler uzmanı devletin televizyonunda “bırakın kardeşim tabiatta kendiliğinden melezleme olsun siz Allah’ın işine niye karışıyorsunuz” diyor. Bizlerde elhamdülillah Allah’a inanıyoruz. İslam medeniyetinin yeniden inşasını savunuyoruz. Ancak Matbaayı gavur icadıdır deyip bu ülkeye getirmeyen zihniyetle bu zihniyetin ne farkı var. Sen melezleme çalışmaları yapmazsan dışarıdan tohum almak zorunda kalırsın. Bu kadar nüfusun ihtiyacı nasıl karşılanacak. Tahıl, sebze, meyve de melezleme çalışmaları yapmaz yeni çeşitler geliştirmezsen dünyada geri kalırsın.

Bu kadar Ziraat fakültemiz var. Allah rızası için lütfen hocalarım çıkın bir şeyler söyleyin, bu şahıslar meydanı boş bulmasınlar.

Suçlu olan melez buğday değil, bunu un haline getirirken ve ekmek yaparken katılan katkı maddeleridir.

Bakanlığımız da bu katkı maddeleri konusunda daha kapsamlı çalışmalar yaparak bir an önce tedbir almalıdır. Uygulamaları zamana yaymamalıdır. Toplum tombullaşmaya başladı. Bunun birinci sorumluları idarecilerdir. Ben de beyaz ekmeğin Türkiye de birinci derecede şişmanlık sebebi olduğuna inanan kişilerdenim. Bu konuda birçok makale yazdım.

Beyaz ekmek pasta gibi olduğu için insanlarımız yedikçe yiyor. Şiştikçe şişiyor.

GDO’lu ürün ile melezlemenin farkları vatandaşa anlatılmalıdır.

Vatandaş ne yiyorsak genetiği ile oynanmış tabiî ki hasta oluruz diyor.

İnsanlar kendi tembelliğini, hareketsizliğini, fazla yediği ekmeği, kolayı, fastfood’u unutuyor, her şeyi genetiği ile oynanmış biz ne yapalım diyorlar.

Sağlıklı beslenmenin kurallarını bilmeliyiz. Bir gün içinde alınması gereken gıdaları bilmeliyiz. Besin maddelerini, protein, karbonhidrat, vitamin, yağ, mineral madde, bağışıklık maddelerini hangi gıdalardan nasıl ve ne miktarda alacağımızı öğrenmeliyiz. Birilerini suçlamanın alemi yok. Dinleyerek, okuyarak doğruları öğrenmeliyiz.

Toplumda bir paranoya oluşturmaya çalışıyorlar. Yediğimiz içtiğimiz GDO’lu, hazır gıdalar bizi hasta ediyor diyorlar. Tabi ki bunların etkileri var.

Ancak asıl olan bir gün içinde aldığımız kalori verdiğimiz kaloriden fazla olursa kilo alınır. Sonuçta kilolu insanlar haline geliriz. Şeker hastalığı, tansiyon, kalp-damar hastalıkları ve daha birçok hastalıklar bakımından kilolu insanlar risk altındadır.

Devlette bütün bunlara karşı bir propaganda yürütmelidir. Vatandaşa doğrusunu anlatmalıdır.  

Meydanı boş bırakıp bir şifalı bitkiler uzmanına her konuda konuşma fırsatı verilmemelidir.

Bakanlığımızın çeşitli kurumları tarafından yıllardan beri yapılan çalışmalar sonucu korumaya alınan yerli gen kaynaklarını sanki kendisi akıl etmiş ve kendisi başlatmış gibi tv’lerde söyledi. Bu işler yıllar önce değerli ziraat mühendisleri ve hocalarım tarafından başlatılmış ve devam etmektedir.

Ben sahaya iniyorum yerli buğday tohumu üretip çiftçiye dağıtacağım demişti. Ancak yaptığı hiçbir şeyi göremiyoruz. Bu işler masa başında ben şunu yapacağım demekle olmaz. Melezleme çalışmalarını GDO olarak nitelendirmektedir. Bu ülkede bu kadar ziraat fakültesi var. Yüzlerce ziraat mühendisi hoca var, hiçbiri bu melezlemenin GDO olduğunu bilememiş o bilmiş. Eğer Melezleme çalışması GDO olsaydı şimdiye kadar bu hocalarımız gerekli uyarıyı yapardı. Maalesef önemli mevkide ki bazı yetkililer de bu gibi kişilerin sözlerinin baskısı altında kalmışlardır. Artık gerçekleri söyleyin.  

Değerli okuyucular sağlıklı beslenmenin kurallarını bilirseniz ve düzenli spor yaparsanız, vücudunuza giren toksik maddeleri atarsınız. Hareketsiz insanlar her türlü risk altındadır. Yürürken ayağımızı yere vurduğumuz zaman atar damarlar vasıtasıyla ayağımızın altına gelen kanı toplardamarlar vasıtasıyla tekrar kalbe gelmesi için bir görev görür. Yatalak hastaların belden aşağısında oluşan damar tıkanıklarının bir sebebi de yürümemeleridir.

Sağlıklı günler dileğimle.

Necdet ERGÜN
Ziraat Yüksek Mühendisi

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya