Dünyada ve Türkiye’de pandeminin getirdiği sıkıntılardan dolayı dengeler değişmeye başladı. İşyerlerinin kapanması, ekonominin durması sıkıntıları da beraberinde getirdi. Kapanmada sanayii, iş yerleri en çok etkilenen kısım oldu. Dünyaya göre hazırlıklı olan ülke Türkiye idi.
19.04.2022 04:53
445 okunma
Tüketici Denetimi
Ali İlkbahar

Dünyada ve Türkiye’de pandeminin getirdiği sıkıntılardan dolayı dengeler değişmeye başladı. İşyerlerinin kapanması, ekonominin durması sıkıntıları da beraberinde getirdi.

Kapanmada sanayii, iş yerleri en çok etkilenen kısım oldu. Dünyaya göre hazırlıklı olan ülke Türkiye idi.

En gelişmiş ülkelerde bile hastaneler yetersiz olmuştur. İnsanlar sedyelerde, yerlerde, huzur evlerinde perişan olmuştur. Hatta tedavi imkanına kavuşamadan defnedilenler olmuştur.

Ülkemizde her ne kadar karşı çıksalar da tedbirlerini önceden alındığı için hastanelerimiz yeterli olmuştur. Diğer araç ve gereçler Amerika dahil yüzlerce ülkeye o dönem yardım yapıldı.

Kapanma döneminde aziz milletim tedbirlere aynen uymuş, günlerce bu dalganın geçmesi için evinden çıkmamıştır. Ziyaretler bitmiş, camiiler kapanmış düğünler toplantılar iptal edilmiş yine de sabırla o gün atlatılmıştır.

En fedakar esnaf ve sanayicimiz olağanüstü sabırla sıkıntıların geçmesini takip etmiştir.

O dönem tarım ve hayvancılık diğer kollar gibi kesilmemiş imkanlar dahilinde hayvancılık ve tarım elden geldiği kadar devam etme fedakarlığı gösterilmiştir.

Dünya yeniden yapılanırken zor günlerde düze çıkmaya çalışırken ülkemin bir kısım gıdacıları Allah’ın yasakladığı, ahlakı olmayan, para kazandığı müşterilerine sattıklarını stok yapıp fakir fukaranın rızkına yiyeceğine el atarak zor günlerin halinden vurgun vurmaya başlamışlardır. Para kazandığı müşterilerine ihanet etmişlerdir. Milletimizin yardımsever, fedakar davranışları yoksullara yapılan yardımlarla devletin aldığı tedbirlerle stokçuların milletimin nefesini kesmek istemelerine karşı yardımlar bir nefes aldırmıştır.

Halk arasında en fazla üzülen konuda yıllarca halkın satın aldığı ürünleri ile para kazanan bir iki üretici.  Domatesini çöpe atmış, kabakçı çöpe atmıştır. Onu alamayan fakir fukaraya saygısızlık yapılmıştır. Bir de bunun üzerinden neden yapıyorsunuz deneceğine zor günleri atlatmaya çalışırken, çöpe atılan gıdalar üzerinden siyaset yapılması da başta fakir fukarayı ve halkımızı üzmüştür.

Markette alışveriş yaparken biberlerin fiyatının çok yüksek olması insanların haklı tepkisine sebep olmuştur. Eskiden kışın kışlıklara ağırlık verilir, yazın da turfanda olmayan yerli gıdaları tüketirdik. Kışın sebze her yerde olmazdı. Varsa da çok çok satılmazdı.

Bugün karar verdim yerli biber çıkıp fiyatı düşünceye kadar almama kararı aldım. Şuna inandım ki tüketicinin de denetimi kararı dengelerin oturmasında çok önemli.

Bir de geçenlerde bir yarışma programımızda bir üniversite öğrencimiz vatanımızın başkentinin isminin ne olduğunu bilememiştir. Çok üzüldüm. Bu duruma veliler de aynen üzülmüşlerdir. Bu evladımız, il, orta, lise yıllarını bitirmiş, üniversiteye gelmiş eğitim görüyor. Saygı duyduğum, çok sevdiğimiz, yaşlansak bile öğretmenlerimizi hiç unutmayız. Yıllar sonra sınıf arkadaşlarımızdan bir araya gelsek öğretmenlerimizi konuşuruz. Sayın öğretmenlerimizi de düşündürdüğüne üzdüğüne eminim. Milli Eğitim Bakanımızın da dikkatini çekmiştir.

Lütfen veliler, hocalarım, Milli Eğitim Bakanlığımız sizlere çok güveniyoruz. Evlatlarımıza, ülkemize, kurumlarımıza, başkentimiz Ankara’ya sahip çıkalım.

Dünya yeniden yapılanırken onu göğüsleyerek çalışkan, bugünü ve geleceğimizi hazırlayacak seksen dört milyonun göz bebeği evlatlarımızı aydın, değerlerine vatanına, müesseselerine bayrağına sahip çıkan örnek, lider dünya gençliği ile yarışan hatta daha önde yürüyen olması için hepimize görev düşüyor.

 

...
Yorum Ekle
Adınız :
Başlık : Yorumunuz :
Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya