Oğuz boyları… Hepimiz kardeşiz..
MAKALE
Paylaş
11.05.2022 18:51
1.077 okunma
Av. Sabri Turhan

Türklerin atası Oğuz Kağan ile Bozoklar ve Üçoklar’ ın bir efsane olarak anlatılmalarına  rağmen  torunların varlığı  gerçektir. Yani torunlar  efsane değildir.

Malum, Oğuz Kağan’ın altı oğlundan  24 torunu vardır. Bunların  tam listesi  yandaki  tabloda görülmektedir . Sembolleri  ile birlikte.. Bu semboller muhtelif özellik ve mana taşır. Oğuzlar sembole  Tamga (damga değil) der. Her boyun ayrı ayrı tamgası vardır. Bugün Anadolu’daki  Türklerin hemen hemen hepsi, bu 24 torunun torun çocuklarıdır. Türkiye’de Oğuz’un tüm torunlarından unsurlar vardır Hatta bugün geldiğimiz  anayurtta  bizimle  birlikte  gelmeyen, büyük göçlere katılmayan Oğuz boylarından unsurlar   da vardır. Yani Türkiye’de nasıl bir çok Oğuz boyunu görebilirsek, Orta Asya’ daki Türki Cumhuriyetlerde  de aynı özellikte Oğuz boyunu  görmek mümkündür. Mesela, şimdiki Türkmenistan  halkının  yüzde 90’ına yakını   Salur  boyundandır.

Ancak Türklerin tümü Oğuz değildir. Türk olup da Oğuz olmayan  unsurlar da vardır. Mesela; Uygurlar Türk’tür  ama, Oğuz değildir. Kıpçaklar da Türk’tür ama, Oğuz değildir. Bir de bunun başka bir örneği vardır. Tüm Oğuzlar Müslüman olmalarına rağmen,  Gök Oğuzlar (Gagavuzlar) müslüman değildir.

Oğuz’un 24 boyunun unsurlarının hazarda barış içinde  ve kardeşçe yaşadıkları bir vakıadır. Kardeşlik ve akrabalık, her zaman kendini  göstermiştir.. Hatta, bugün bazı Oğuz boyuna has bir yerde diğer Oğuz boyundan da bir yerleşim yerinin olması bunun kanıtıdır. Mesela ,bir Avşar bölgesinde bir Döğer köyüne, bir Kınık köyüne veya bir Dodurga köyüne rastlanabilir.  Amcaoğulları birbirlerini korumuştur. Oğuz boyu, kendi bölgesinde  yurt arayan  akrabaya yer göstermiştir. Yer arayana  yer verilmiştir. Ülkemizde 40 kadar Dodurga diye köy ve mezra  vardır. Keza 60 kadar da Kınık isimli köy ve mezra  vardır. Oysa Anadolu Selçukluları  yıkıldığı zaman , 15 kadar Oğuz Boyu kendi beyliğini kurmuştur. Bir bakıyorsunuz, Avşar bölgesinde  bir başka Oğuz boyunun olması akrabayı korumaktan kaynaklanır .

Esasen  Oğuz boylarının birbirlerini  korudukları ve işbirliği  yaptıklarının en canlı örneği  Malazgirt   Meydan Savaşı’dır. Başkomutan  Alpaslan, Malazgirt’te  dizdiği ordunun  sağ tarafına Danişment  Gazi’yi koymuş, sol yanına da Aksungur Bey’i koymuştur. Oysa, Danişment  Bey,  Çepni boyundan, Aksungur Bey de Avşar’ lardandır . Savaşta  diğer Oğuz boyundan  unsurlar ve komutanlar da vardır. Bu, aynı zamanda Anadolu kapılarını bütün Oğuz boylarının  birlikte açtığını  gösterir.

Oğuz boyları Anadolu’ya  akın akın geldiklerinde; bazı boylara ve aşiretlere  göçebelik, yani yörüklük geleneğini sürdürme ,hayvanlarına  yeşil ot arama,  dolaysiyle yayladan yaylaya  göç etme hakkı verilmiştir. Bazı Oğuz boyları da o zamanki  meşru otoriteler tarafından bir bölgeye yerleştirilmiştir.  Onların ziraat ve zanaatla   uğraşmaları istenmiştir. Yani Orta Asya’dan gelen her yörük aşireti ille yörüklüğü  devam ettirmemiştir. Bazıları  yerleşik  olmaya zorlanmıştır.

Mesela; Adapazarı ve Kocaeli  taraflarında  Manav Türkmenleri  denilen bir Türkmen grubu vardır. Bunlar, kendilerini  ayrı bir Oğuz boyu sayarlar .Bazıları, sanki”. Biz 25. Boyuz “ derler. Bunların  tamgaları da  ayrıdır. Tamgaları  ev ve buğday başağıdır. Ev , yerleştikleri anlamındadır. Buğday başağı da  ziraatle uğraştıkların  işaretidir. Ancak, Oğuz’un Manav  diye bir boyu yoktur. Bunlar ora halkının  kendi kendilerine  buldukları bir şiardır.

Manav Türkmenleri ile ilgili araştırmaları ile  tanınan Prof. Işıl Altun ; “Yörüğün yerleşenine veya yürüyemeyenine manav denir” der. Evet.. Onlar yürüklüğü bırakmıştır.  Ziraatla uğraşmaktadırlar. Aslında hepimizin temeli  yörüklüktür. Ama Manav’larda olduğu gibi zamanla  aşiretlerin bazısı   orta Asya’dan  getirdikleri  yörüklük  geleneğini terketmiş,  bazısı  sürdürmüştür. Hala da sürdürenler  vardır. 

Anadolu’da  yörük  oldukları halde  başka bir isimle  yani Oğuz’un ismini taşımayan bir isimle anılan  beylikler de olmuştur. Bunlardan  birisi Karasi   Oğularıdır. Oğuz’un Karasi diye bir torunu yoktur. Ama Karasiler ,  zamanla etkin bir beylik  olarak  Balıkesir ve civarında faaliyet  göstermiştir. Karasi Oğlunun Danişment Gazi bölgesinde yaşamakta iken, Gazi Danişment Bey’e   isyan ettiği için, sürülen  bir aşiret  olduğu  iddia edilmiştir.

Bir de Anadolu Selçukluları  yıkıldığı zaman kurulan  Eratna Beyliği  vardır. Kurucusu  Eratna Bey  de Oğuz değildir. Alaattin Eratna, Uygur Türklerindendir. Tarihçiler, Eratna’nın  Moğolların ileri karakolu olarak faaliyet gösterdiğini, daha sonra Eratna Bey’in  t

avrını değiştirdiğini  ve Eratna Bölgesinde  Uygurca konuşulduğunu  söylerler. .Eratna Beyliği  yıkıldıktan sonra  ,Kayseri Kadısı Burhaneddin  beyliği ele  geçirmiş, Eratna devleti de sona ermiştir.  Kadı Burhaneddin, Timur’a  karşı Yıldırım  Beyazıt’a  büyük destek vermiştir.

Bu toprakların hepsi  bizimdir. Hangi unsurdan olursak olalım, biriz ve .beraberiz.

 

Yorum Ekle
Adınız :
Başlık :
Yorumunuz :

Dikkat! Suç teşkiledecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

sanalbasin.com üyesidir

ANA HABER GAZETE
www.anahaberyorum.com
İşin Doğrusu Burada...
İLETİŞİM BİLGİLERİMİZ
BAĞLANTILAR
KISAYOLLAR
anahaberyorum@hotmail.com
0312 230 56 17
0312 230 56 18
Strazburg Caddesi No:44/10 Sıhhiye/Çankaya/ANKARA
Anadolu Eğitim Kültür ve Bilim Vakfı
Anadolu Ay Yayınları
Ayizi Dergisi
Aliya İzzetbegoviç'i
Tanıma ve Tanıtma Etkinlikleri
Ana Sayfa
Yazarlarımız
İletişim
Künye
Web TV
Fotoğraf Galerisi
© 2022    www.anahaberyorum.com          Tasarım ve Programlama: Dr.Murat Kaya