Kitap Okuma Projesi Kapsamında “İSLÂM AKAİDİ” Yazarı Cağfer Karadaş’la Söyleşi
Vakfımızın “Kitap Okuyoruz” projesi kapsamında yürüttüğü Mart ayı Yazarlarla Söyleşi Programı, Bursa Uludağ Üniversitesi, İlâhiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Cağfer KARADAŞ ile 11 Mart 2023 Cumartesi günü saat 14.00 de Vakfın Konferans salonunda gerçekleştirildi.
GÜNDEM
Paylaş
14.03.2023 17:48
191 okunma

Vakfımızın “Kitap Okuyoruz” projesi kapsamında yürüttüğü Mart ayı Yazarlarla Söyleşi Programı, Bursa Uludağ Üniversitesi, İlâhiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Cağfer KARADAŞ ile 11 Mart 2023 Cumartesi günü saat 14.00 de Vakfın Konferans salonunda gerçekleştirildi.

Vakfımızın başlattığı kitap okuma projesi her ay Anadolu Ay Yayınları içerisinden seçilen ve vakıf gönüllüleri tarafından okunarak, belirlenen bir tarihte kitabın yazarı ile okuyucuların buluşturulması suretiyle soru-cevaplı söyleşi gerçekleştirilmektedir. Söyleşi sonunda isteyen okuyucular için yazar kitaplarını imzalamaktadır.

Vakfımız Ana Haber Yorum internet Gazetesi Köşe Yazarı olan Sayın Karadaş hocanın Anadolu Ay Yayınları arasında çıkan “İslâm Akaidi” isimli kitabı bu program dolayısıyla seçilmiş. 11 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’de Vakfımız Genel Müdürü İlahiyatçı ve Hukukçu Av. Ali Ay’ın moderatörlüğünde söyleşi programı gerçekleştirilmiştir.

Hoca önce dinimizin inanç alanı ile ilgili bilim dalı, “Akaid” konusu “İslâm’ın Amentüsü” nün bir Müslümanın hayatında ne kadar önemli olduğuna vurgu yaptıktan sonra ülkemizin yaşadığı deprem felaketi nedeniyle “Kader” Konusu üzerinde durmuş ve bu konuya açıklık getirmiştir.

Özetle; yeryüzü ve Kâinat, insanı ve bütün canlıları yaratan Allah’ın bu varlık âlemini bir düzen içinde “Sünnetullah”  dediğimiz kanunlarla/takdirle yarattığını, depremin de bu kanunlardan birisi olduğunu belirtmiştir. Allah insana ve hiçbir canlıya dünyada azap etmez. Deprem, işlediğimiz günahların karşılığı olarak dünyada Allah’ın verdiği bir ceza değildir. Bilim fay hattını belirtmiş buraya ev yapma demiş, Burası deprem bölgesi, deprem şartlarına uygun konutların nasıl ve nereye yapılması gerektiğini bilimsel olarak ortaya koymuştur. Bilimin verileri de sünnetullahtır. Buna aykırı davranmak, demirden çalmak, betonun ölçüsüne uymamak, plan ve projeye aykırı imalat yapmanın sonucu yaşadığımız bu felaket bizim kendi ellerimizle hazırladığımız bir akıbettir. Bu da kazadır. Allah insanın sorumluluğu gereği yaptığı işin hak, hukuk, doğruluk ve dürüstlük gibi esaslara uygunluğu açısından mükâfat veya cezasını öbür dünyada vereceğini belirtmiştir.

Bu açıklamalardan sonra katılımcılardan gelen birçok soruya Sayın Karadaş, gerek üslûbu, gerekse sorulara açık seçik ve anlaşılır örneklerle verdiği cevaplarla okuyucular ve dinleyiciler nezdinde büyük bir memnuniyet uyandırmıştır. Çok yararlı ve güzel bir program olmuştur.

Söyleşi programının sonunda gençlere “İslâm Akaidi” kitabı hediye edilmiş ayrıca Cağfer Hocanın Anadolu Ay Yayınları arasında çıkan diğer kitaplarını da satın alan katılımcılar adına imzalamıştır. Programa iştirak edenler söyleşiden çok istifade ettiklerini ifade ederek memnuniyetlerini bildirmişlerdir.

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya