MAKALE
Gıda Güvenliği Bir Milli Güvenlik Sorunudur
17.05.2022 21:22
40   okunma
Son iki yıldır dünyanın yaşadığı salgın hastalık ve savaşlar dünya ekonomisini her alanda olumsuz etkilemiştir. Özellikle tedarik zincirlerinin çökmesiyle, her alanda olduğu gibi gıda tedariki alanında da büyük aksamalar olup, ülkeler yeterli gıda temini konusunda zorluklar yaşamaktadır. Önce Korona krizi yetmedi arkasından patlak veren Ukrayna-Rusya savaşı, gıda temini konusuna kriz üstüne kriz bindirmiştir. Rusya’nın Ukrayna’ya
Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirmek İçin Neler Yapmalıyız -1
17.05.2022 15:53
41   okunma
Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için şifalı bitkileri kaynatıp suyundan içmek faydalıdır. Bunu da bilinçsizce yapmamak gerekir.
ÖZÜMÜN DİLİYLE -2-
17.05.2022 13:59
162   okunma
Bilginler, çok bilmeyi değil, bilinmesi gerekenleri çok iyi bilmeyi öğütlerler. Hakiki kahramanlık; bir ömür doğruya doğru, eğriye eğri diyebilmektir.
Ekmek Arasında Kendini Bulmak
17.05.2022 09:39
60   okunma
Nedir kendini tanımak? Bir insanın, sözüm ona bir mimesis karşısında yutkunacak cesareti dahi bulamayışı yahut satırlar arasında pusuya düşürülmüşken sessizce uzanan yardım elinin aslında yine kendi eli oluşunun ayırtına varması mıdır? Öyle bir tokattır ki bu, daha uzun bir atlayış yapabilmeniz için sizi bir iki adım geriye götürür aslında.
Her Şeyin Bir Vakti Var
16.05.2022 16:57
710   okunma
Allah’ın selamı üzerinize olsun. Yaradan’ımız her şeyi bir ölçü ve dengede yaratmıştır. “Düşünüp ibret almak ve şükretmek isteyenler için gece ile gündüzü birbiri ardına getiren de O’dur.” . Zaman Allah tarafından bize verilmiş olan en önemli nimettir. Yarattıklarına dünyada bir süre tanımıştır. Bu sürenin sonunda dünya hayatı kıyametle son bulacak ve ahiret hayatı başlayacaktır.
Çanakkale'de Kara Savaşları
16.05.2022 10:06
62   okunma
Çanakkale Deniz Savaşını 18 Mart'ta kaybeden İngiliz ve Fransızlar denizden geçemeyeceklerini anlayınca karadan geçmeyi denediler. Sömürgelerden toplayıp eğittikleri askerleri önce Mısırda topladılar, sonra 75 bin askeri 89 büyük gemi ile 10 Nisan'da Limni adasına, buradan çıkarmanın yapılacağı yerlere taşındılar.
Konuşma Hastalığı
16.05.2022 09:15
45   okunma
Sosyal medya çıkalı toplumda konuşma hastalığı da yaygınlaştı.
Geleceği gören adamla sohbet
15.05.2022 22:21
22   okunma
“EĞİTİME ihtiyacımız yok… Düşüncelerimizin kontrol edilmesine ihtiyacımız yok…” Bu sözler belki Türkçe yazınca tanıdık gelmeyebilir… EĞİTİM BAKANI İLE THE WALL ŞARKISI… Sözünü ettiğim Pink Floyd’un 1979’un sonunda çıkan 23 kez platin plak ödülü almış meşhur, “Hey teacher…” diye haykırdığı ünlü rock eseri The Wall şarkısı… Şarkıyı dün 20 kadar 11’inci sınıf öğrencisi Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile birlikte coşkulu şekilde söyledi. Hem de o denli ki Bakan Özer, sadece söylemekle de kalmadı, oturduğu yerden alkışları ile tempo da tuttu… Bütün bunlar da Türk Eğitim Derneği’nin (TED) adını alan Kolejinde bu yıl beşin
Bir hikayenin sonuna mı geldik
15.05.2022 22:19
26   okunma
Soru çok basit. Sahiden bir siyasi gezi ve o esnada ortaya çıkan birkaç fotoğraf karesi yüzünden mi Ekrem İmamoğlu etrafında oluşan hava bir anda tersine döndü? Dünya görüşlerinin önemi yok. Meslektaşlarımız üzerinden koparılan fırtınaya, özellikle de Nagehan Alçı’nın hedef gösterilmesine tepkimi öncelikle buraya not etmek istiyorum. Gelelim daha büyükşehir belediye başkan adayı iken estirilen “geleceğin cumhurbaşkanı” rüzgarının nasıl olup da bir lince dönüştüğüne. İmamoğlu üzerinden oluşturulan hikayenin sonuna geldiğimizi ilan edenlerin ortaya koyduğu gerekçeler, olup biteni açıklamaya yetmiyor. Hikayenin başlangıcından itibaren söylediklerimi derli toplu ifade edeyim. Ekrem İmamoğlu’nu geleceğin lideri olarak görmek isteyenlerin, siyaseten onu nasıl tarif ettiklerini şu ana kadar hiç anlayamadım. Belki de hikayenin temel unsurlarından birisi onun “tanımsızlığı” üzerine oturuyordu. Yani biraz CHP’li biraz değil. Hem muhafazakar hem liberal. Hem o mahalleden hem ötekinden.
Avrasya'da yeni dengeler Türk Dünyasını da yeni bir iklime taşıyor!
15.05.2022 22:15
19   okunma
Dün Kazakistan’da canlı yayınlara katıldım. İlk soru önceki gün Türkiye-Kazakistan arasındaki askeri işbirliği anlaşması oldu. Sadece moderatör değil diğer konuklar da bu başlığa dikkat çekiyordu. Daha önce de askeri işbirliği konusunda anlaşmalar imzalanmıştı ancak farklı bir heyecanları vardı!
Makul insanlar sustuğunda
15.05.2022 22:07
18   okunma
Kimlerin sesi çok çıkıyor bir bakın etrafa? Parmak sallayanlar, tehdit edenler, hakaret edenler, kavga edenler, kargaşa çıkartanlar, cahiller, kifayetsiz muhterisler… Çok bağırdığında daha çok haklı gözüktüğünü düşünenler… Nezaketi, saygıyı, sükuneti acizlik, zayıflık görenler… Normal konuşmayı değil, hep bağırmayı, tartışmayı tercih edenler… Meydan bunlara kaldı… Yükseldikçe yükseliyor gerilim, tansiyon, stres… Biri de demiyor ki, "Bir dakika ne yapmaya çalışıyorsunuz?"… Cehaletin geçer akçe olduğu yerde, sükutu kim altın sayar? Makul insanlar sustu bu yüzden. Anlamak için soru soranlar Empati yapanlar Karşıdakinin fikrini öğrenmeye çalışanlar Ortak bir gelecek arayanlar Nezaketi, saygıyı, hürmeti bırakmayanlar Hayatı siyaset, iktidar, güç, para olarak görmeyenler Görmek için bakanlar Duymak için dinleyenler Hissetmek için dokunanlar Sustular birer birer... Çekiliyorlar yavaş yavaş köşelerine. Sözün kâr etmediği yerde susanlar bunlar. Kendilerine saygıları yüzünden Cahille kavga edip ona benzemek istemeyenler Ve sükutu hayale uğrayan insanlar. El etek çekiyor yavaş yavaş. Kavga zamanlarında aklı az, bileği kuvvetli adam ararlar.
İttihadçı düşmanlığı yüzünden Ermenilerden özür dilediler
15.05.2022 22:05
17   okunma
Zaman zaman ne yaptıklarını bilmeden masumane ifadeler altında Ermeni tezlerini destekleyenler, büyük bir haksızlıkla Türk milletine nasıl bir leke süreceklerini görmüyorlar. 105 yıl önce aynı kafadaki “Sulh ve Felâh Partisi” tehciri kınayıp Ermenilerle işbirliği yapmak istemiş, ancak işbirliği çağrıları ters teptiği gibi Ermeniler bu sayede yoğun bir şekilde Türk milletinin aleyhine propaganda yapmışlardı
Aile, tükenmeden evvel...
15.05.2022 22:02
17   okunma
Aile meselesini İslami terim ve kavramlarla konuşmaktan hicap eden, kaçınan bir anlayış var... Oysa, Hristiyan dünyada da, aile meselesi deyince dindar Hristiyanlar gelir akla ve ana söylemi onlar kurarlar... Bu yüzden aile konusundan bahsederken yeryüzünün ilk ailesi olan Hz. Âdem ve Hz. Havva'dan bahsederek başlamak isterim yazıma...
Modern tarih, Avrupalılarla değil İslâm’la başlar…
15.05.2022 21:58
16   okunma
Zihnimize ezberler hükmediyor: Zihnimiz prangalı, tam anlamıyor çağdaş hurafeler çöplüğü. Bu yazıda hurafelerden birini deşifre edip yıkacağım. Haçlılarla karşılaşmamızdaki psişe’yle, hâlet-i ruhiye’yle modern dönemde Batılılarla karşılaşmamızdaki hâlet-i ruhiye, psişe, asimetrik, yani taban tabana zıt.
Alım-satım ve namazla ilgili sorular
15.05.2022 21:55
18   okunma
Soru Biz arıcılık işiyle uğraşıyoruz. Bazen kafama takılıyor, hakiki organik balların kilosu kalitesine göre 100-150-200 gidebiliyor, ancak petekle satışı yapılan çıtaların ağırlığı 200 gr. Yani 2 kiloluk bir petek balın yaklaşık yüzde 10’u çıta, çıta da bal fiyatından satılmış oluyor. Bunun böyle alınıp satıldığını alan da satan da biliyor. Bunun ticaretimize bir mahzuru var mı? Yoksa her
Yavuz İle Pirî Paşa
14.05.2022 18:17
69   okunma
Yavuz Sultan Selim, devlet işlerinde katî programla hareket eden bir Osmanlı hükümdarıydı. Herhangi bir devlet işini kesin olarak meydana koymadan evvel, muhtelif yollarla onun hakkında vezirlerin ve sair alakadarların görüş ve mütalâalarından istifade eder, günlerce düşünür ve nihayet son kararını verdikten sonra ondan dönmez ve dahası bu kararın aleyhinde söz söyleyenleri öldürürdü. İrade ve azim kudreti, derin görüşü ve yüksek dehasıyla babası II. Bayezid zamanında uyuşuk ve durgun bir hale gelmiş olan idareyi pek kısa zamanda cevval bir hale getirmiş ve buna mani olmak isteyenleri tepelemekten çekinmemiştir. Mükemmel surette işleyen casus teşkilatıyla memleket içinden veya memleket dışından, özellikle hudutlardan uygunsuz haberler aldığı vakit “Siz işlere bakmıyorsunuz” diye vezir-i âzamları hem döğer ve hem de hapsettirirdi. Tabii bu haliyle mizacı asabî idi. Rivayet olunur ki, onun bu hali bilindiği için zamanında adam adama beddua ettiği zaman “Allah seni Yavuz’a vezir yapsın” denirmiş. Bedduaya müstahak kişi vezir olunca sonuç bellidir. Fakat her zaman öyle değil.
Oğuz boyları… Hepimiz kardeşiz..
11.05.2022 18:51
339   okunma
Türklerin atası Oğuz Kağan ile Bozoklar ve Üçoklar’ ın bir efsane olarak anlatılmalarına rağmen torunların varlığı gerçektir. Yani torunlar efsane değildir.
Büyük Diriliş
10.05.2022 20:28
147   okunma
947 yıl önce Malazgirt, Anadolu’nun Türk ve Müslüman oluşunun başlangıcıdır. Kararlılığın, 200.000 orduya karşı Zafer'in Allah'tan olduğunun, ya Gazi ya Şehadete giden yolun başlangıcıdır. Malazgirt, Alparslan Gazi ile şehitlerin katıldığı büyük diriliştir.
ÖZÜMÜN DİLİYLE -1-
10.05.2022 12:06
429   okunma
Hakk'a uygun söylemek doğru lâkin kâfi değil, bir de Hakk'ın beğeneceği bir üslupla söylemek gerekir.
Gümüşay Derneğinden İftar Yemeği
09.05.2022 20:45
155   okunma
Amasya- Gümüşhacıköy (Ana Haber ) Edib Ahmet CEYLAN. Gümüşay (Gümüşhacıköy Kalkındırma, Geliştirme Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği ) Gümüşhacıköy Öğretmen Evinde iftar yemeğinde bir araya geldi.
12345678910...

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2019    www.anahaberyorum.com          Programlama: Murat Kaya