Medyamızın "merhamet" algısını anlamakta doğrusu güçlük çekiyorum. Günlerdir medyamızda, özellikle radyo ve televizyonlarımızda; bir çöp konteyneri yanındaki boşluk arsaya bırakılan, sonra da bir tıp teknisyeni kızımız tarafından bulunup NİSA adı verilerek Çocuk Esirgeme Kurumuna teslim edilen Nisa bebeğin "hazin hikayesi" konu ediliyor.
09.04.2022 04:02
1 yorum
104 okunma
Toplum Nereye Gidiyor?
Kemal Cengiz

Medyamızın "merhamet" algısını anlamakta doğrusu güçlük çekiyorum. Günlerdir medyamızda, özellikle radyo ve televizyonlarımızda;  bir çöp konteyneri yanındaki boşluk arsaya bırakılan, sonra da bir tıp teknisyeni kızımız tarafından bulunup  NİSA adı verilerek Çocuk Esirgeme Kurumuna teslim edilen Nisa bebeğin "hazin hikayesi" konu ediliyor. 

Buraya kadar bu utanç verici, anne şefkatinden yoksun, hayvanlarda bile görülmeyen bu  merhametsiz mahluk annenin yaptıklarını ezberledik. 

Tamam da bu "ibretlik hikayenin" öncesi yok mu? Kimse buraya değinmek istemiyor.  Esas ders alınacak nokta burası ama araştırılmıyor.

Neymiş, buradan ötesi "özel hayata" giriyormuş.

İşte biz, herkesin evinde ve yatak odasında kalması gereken özel hayatın sınırlarını; sosyal medyada, sinema ve televizyonlarda sokağı ve caddeleri de taşarak ve aşarak ormanlara kadar genişletirsek, daha çook "anasız-babasız çocuklar"  toplarız.

"Eğitim" adına inançtan, ahlak ve terbiyeden eser kalmamış;  bir takım "kuru ve ruhsuz" bilgileri, başına da "Milli" damgası vurarak afyon gibi yutturmaya çalışırsak işte çıkacak olan sonuç budur.

Bu gidiş böyle devam ederse, artık yatırımların en büyüğünü devletimizin "sosyal hizmetlere" ayırması gerekecektir. Avrupa'da olduğu gibi her mahalleye "düşkünler ve çocuk esirgeme yurtları"

yapmak zorunda kalacaktır. 

Çünkü bugün doğurduğu çocuğuna sahip çıkmayan genç anne, yarın da kendisini doğurup büyüten  anne-babasını sokağa atacaktır. 

09.04.2022

 

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
1 yorum yapıldı
Teşekkürler
Çok doğru. Allah razı olsun ömrüne bereket
Yorum Ekleyen: Mustafa Yıldız     12.04.2022 11:21:04
Kemal Cengiz
DİĞER YAZILARI

Kemal CENGİZ
Emekli Müftü

Memleketi olan Ankara/Çamlıdare Ahatlar köyünde 1951 yılında doğdu. İlköğrenimi yıllarında Hafızlık ve Medrese Usulü Arapça tahsili yaptı. 1974 yılında Ankara Merkez (Tevfik İleri) İmam-Hatip Okulu'nu bitirdi. Aynı yıl girdiği İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'nden 1978'de BİRİNCİLİKLE mezun oldu.

Dini Yüksek Tahsilini yaparken aynı zamanda İmam-Hatip olarak göreve başladı. Mezuniyetini takiben yurdun çeşitli il ve ilçelerinde Vaiz, İlçe Müftüsü ve İl Müftü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Toplam 43 yıl görevden sora 2016 yılında "yaş haddinden" emekli oldu.

KELÂM-I KEMÂL adıyla özlü sözlerini içeren bir kitabı yayımlandı. Dini, milli, ahlaki ve sosyal konularda çeşitli gazete ve dergilerde çok sayıda çıkan yazılarına devam etmektedir. Bu yazılarından aldığı derece ve ödülleri ile TAKDİR belgeleri bulunmaktadır. 2007 yılında Diyanet İşleri Başkanlığınca Türkiye çapında açılan "Hutbe Yarışmasında" BİRİNCİLİK ödülü bulunmaktadır.

Dini Yüksek İhtisas Eğitimi (İstanbul-Haseki 4. Dönem) yanında Uzmanlık derecesinde Arapça, orta derecede İngilizce biraz Farsça, biraz da Almanca bilmektedir.

Evli, iki oğulu  ve beş torunu bulunmaktadır.

...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya