Memleketimizde son 15 Temmuz 2016 "Darbe Teşebbüsü" kalkışmasına kadar, halkın seçtiği iktidarların seçim yolu ile yıkılmayacağını anlayan "İç ve Dış Güçler İttifakı", ordumuzun silahlı gücünden de yararlanarak her 10 yılda bir "iktidara el koymayı" gelenek hâline getirmişlerdi.
07.04.2022 08:32
108 okunma
Fiyat Artışları ve İktidar Karşıtları
Kemal Cengiz

Memleketimizde son 15 Temmuz 2016 "Darbe Teşebbüsü" kalkışmasına  kadar, halkın seçtiği iktidarların seçim yolu ile yıkılmayacağını anlayan "İç ve Dış Güçler İttifakı", ordumuzun silahlı gücünden de yararlanarak her 10 yılda bir "iktidara el koymayı" gelenek hâline getirmişlerdi.

Cumhuriyetimizin kuruluşundan 1950'ye kadarki iktidarlar, zaten "ordu destekli" olduklarından böyle bir müdahaleye gerek görülmemiştir.

Bu tarihten sonraki dönemlerde 1960 darbesi ile 1971 askeri muhtırası; daha sonraki 1982 darbesi ile 1987 muhtırası bu meşum geleneğin sonuçlarıdır.

Ancak, sözünü ettiğimiz son 15 Temmuz kalkışmasında, ordumuzu yanlarına  çekemeyen "hükümet karşıtı söz konusu güçler", taktik değiştirmişlerdir.

Şimdi iktidar değişikliği için "darbe" yerine, halkın iradesini "cebinden çalma" şeklindeki siyaset dolandırıcılığına yönelmişlerdir. Burası çok önemlidir !

Bu maksatla piyasalar üzerinde söz sahibi hâkim ekonomik güçlerle işbirliği yapılmaktadır. Piyasadaki en ufak bahaneler krize dönüştürülerek piyasada olağanüstü pahalılık ortamının oluşması sağlanmaktadır.

Bu konuda, "ülkesini ve milletini seven" küçük esnafımız da çaresiz durumda, sessiz kalmaktadır.

İktidar ise çareyi, bu KARTEL GÜÇLERLE mücadele yerine, masum ve çaresiz küçük esnafı sıkıştırmakta görüyorsa, "büyük yanlış" yapacaktır.

Özellikle halkın tüketmeye mecbur olduğu gıda sektöründeki bu oyunu bozmanın yolu, yetiştiriçileri sıkıştırmak  değildir. Esas çareyi, nakliye, depolama… gibi  birtakım "uydurma" masraf bahaneleri ile piyasayı, üreticiden tüketiciye gelinceye kadar karıştıran KARTEL marketlerde ve bunlarla işbirliği yapan  bir avuç komisyoncularda aramak gerekir.

"Yolda düzülen yörük göçü" nün tam tersine bu iş, yolda bozulmaktadır.

"DENETİM" adına market reyonlarında, manav tezgahlarında ve bakkal raflarında fiyat kontrolü yapmak da yeterli değildir. Atalarımız, "Minareyi çalan, kılıfını hazırlar" demişlerdir. 

06.04.2022

KEMALCE

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya