Bayramı Bayram Tadıyla Yaşamak
Rabbimizin biz Müslümanlara iki büyük ikramından biri Kurban Bayramıdır. Kur’an-ı Kerimde Hz Âdem’in çocukları Habil ile Kabil ve Hz İbrahim (AS) ın oğlu İsmail kıssasında anlatılır Kurban. Hazreti Peygamber Hicretin ikinci yılından itibaren Ramazan ve Kurban bayramlarını müjdeler ve hali vakti yerinde olan Müslümanların Kurban kesmelerini tavsiye buyurur. Dini ibadet mahiyeti yanında, sosyal yönü de bulunan Kurbanın, kardeşlik, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma duygusu ile toplumsal bütünleşmeyi sağlayan manevi bir onarıcı yanının da olduğu muhakkaktır.
GÜNDEM
Paylaş
08.07.2022 16:58
207 okunma

 

Rabbimizin biz Müslümanlara iki büyük ikramından biri Kurban Bayramıdır. Kur’an-ı Kerimde Hz Âdem’in çocukları Habil ile Kabil ve Hz İbrahim (AS) ın oğlu İsmail kıssasında anlatılır Kurban. Hazreti Peygamber Hicretin ikinci yılından itibaren Ramazan ve Kurban bayramlarını müjdeler ve hali vakti yerinde olan Müslümanların Kurban kesmelerini tavsiye buyurur. Dini ibadet mahiyeti yanında, sosyal yönü de bulunan Kurbanın, kardeşlik, yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma duygusu ile toplumsal bütünleşmeyi sağlayan manevi bir onarıcı yanının da olduğu muhakkaktır.

Bu günlerde BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Gıda Programı (WFP) küresel açlık raporunu açıkladı. Raporda, 2021'de dünya nüfusunun neredeyse yüzde 10'unun açlık sorunu yaşadığı, açlık çekenlerin sayısının son bir yılda %46 artarak 828 milyona yükseldiği vurgulanan raporda; "Dünya, 2030 yılına kadar açlığı, gıda güvensizliğini ve yetersiz beslenmeyi sona erdirme hedefinden giderek uzaklaşıyor." denildi.

5 yaş altı yaklaşık 45 milyon çocuğun aşırı derecede yetersiz beslenmeye maruz kaldığı aktarılan raporda, 149 milyon çocuğun ise yetersiz beslenme yüzünden büyüme geriliği sorunu ile karşı karşıya kaldığı kaydedildi. Beasley, Ukrayna'daki savaşın küresel gıda fiyatlarını artırdığını belirterek, ülkeleri "kıtlığın eşiğine sürüklediğini" ifade etti.

Bu haber insanoğlunun varlık âlemini aç gözlülükle nasıl tarumar ettiğini ve sömürdüğünü gösteren acı bir tablodur. Küresel, neo-liberal kapitalizmin sadece insanları ve toplumları değil varlık âlemini de kendi bencil çıkarları uğruna nasıl sömürerek çölleştirdiğini, gelinen durum itibariyle krizin ve insanlığı bekleyen yakın tehlikenin boyutunu ortaya koymaktadır bu rapor.  

Açlık ve gıda yetersizliği ile can çekişen insanların kahir ekseriyetinin gönül coğrafyamızda yaşayan Müslümanların olması da ayrı bir yürek yarasıdır.

Son aylarda küresel olmakla birlikte özelde ülkemizde de bir ekonomik kriz durumu toplumun en önde gelen gündemi konumunda. Bir asıdır muasırlaşma adına benimsediğimiz neo-liberal kapitalist sisteminin çöküşünün belirtisi olan krizinin etkileri elbette bize de yansıyor. Palyatif tedbirlerle çözüm üretmeye çalışıyoruz, ama bu yamalık yırtığı örtmeye yetmiyor.

Rahmet Peygamberinin “Komşusu açken tok yatan bizden değildir” hadisinin felsefesini yaşatan bu toplum henüz ruhunu kaybetmedi. Her şeye rağmen varlıklarını eleştiriye tabi tuttuğumuz cemaatler,  dernekler, gönüllü kuruluşlar, maneviyat önderleri, sivil toplum kuruluşları, düşünce insanları bu dayatmaya yıllarca direndi, bedel ödedi. Gerek içerde gerekse dışarıda dünyanın dört bir yanında Müslümanlarla yardımlaşarak ve paylaşarak gönül köprüleri kurdu. İslam’ın diriltici ruhunu toplum bünyesinde canlı tuttu, ama yeni bir ruh inşa edemedi. Bizi insan kılan birçok değerimizi ya kaybettik, ya onlardan uzaklaştık.

İşte Bayramlar bu kayıplarımızı bir ölçüde diriltici ruhun yapı taşlarıdır. Kurbanı paylaşarak komşularımızla yeniden bir mahalle kültürü oluşturup yakınlaşabiliriz. Bayram vesilesiyle akrabalardan başlayarak fakir, fukara, garip guraba, yetim ve öksüzlerle gönül köprüleri kurarak sevgiye dayalı insani ilişkilerimizi yeniden inşa edebiliriz.

Varlık âlemi ile bağlarımızı sun’î ve yapaylıktan, doğallığa dönüştürebiliriz. Beton yığınlarının arasında kaybolmuş kent hayatından, doğayla nefes alan, birbiriyle tanış mahalle ve kültür ögelerinden oluşan şehir medeniyetini kurabiliriz.

Sonra her şeyi yoktan var eden ve yaşatan merhameti bol Rabbimizle bağımızı ihlas, ihsan, samimiyet üzere kurar ve takvada O’na İbrahim’ce bir iman ve İsmail’ce bir teslimiyetle kurbiyyet sağlarız.

Bütün bunların insana huzur ve güven veren bir hayat sanatına dönüşmesi; kendimizle birlikte toplumumuzun çağın hız, haz ve algıya dayalı aldatıcı sanal âleminden çıkarak, ahlak, adalet ve hakikatin hâkim olduğu kendi medeniyetimizin yeniden inşası tasavvuru, düşüncesi ve idealine bağlıdır.

Bu vesile ile Bayramı, bayram tadıyla yaşamaya, Rabbimizin bize emaneti olan doğayla barışmaya ve Rabbimizle takva bağları ile kurbiyyeti sağlamaya vesile olması dileği ile Milletimiz ve tüm Müslümanların Kurban Bayramını tebrik ederiz.

Hayrullah BAŞER
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Başkanı

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya