Bolu dağı tünelinin açılışı, bilhassa tüneli kullanacaklar için büyük sevinç kaynağı olmuştu. Nasıl olmasın, 16 yılda, 17 ulaştırma bakanı tanıyan tünel, sonunda açılmıştı. Kaza tehdidi saçan Bolu dağı yolundan kurtulmak, nasıl sevinç meydana getirmesin. Haklı olarak herkes sevinmişti.
10.04.2022 09:54
285 okunma
Bolu Tüneli
Şakir Albayrak

Bolu dağı tünelinin açılışı, bilhassa tüneli kullanacaklar için büyük sevinç kaynağı olmuştu. Nasıl olmasın, 16 yılda, 17 ulaştırma bakanı tanıyan tünel, sonunda açılmıştı. Kaza tehdidi saçan Bolu dağı yolundan kurtulmak, nasıl sevinç meydana getirmesin. Haklı olarak herkes sevinmişti.

Tünelin fayda ve faziletleri ortada lakin Tünel üstünden kayan toprakların tünel ağızlarını kapatıp trafiğin günlerce tıkanmasına sebep olması başka bir dert. İstemeyerek de olsa “Saray kiremitçisinin hikâyesi akla geliyor. Saray kiremitçisinin emekliliği yaklaşırken amirine,” Haşmetmeab!” demiş, “Ben yakında emekli olacağım, bu işten anlayan bir oğlum var. Ben emekli olunca onu benim yerime istihdam etmeniz mümkün değil mi?” deyince amiri hemen kabul etmiş. Kiremitçi emekli olur olmaz işe oğlu başlamış. Bir sene çalışmış. Sonra babasının ziyarete gelmiş. Oğul çok üzgün, babasıyla konuşurken babasının yüzüne değil, yere bakıp duruyor. Babası endişelenmiş. ”Oğlum nedir derdin” demiş. Oğlu da işten çıkarıldığını söylemiş, babasının neden sorusunu almadan nedenini de anlatmış. Demiş, ”Bütün kırık kiremitleri attım yerine sağlamlarını koydum. Sarayın içine su girmesini, yerlere su damlamasını önledim.” Artık iş kalmadı, “ deyip böylece beni  işten çıkardılar.

Babası,”Vah!” demiş ama vah ele geçmez ki. “Oğulcuğum, ben sana, en önemli işi öğretmeyi unutmuşum. Bundan seni çıkarmışlardır.” diyerek unuttuğu şeyi anlatmış: Sen, bir kırık kiremittin yerine, sağlam kiremit koyduktan sonra uygun bir yerden bir kiremit kırıp aşağı inmeliydin. Bir sonraki yağmurda oradan akan suyu kesmek için çıktığında damlayan yere sağlam kiremit koyup inmeden, başka yerden kiremit kırmalıydın. “Benim nasıl emekli olduğu sanıyordun? “demiş.

17 Ulaştırma bakanına tünel tecrübesi kazandıran Bolu Tünelinin,heyelana maruz kalacağı 16 yılda kimsenin aklına gelmemiş mi? Akıl heyelan bölgesine çok uzaksa nasıl gelsin?

Demem o ki sonraki heyelanların olmaması garanti değildir. Heyelanın zararsız hale getirilmesinin yolu, heyelanın tüneli bir daha basmaması için tünelin toprak altında kalan kısmı, iki uçtan da açık alana doğru uzatılmalı, heyelan, tünel kemerlerini kapatır, kemerlerin üstünden en fazla yanlara yayılır, kot farkı sıfıra yakın olduğundan tünel ağzından içeri giremeyeceği bir yana  yola da inemeyecektir. Böylece taşıt trafiğine hiç mi hiç tesir etmeyecektir. Teknik teferruatı bilemem. Bu tedbir, bütün tüneller için mer’idir. Geçtiğim tünellerin girişlerinin ağzından çıkılan bir dik açının dik kenarı, tünel sövelerinin paralelinde ve toprak tabaka tünel ağzı yönündeki cihetten de aynı paralellikte. Yumuşadığında yola dökülmesine mani bir yapı yok.   Tünel üstü toprakları ziyade ıslandığında yapış gereği yer değiştirmesi her zaman mümkün. Bunu hesaba katarak üstü boş tünel tüplerinin taşıt yoluna yapılması tünelin yeteri kadar uzatılması heyelan olsa bile trafik akışına mani olmayacaktır.

23 Ocak 2007’de trafiğe açılan Bolu Dağı Tüneli hakkında ki teknik ölçüler şöyledir. Tüpün biri,2788 metre diğeri,2954 metredir. Tünel üstü hafriyat rezervine göre iki ağızdan da yeteri kadar uzatılsa neye zarar verir?

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya