Türk şiirinin ve çocuk edebiyatının yaşayan efsanesi, birçok eseri bestelenen, kıymetli kalem ve kelam üstadı; Eğitimci, Şair, Yazar Bestami Yazgan, gençler için, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Genel Merkezinde özel bir söyleşi gerçekleştirdi.
Gençlerin yoğun ilgi duyduğu programın açılış konuşmasını Şair, Yazar, Bürokrat Dr. Osman Arslan yaptı. Arslan, konuşmasına üstadın şu dörtlüğü ile başladı:
"Gönlü muhabbete yurt olanlara
Düşmanına bile mert olanlara
Fakat öz nefsine sert olanlara
Tâ cânı gönülden tazele selam
Sevgiye, dostluğa, güzele selam"
Dr. Osman Arslan, Bestami Yazgan'la tanışıklıklarının lise yıllarına dayandığını hatırlatarak, onun şiir serüvenine şahit olduğunu ve Anadolu Vakfı ocağından yetişmiş olmasıyla her zaman büyük bir gurur duyduğunu dile getirdi. Özgeçmişi okunarak gençlere tanıtılan Bestami Yazgan ise söyleşisine, meşhur selamlama şiirlerinden "Sevenlere Selam Olsun" ile başladı:
"Yâr-ı sâdık bilir hâlden
Aşk dersini alır gülden
Karşılıksız tâ gönülden
Sevenlere selam olsun
Yeşerip sevgi gülşeni
Kuşatsın ruhu, bedeni
Bir gül için bin dikeni
Sevenlere selam olsun
Öz nefsini kayırmadan
İnsanları ayırmadan
Kimselere duyurmadan
Sevenlere selam olsun
Tutuşarak için için
Hiç sormadan neden, niçin
Sevdiğini Allah için
Sevenlere selam olsun"
Bestami Yazgan, tamamı üniversite öğrencisi olan Anadolu Vakfının gençlerine; şiire nasıl başladığını, Güneysu dergisini Osmaniye'de nasıl ve hangi şartlarda çıkardığını, eserlerini yazarken nelere dikkat ettiğini, aldığı ödülleri, bestelenen şiirlerinin hangileri olduğunu anlatarak ve karşılıklı muhabbet ederek söyleşisini sürdürdü. Zaman zaman gençlere tecrübelerini ve nasihatlarını aktaran Bestami Yazgan, onlarca şiirini okuyarak ve gençlere okutarak adete mini bir şiir şöleni iklimi oluşturdu.
Programın sonunda, Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı Gençlik Kolları Başkanı Emrah Arslan, bir teşekkür konuşması yaparak gençlik faaliyetleri hakkında kısa bir bilgi verdi. Bestami Yazgan'a günün anısına, Ay Yayınlarından ve Ayizi dergisinden oluşan hediyeyi, Vakfın Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Adnan Yıldırım; Yönetim Kurulu Üyesi Hayrettin Yücel; Şair, Yazar, Bürokrat Dr. Osman Arslan ve Şair, Yazar, Eğitimci Muhterem Şahin birlikte takdim ettiler. Toplu fotoğraf çekiminin akabinde Bestami Yazgan, kitaplarını gençler için imzaladı.